Sos sojowy: Co zawiera i czy warto go stosować?

Sos sojowy nierozerwalnie kojarzy się z kuchnią azjatycką, w której stanowi bazę dla wielu potraw. Jego ciemny kolor oraz charakterystyczny zapach i smak zyskały uznanie na całym świecie. Dobrej jakości przyprawa nie zawiera konserwantów oraz sztucznych dodatków. Tradycyjny sos, zanim trafi na stoły, powinien dojrzewać nawet pół roku. Czy warto sięgnąć po ten orientalny dodatek do dań? Jaką ma zawartość? Czy może być zamiennikiem soli w kuchni? Przekonajmy się.

Sos sojowy
Sos sojowy ©123RF/PICSEL

Czym jest sos sojowy?

Sos sojowy
©123RF/PICSEL

Sos sojowy pochodzi z Japonii. To długo fermentowana przyprawa, która w swoim składzie zawiera wodę, soję oraz ziarna zbóż. Dobry sos nie powinien posiadać aromatów i barwników; im krótszy skład na etykiecie, tym większe prawdopodobieństwo zaufanego pochodzenia i jego zdrowotnych właściwości. Przyprawa ta jest podstawą w kuchni Dalekiego Wschodu i w zależności od kraju, w którym jest produkowany, może różnić się kolorem, smakiem i konsystencją. W samej Japonii produkuje się aż pięć odmian sosu, przy czym w zależności od składu, niektóre mogą być spożywane przez osoby z nietolerancją glutenu.

Jakie wartości odżywcze ma sos sojowy?

Sos sojowy
©123RF/PICSEL

Sos sojowy jest bogatym źródłem składników odżywczych. Dzięki soi dostarcza dużo niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu białka, który jest budulcem mięśni. Z kolei zawartość błonnika pokarmowego poprawia perystaltykę jelit, przyspiesza przemianę materii oraz pomaga usuwać toksyny z organizmu. Sos sojowy dostarcza ponadto nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin z grupy B, które wpływają na prawidłowe działanie całego układu pokarmowego i zmniejszają ilość złego cholesterolu.

Właściwości sosu sojowego

Dobry sos sojowy nie powinien zawierać w składzie soli. Ten fakt powoduje, że może być spożywany przez dzieci oraz przez osoby, które cierpią na nadciśnienie. Dodawanie tej przyprawy do potraw skutkuje uzyskaniem ciekawego aromatu, a co najważniejsze nie wymaga dodawania soli.

Walory sosu sojowego

Wieprzowina w sosie sojowym
©123RF/PICSEL

W kuchni azjatyckiej sos sojowy dodawany jest niemal do każdej potrawy. Doskonale komponuje się z klasycznymi potrawami podawanymi z ryżem, stanowi też dodatek do mięs oraz podkreśla smak niektórych deserów. Przyprawa zyskała popularność na całym świecie i jest ceniona przez kucharzy wielu narodowości: Włosi dodają ją do sosu pomidorowego, a Amerykanie doprawiają nią sosy do fast foodów. Zaletą sosu sojowego jest uniwersalność oraz wydajność; już kilka kropel dodaje charakterystycznego aromatu potrawie.

Jak wykorzystać sos sojowy?

Sos sojowy może być również składnikiem w polskiej kuchni. Świetnie sprawdzi się w roli marynaty, podkreśli smak sosów, może też zastąpić uniwersalną przyprawę do zup. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dodawać go do mięs: smażonych, duszonych, pieczonych oraz gotowanych. Sos sojowy powinien być podstawą w diecie wegańskiej i wegetariańskiej. Dodany do dań warzywnych, prócz walorów smakowych, jest bardzo dobrym źródłem białka. Przyprawa ta może być poddawana obróbce termicznej; jednak zaleca się, aby dodawać ją pod koniec przygotowywania dania, gdyż dozowana na początku może zdominować smak całego posiłku.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas