Sprawdzone sposoby na rozgrzanie organizmu

Jesienią i zimą o chorobę nietrudno, a nasz układ immunologiczny jest wystawiony na niejedną próbę. Jeśli chcesz skutecznie zabezpieczyć się przed rozmaitymi infekcjami oraz zarazkami, zastosuj sprawdzone domowe sposoby na rozgrzewkę. W zahartowaniu organizmu z pewnością pomogą ci babcine nalewki, syropy czy napary oraz, rzecz jasna rozgrzewające napoje. Poniżej znajdziesz wszystkie potrzebne wskazówki, jak je zastosować.

article cover
©123RF/PICSEL

Wino różane: Najlepszy sposób na rozgrzewkę

©123RF/PICSEL

Dopadło cię przeziębienie i nie wiesz, jak szybko się rozgrzać? Jest na to sprawdzony sposób. Wystarczy sięgnąć po różane wino. Wypite na gorąco to najlepszy napój rozgrzewający przy najsilniejszych przeziębieniach. Jak go przygotować?

Oto potrzebne składniki:

1,25 l płatków dzikiej róży

2 litry wody

0,6 kg cukru

8 g kwasku cytrynowego

1 g drożdży

Sposób przygotowania:

Płatki dzikiej róży zalej syropem z 2 litrami wody i cukrem. Dodaj kwasku cytrynowego i zaczyn z 1 g drożdży. Gdy wino przestanie fermentować, przelej je do ciemnych butelek.

Napar z czarnej herbaty

Kubek czarnej herbaty wzmocnij sokiem malinowym lub sokiem z czarnego bzu albo wypij sam napar z malin, kwiatów jaśminu, rumianku czy lipy. Jeśli chcesz przyspieszyć efekty rozgrzewające, wrzuć do szklanki z gorącym napojem szczyptę kardamonu, goździków, czarnego pieprzu, chili i świeżo startego imbiru.

Nalewka propolisowa

©123RF/PICSEL

Jeśli dopadło nas przeziębienie, warto również sięgnąć po nalewkę propolisową. Jak działa na nasz organizm? Między innymi zwalcza infekcje, stany zapalne, wzmacnia i rozgrzewa. Jak ją przygotować?

Potrzebne składniki:

0,5 l spirytusu

5 dag kitu pszczelego

Sposób przygotowania:

Do spirytusu dodaj kitu pszczelego. Butelkę zamknij i wstaw na dwa tygodnie do szafki. Pij dwa razy dziennie po trzydzieści kropli na łyżeczce cukru lub skrop nalewką kromkę chleba.

Nalewka chrzanowa

Jak przygotować nalewkę chrzanową? Utrzyj korzeń, zalej szklanką wódki. Przykryj, odstaw na dobę. Jak aplikować nalewkę? Nacieraj bolące miejsca przy dolegliwościach reumatycznych, bólach mięśni i stawów dwa razy dziennie.

Masaż kamforowy

Jeśli chcesz skutecznie się rozgrzać, zastosuj masaż kamforowy. Przydaje się zwłaszcza wówczas, gdy mamy przeczucie, że dopadła nas choroba. Posmaruj plecy i klatkę piersiową olejkiem kamforowym i na koniec zabiegu wejdź pod kołdrę. Na stopy załóż wełniane skarpety. Pamiętaj, że smarowanie klatki piersiowej olejkiem przy ciężkim, mokrym kaszlu działa wykrztuśnie i pozwala pozbyć się wydzieliny dużo szybciej.

Jak mogą nas rozgrzać miody?

©123RF/PICSEL

Jeśli chcemy skutecznie się rozgrzać i przepędzić wirusy, powinniśmy sięgnąć po miody. Jakie konkretnie? Warte uwagi są co najmniej trzy: spadziowy, propolisowy i lipowy - wszystkie trzy pite z gorącym mlekiem i masłem naturalnie niwelują skutki przeziębienia. Warto też dodać miody koją podrażnienia skóry: smaruj nimi usta spierzchnięte od wiatru i mrozu.

Jak przyrządzić syrop cebulowy?

Syrop cebulowy to sprawdzony babciny sposób na przeziębienie. Nie tylko jest smaczny, ale stanowi też cenne źródło witamin, między innymi B1, B2, B6, C i E. Wzmacnia nasz układ immunologiczny i bardzo skutecznie walczy z infekcjami. Cebulę pokrój w cienkie paseczki i zasyp na kilka godzin cukrem. Naczynie przykryj płócienną szmatką, odstaw w ciepłe miejsce. Pij po łyżce dziennie.

Jak przygotować syrop czosnkowy?

Syrop czosnkowy działa jak naturalny antybiotyk. Co w nim znajdziemy? Oprócz witamin z grupy B zawiera witaminę C, wapń, żelazo. Jak go przygotować? Zmiel w maszynce do mięsa dziesięć główek czosnku oraz 1 kilogram obranych cytryn. Dodaj szklankę miodu. Stosuj po łyżce dziennie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas