Sprawdzony przepis na ciasto drożdżowe. Będzie puszyste i wilgotne
Sprawdzony przepis na ciasto drożdżowe powinien znaleźć się w książce kucharskiej każdego miłośnika domowych wypieków. Wielu z nas kojarzy się ono z czasami beztroskiego dzieciństwa i przysmakiem, który serwowały mamy oraz babcie. Czas zmierzyć się z tym specjałem samodzielnie, ponieważ puszyste i wilgotne ciasto drożdżowe to prawdziwy rarytas, który podawać można na różne okazje i sposoby.
Spis treści:
Czy ciasto drożdżowe jest trudne?
To pytanie zadaje sobie wiele osób, które stawiają swoje pierwsze kroki w świecie samodzielnie przyrządzanych deserów. Niejednokrotnie robienie tego wypieku omijamy szerokim łukiem, zadowalając się gotowymi produktami z cukierni. Tak wcale nie musi być! Mimo że faktycznie ciasto drożdżowe nie zalicza się do najprostszych i ekspresowych receptur, wystarczy odrobina uwagi, by uzyskać fenomenalne efekty w zaciszu własnej kuchni. Przedstawiamy wskazówki, dzięki którym uzyskasz idealne ciasto drożdżowe z kruszonką.
Ciasto drożdżowe - lista potrzebnych składników
Powodów, dla których warto nauczyć się piec ciasto drożdżowe, nie brakuje. To nie tylko pyszny, ale też bardzo uniwersalny wypiek. Świetnie smakuje solo, posypany warstwą kruszonki. Doskonale pasuje do niego dżem czy konfitura, a także sezonowe owoce. Do tego ciasto drożdżowe jest lekkostrawne i trudno znaleźć osobę, która nie skusi się na degustację. To znakomity wybór, kiedy planujesz większe przyjęcie.
Do przepisu na ciasto drożdżowe potrzebujesz:
- 30 g świeżych drożdży (możesz zastąpić je jednym opakowaniem - ok. 14 g - suchych drożdży)
- ½ szklanki cukru
- 1 szklanki ciepłego mleka
- 5 szklanek mąki pszennej
- 90 g masła - powinno być roztopione i lekko przestudzone
- 4 jajka
- szczypty soli
Jak zrobić ciasto drożdżowe? Przepis krok po kroku
By ułatwić przygotowanie popisowego wypieku, polecamy podzielić pracę w kuchni na trzy części. Pierwszą z nich jest zrobienie rozczynu, który stanowi fundament każdego drożdżowego wypieku. Właśnie ten etap jest kluczowy dla uzyskania ładnie wyrośniętego i puszystego ciasta drożdżowego. Jak zrobić rozczyn?
- Drożdże wymieszaj z jedną szklanką mąki, łyżką cukru i ciepłym mlekiem. Składniki te aktywują działanie drożdży.
- Upewnij się, że rozpuściły się całkowicie.
- Odstaw na kwadrans w ciepłe miejsce.
- Gotowy rozczyn powinien mieć gęstą konsystencję, przypominającą kleik.
Podstawa jest już gotowa. Czas przejść do wyrabiania ciasta. Trzymaj się naszych instrukcji, a przekonasz się, że samodzielne przygotowanie tego wypieku nie jest zarezerwowane wyłącznie dla profesjonalistów.
- Pozostałą mąkę przesiej na sitku.
- Rozbij jajka, oddzielając żółtka od białek. Żółtka ubij z cukrem i szczyptą soli.
- Przy pomocy rózgi ubij pianę z białek.
- Mąkę połącz z rozczynem, żółtkami oraz białkową pianą.
- Delikatnie wyrabiaj ciasto rękami, dodając po chwili roztopione masło.
- Gdy uzyskasz jednolitą konsystencję masy, odstaw na pół godziny do wyrośnięcia. Miskę z ciastem przykryj bawełnianą ściereczką.
Jesteś już coraz bliżej uzyskania swojego wymarzonego przysmaku. Przygotuj formę, która wysmarujesz masłem i obsypiesz bułką tartą - dzięki temu placek nie będzie przywierać do dna i brzegów.
- Masę wlej do połowy wysokości wybranej brytfanny. Weź pod uwagę, że ciasto będzie wyrastać także podczas pieczenia.
- W jakiej temperaturze piec ciasto drożdżowe? Nagrzej piekarnik do 200-220°C.
- Ile piec ciasto drożdżowe? Zajmie to 35-40 minut.
- Po wyłączeniu piekarnika uchyl drzwiczki i pozwól wypiekowi powoli wystygnąć.
Kruszonka do ciasta drożdżowego - to proste!
Idealne ciasto drożdżowe jest puszyste i wilgotne. Zachowuje świeżość przez kilka dni, ale warto dodatkowo owinąć je bawełnianą ściereczką. Dzięki temu będzie smakować tak dobrze, jak pierwszego dnia!
Zwieńczeniem deseru jest kruszonka. Do jej przygotowania potrzebujesz:
- 100 g mąki pszennej
- 100 g cukru
- 50 g roztopionego masła
Wystarczy, że wszystkie składniki wymieszasz i rozetrzesz w palcach. Tak przygotowaną kruszonką posyp wierzch ciasta przed pieczeniem. Będzie pysznie jak u babci!
Polecamy: