Reklama

Reklama

Święta bez glutenu

Święta osób będących na diecie bezglutenowej nie wymagają przygotowania 12-stu oddzielnych potraw. - Wszystko zależy od nastawienia - przekonuje PAP Life Grażyna Bober-Bruijn. - Trzeba się tylko troszeczkę wokół tego zakręcić - dodaje.

- Tak na prawdę to wszystko zależy od nastawienia, bo jeżeli chcemy rzeczywiście odtworzyć dokładnie te potrawy, które wg tradycji powinny znaleźć się na wigilijnym stole, to np. istnieją bezglutenowe łazanki - ten makaron równie dobrze można samemu zrobić w domu z prostego przepisu i odpowiedniej mąki - mówi PAP Life Grażyna Bober-Bruijn, współautorka książki "Pysznie bez glutenu", która na diecie bezglutenowej jest od urodzenia.

Święta bez glutenu

Reklama

W czym można dostrzec trudność, jeśli chodzi o przygotowanie świątecznej kolacji z produktów bezglutenowych? - Jedyny kłopot, który mogę sobie wyobrazić to byłyby wypieki. Ale dzisiaj też jest tyle różnych rzeczy, które można upiec - zauważa Bober-Bruijn i wyjaśnia, że dieta bezglutenowa nie stanowi większego problemu:

- To jest taka sytuacja, w której trzeba tylko trochę inaczej się odnaleźć. Także nastawienie jest tu kluczowe. Ryba jest bezglutenowa, pierogi można zrobić z mąki bezglutenowej - jednak należy liczyć się z tym, że będą smakować trochę inaczej. Te wszystkie zamienniki bezglutenowe - nie spodziewajmy się po nich tego, że coś, co z nich zrobimy będzie smakować identycznie - tak nie będzie - bo to nie jest zrobione z prawdziwej mąk - tłumaczy PAP Life Bober-Bruijn.

Opłatek bezglutenowyCo więcej, osoby przestrzegające restrykcyjnej diety bezglutenowej mogą być spokojne, jeśli chodzi o sytuację dzielenia się opłatkiem, bowiem istnieją takowe bezglutenowe, które wbrew pozorom wcale nie są tak trudno dostępne.

- Są i opłatki i hostie bezglutenowe - trzeba tylko zapytać księdza czy dany kościół jest na tyle nowoczesny. Pochodzę z Poznania i tam mogę dostać wszystko, co potrzebuję i opłatki i łazanki i przepyszne ciasta, a proszę też mi wierzyć, że jestem bardzo krytyczna. To wszystko jest dostępne i można to zamówić np. przez internet. Także to wszystko jest, trzeba się tylko troszeczkę wokół tego zakręcić - zachęca Bober-Bruijn.

Bez 12 potraw się obędzie" height="17" width="191">

Co można zaserwować na Wigilię w wersji bezglutenowej? - Tort cynamonowy, zwykły biszkopt, do którego można dodać np. cynamon. U mnie na Wigilii zawsze są też pieczone ziemniaki. Nie zawsze musimy jeść karpia. Nie wszyscy są tacy postępowi, ale dla dzieci to może być np. biała ryba obtoczona w panierce - i dzieci i rodzice będą zadowoleni, że dzieci zjadły rybę - wylicza PAP Life współautorka książki "Pysznie bez glutenu".

Co ciekawe Bober-Bruijn przyznaje, że jej Wigilia jest nieco nietradycyjna, nie tylko, jeśli chodzi o to, że potrawy na świątecznym stole są bezglutenowe. - Moja wigilia wygląda tak, że ja nie mam tych wszystkich 12 tradycyjnych potraw - po co wystawać w tej kuchni i robić nie wiadomo co i nie wiadomo ile, a potem przez dwa tygodnie trzeba dojadać. Wg mnie to nie ma sensu - skwitowała Bober-Bruijn


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje