Syrop dyniowy ma niezwykłe właściwości. Zrobisz go z resztek

Syrop z dyni - czy przyda się w kuchni? Z dyni robimy placki, ciasto, frytki z dyni, dyniowe latte i sok — pomarańczowe warzywo można przygotowywać na tysiące sposobów. Zawsze po gotowaniu pozostają pestki i skórka — zamiast wyrzucać resztki, można je wykorzystać i przygotować syrop korzenno-dyniowy w duchu zero waste, który będzie świetnym dodatkiem do dań i deserów. Drugi sposób na syrop z dyni, to przygotowanie w celach wspomagających leczenie. Jak to zrobić? Oba sposoby poniżej.

Syrop korzenno-dyniowy do kawy i nie tylko
Syrop korzenno-dyniowy do kawy i nie tylko 123RF/PICSEL

Syrop z dyni - jakie ma właściwości?

Syrop z dyni to bogate źródło witamin i karotenu. Doskonale podnosi odporność i pozwala utrzymać ją w równowadze. Pomaga zwalczać wysoki cholesterol, zmniejsza opuchliznę kostek i nóg na skutek problemów z krążeniem krwi. Syrop jest również wskazany dla osób otyłych i chcących zgubić zbędne kilogramy. Syrop z dyni ma również właściwości lekko przeczyszczające, dzięki czemu jest doskonały przy zatwardzeniach i chorobach okrężnicy.

Syrop z dyni - jak przygotować?

Potrzebne będą surowa dynia i cukier.

  1. Zacznij od odcięcia czubka dyni i wyjęcia ze środka włókien i nasion. 
  2. Następnie do otworu wsyp cukier i zamknij dynię odciętym czubkiem. 
  3. Odstaw dynię na 10 dni w chłodne miejsce. 
  4. Dynię ułóż w misie lub innym naczyniu, ponieważ gdy dynia rozmięknie będzie trudna do przesunięcia. 
  5. Po 10 dniach zdejmij czubek dyni i przelej otrzymany syrop do słoika.

Możesz go przechowywać w lodówce przez miesiąc. Można pasteryzować, ale wtedy traci właściwości, więc najlepiej przygotowywać sobie świeży i korzystać na bieżąco.

Syrop korzenno-dyniowy z resztek - składniki

Jeśli szukasz nowych smaków lub chcesz zaskoczyć znajomych podczas halloweenowego przyjęcia — syrop dyniowy do kawy to świetne rozwiązanie, a w dodatku możesz go wykorzystać także na wiele innych sposobów. Zatem nie wyrzucaj resztek dyni, tylko przygotuj z nich wspaniały syrop korzenno-dyniowy.

Do jego wykonania potrzebne będą: 

  • 60 - 80 dekagramów resztek z dyni (skórka i pestki), 
  • woda, 
  • trzy łyżeczki mielonego imbiru, 
  • sześć goździków, 
  • sześć ziaren kardamonu lub dwie łyżeczki sproszkowanej przyprawy, 
  • laska cynamonu i dwie łyżeczki mielonej przyprawy, 
  • pół łyżeczki gałki muszkatołowej, 
  • laska wanilii/pasta waniliowa/ekstrakt z wanilii oraz pół kilograma cukru.

Syrop dyniowy do kawy i nie tylko: Wykonanie

  1. O przygotowaniu syropu korzenno-dyniowego najlepiej pomyśleć przed gotowaniem ciasta, zupy czy innego dania z dyni. Należy wówczas dokładnie umyć warzywo, odłożyć skórkę i pestki. 
  2. Resztki dyni włożyć do garnka i zalać wodą, tak by całkowicie je przykrywała. Dodać przyprawy i gotować przez około 40 minut od czasu do czasu mieszając. 
  3. Przecedzić syrop przez sitko lub gazę do garnka. Dodać cukier w stosunku 1:1, czyli na 500 mililitrów syropu, 500 gramów cukru. Gotować przez kolejne 15 minut. 
  4. Wystudzić i przelać do butelki bądź słoika.

Syrop korzenno-dyniowy można przechowywać w lodówce przez około miesiąc. Chcąc cieszyć się nim także zimą, można go zamrozić bądź zapasteryzować. Syrop świetnie smakuje jako dodatek do kawy, herbaty, owsianki czy naleśników amerykańskich. W jesienne poranki docenisz go nie tylko ze względu na wspaniały smak, ale także właściwości rozgrzewające. W dodatku, aby przygotować syrop dyniowy do kawy, wykorzystasz resztki warzywa, dzięki czemu nic w twojej kuchni się nie zmarnuje.

Smacznego!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas