Syrop z cebuli warstwowy: Jakich błędów unikać?
Chyba nie ma na świecie osoby, która w czasie choroby nie była leczona syropem z cebuli! Ten babciny sposób nie tylko ułatwia pokonanie przeziębienia, ale łagodzi uporczywy kaszel! Jednak jego zastosowań jest o wiele więcej. Niestety, smak syropu z cebuli nie każdemu przypada do gustu. Dlaczego? Ponieważ przy jego przygotowywaniu popełniamy kilka błędów, które mają wpływ jego walory. Zatem, jakich błędów należy unikać podczas sporządzania syropu z cebuli? Przekonajmy się!
Dlaczego syrop z cebuli jest taki cenny?
Syrop z cebuli to znany i sprawdzony sposób na pokonanie przeziębienia! W cebuli zawarte są cenne substancje, które korzystnie wpływają na organizm. Dzięki temu uzyskujemy bardzo cenny specyfik, pomocny nie tylko przy przeziębieniu. Syrop z cebuli jest antyseptykiem, więc może dezynfekować skórę, poprawiać trawienie, a także sprzyjać rekonwalescencji w przypadku problemów z pęcherzem. Stosowanie regularnie syropu z cebuli może także normować ciśnienie tętnicze krwi, a także wspierać walkę z grzybicą.
Przygotowanie syropu z cebuli nie jest skomplikowane, ale często popełniamy błędy, które sprawiają, że jest albo niesmaczny, albo szybko się psuje. Poznajmy najczęstsze z nich!
Syrop z cebuli: Tych błędów nie popełniaj
- Przecedź syrop z cebuli! Gotowy syrop powinien być pozbawiony warzywa. W przeciwnym razie zamiast spożywać sam płyn, zjadamy cebulę, która nie zachęca: zwłaszcza najmłodszych.
- Nie zakręcaj słoika! Aby syrop z cebuli przechowywać prawidłowo, należy go szczelnie zamknąć. Jednak nie wolno robić tego za wcześnie! Przez pierwsze dwa dni lepiej zakryć go gazą, a dopiero później wieczkiem. To zapobiegnie przedwczesnej fermentacji.
- Podkręć smak! Wiele przepisów - nawet tych babcinych - nadal hołduje cukrowi. Jeśli smak syropu z cebuli nie przypada nam do gustu, lepiej zastąpić cukier miodem!
- Nie ograniczaj się do cebuli! Choć cebula sama w sobie jest zdrowym warzywem, warto dodać do syropu inne składniki, które nie tylko wpłyną na smak, ale wzmocnią jego działanie!
- Układaj składniki warstwowo! Wiele osób zasypuje cebulę cukrem. Wtedy też zużywa się bardzo dużo sacharozy! Lepiej przekładać składniki warstwami - cukier szybciej dojdzie do warzywa i sprawi, że puści więcej soku.
- Ugnieć cebulę! Samo posiekanie cebuli nie nie wystarczy. Przed umieszczeniem jej w słoiku i zasypaniem jej cukrem, warstwę dobrze jest ugnieść. To sprawi, że szybciej puści sok!
Co dodać do syropu z cebuli?
Jeśli chcemy, aby syrop miał nie tylko lepszy smak, ale także większe spektrum działania, warto dodać do niego kilka cennych składników. Co warto mieć na uwadze?
- Imbir: Zawiera gingerol - substancję o działaniu przeciwzapalnym.
- Czosnek: To źródło allicyny, czyli pochodnej siarki - to właśnie ona rozprawia się z bakteriami.
- Goździki: Znaleźć w nim można eugenol - to cenny i naturalny środek przeciwbólowy.
- Cytryna: To dodatkowe źródło witaminy C. Złagodzi ostry smak cebuli.