Takie zapasy w kuchni to mała fortuna: Najdroższe przyprawy świata
Nawet początkujący kucharze-amatorzy, których specjalnością jest zrobienie prostej jajecznicy, zdają sobie sprawę z potęgi przypraw. Czasem wystarczy tylko szczypta, by nijakie i mdłe danie zyskało głęboki smak i znikało z talerzy w tempie ekspresowym. Nic więc dziwnego, że niektóre tego rodzaju składniki są towarem niezwykle pożądanym, a ich wysokie ceny czynią z nich naprawdę wyszukany dodatek. Prezentujemy najdroższe przyprawy świata, po które sięgają najbardziej wybredni smakosze.
Spis treści:
Szafran, czyli najdroższa przyprawa świata
Nie mogło być inaczej - zestawienie najbardziej kosztownych i pożądanych przypraw w skali świata otwiera szafran. Wynika to nie tylko z walorów smakowych, choć trzeba przyznać, że są one niezwykle bogate. Jak smakuje szafran? Opisuje się go jako przyprawę, w której mieszają się nuty korzenne, piżmowe, gorzkie i pikantne. Dodatkowo nadaje on pozostałym składnikom apetyczną, żółtą barwę.
Kilogram szafranu wyceniany jest na średnio 20 tysięcy złotych. O wysokiej cenie decyduje przede wszystkim sposób produkcji. Uzyskuje się go bowiem z jednego gatunku krokusa, którego zbiory możliwe są wyłącznie w okresie kwitnienia, trwającym dwa tygodnie w ciągu całego roku. W każdym egzemplarzu znajdują się trzy słupki, które zbiera się ręcznie jak najszybciej po otwarciu kwiatu - zwłoka skutkuje utratą cennego aromatu. By wytworzyć kilogram przyprawy, trzeba zebrać około 150 tysięcy kwiatów. Podejrzewamy, że wysoka cena przyprawy nie jest już teraz zaskoczeniem.
Ważne: Używając szafranu w kuchni, należy zachować umiar. Nie tylko ze względu na wysoki koszt, ale przesada może powodować gorzki smak potrawy.
Jakie właściwości lecznicze ma szafran?
Bywa postrzegany jako afrodyzjak, czyli produkt podnoszący libido zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Do tego jest bogatym źródłem antyoksydantów, ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, zmniejszające apetyt i wspierające odchudzanie. Łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) oraz obniża poziomu kortyzolu, znanego jako hormon stresu.
Słodkiego, miłego życia: Kilka słów o wanilii
Czas na gratkę dla łasuchów! Miłośnicy słodkich frykasów nie wyobrażają sobie gotowania bez wanilii. Nie każdy jednak wie, że zajmuje ona drugie miejsce na liście najdroższych przypraw świata. Nie należy jej więc utożsamiać z popularnym cukrem wanilinowym, który stanowi tylko namiastkę cennego składnika.
Wanilia pochodzi z Meksyku, a do Europy trafiła w XVI wieku. Od tej pory jej walory wykorzystywane są nie tylko w cukiernictwie, ale też w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym. Z czego wynika wysoka cena wanilii, która może sięgać 1200 złotych za kilogram? Ponownie chodzi o proces produkcji. Wanilia, jako roślina, to pnącze, którego owoce wydają żółto-zielone kwiaty. Zakwitają raz na kilka lat. Dziewięć miesięcy po ich zapyleniu powstają zielone strąki, które są zbierane ręcznie, a następnie poddawane procesom parzenia, fermentacji i suszenia. Dopiero wtedy powstają laski wanilii, które znamy ze sklepowych ofert.
Dobroczynny wpływ wanilii na zdrowie
Przyprawa wypełniona jest naturalnymi olejkami eterycznymi, których obecność przekłada się na pozytywny wpływ produktu na zdrowie. Jest wykorzystywana w aromaterapii, ale warto wiedzieć, że ma też właściwości regulujące tętno i wzmacniające serce. Pomaga w łagodzeniu bólu związanego ze zmianami reumatoidalnymi, a także w regulowaniu wydzielania enzymów trawiennych. Przynosi więc ulgę układowi pokarmowemu w sytuacji, gdy sprawimy sobie ciężkostrawną ucztę.
Sól na wagę złota
Wydaje się, że nie ma bardziej zwyczajnej przyprawy od soli. Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że istnieją rodzaje tego produktu, które mogą nas zaskoczyć - również ceną. Wśród najdroższych przypraw wymienić można sól z Laeso, nazywaną białym złotem. Pora poznać ją bliżej!
Pozyskiwana jest wyłącznie w jednym miejscu na świecie - na duńskiej wyspie Laeso (pisownia oryginalna to Læsø). To sól pochodząca z Morza Bałtyckiego, ale jej wyjątkowość polega na tym, że pozyskiwana jest z morskich wód podziemnych. Wydobywana jest ze specjalnej studni i poddawana obróbce - wszystkie prace po dziś dzień wykonywane są ręcznie, zgodnie ze starodawnymi tradycjami produkcji soli.
Polegają one między innymi na 24-godzinnym ogrzewaniu solanki drewnem. Kluczowe jest utrzymywanie stałej temperatury 80°C. Po upływie tego czasu skrystalizowana sól jest zbierana do wiklinowych koszy i rozkładana na drewnianych deskach, by mogła swobodnie wyschnąć. Kolejnym etapem jest wędzenie soli, które trwa przeciętnie 36 godzin. Na koniec eliminuje się wapienny osad, a produkt jest pakowany i gotowy do sprzedaży. Ile kosztuje sól z Laeso? Kilogram produktu wycenia się na około 400 złotych.
Polecamy: