Tego nie trzymaj na drzwiach lodówki! Nagminne błędy w kuchni
Właściwe przechowywanie żywności w lodówce pozwala przedłużyć świeżość artykułów spożywczych i znacząco zmniejsza ryzyko marnowania jedzenia oraz rozwoju szkodliwych drobnoustrojów. Niestety, samo umieszczenie produktów w lodówce od razu po powrocie ze sklepu nie wystarczy. Przechowywanie rządzi się swoimi prawami, które wielu z nas nadal bagatelizuje. Sprawdź, czego pod żadnym pozorem nie można trzymać na drzwiach lodówki i ruszaj do kuchni, by zweryfikować swoje nawyki.
Powiało chłodem, czyli co trzeba wiedzieć o przechowywaniu jedzenia w lodówce?
Przede wszystkim należy dbać o regularne porządki we wnętrzu tego kuchennego sprzętu. Zachowaniu higieny sprzyja trzymanie jedzenia w szczelnych pojemnikach oraz usuwanie ewentualnych zabrudzeń (np. rozlanego mleka z niedokręconego kartonu) od razu, gdy je zauważymy. Sprawdź, jak umyć lodówkę skutecznie i bez nadmiernego wysiłku.
Musimy także wyrobić w sobie nawyk kontrolowania odpowiedniej temperatury. Przyjmuje się ogólną zasadę, że we wnętrzu lodówki nie powinna być ona wyższa niż 5°C, a w zamrażarce -15°C. Inaczej może dojść do błyskawicznego rozwoju szkodliwych bakterii i pleśni, które doprowadzają do szybszego psucia się żywności. Jeśli nie zachowamy zasad ostrożności, zjedzenie nieświeżego jedzenia może skutkować przykrymi dolegliwościami i zatruciem pokarmowym.
Tego nie trzymaj na drzwiach lodówki! Najpopularniejsze błędy
Boczna część lodówki to miejsce bardzo specyficzne. Częste otwieranie drzwiczek sprawia, że w tym miejscu wahania temperatury są największe i trudno utrzymać optymalne warunki dla produktów, który wymagają na stałe niskich temperatur. Zaliczają się do nich:
- Jajka: Dla wielu osób może to być spore zaskoczenie. Producenci lodówek przyzwyczaili nas do tego, że właśnie na drzwiach możemy znaleźć specjalne foremki przeznaczone do przechowywania jajek. Dzięki temu łatwo sięgniemy po nie, gdy tylko najdzie nas ochota na omlet czy jajecznicę. To błąd! Jajka są wyjątkowo wrażliwe na wahania temperatury, a trzymanie ich w tym miejscu znacząco skraca ich przydatność do spożycia.
- Mleko: Jego miejsce jest z tyłu lodówki. Choć może wydawać się to mniej poręczne niż przechowywanie mleka na drzwiach, pozwoli zachować jego świeżość przez dłuższy czas.
- Surowe mięso: Podejrzewamy, że nie jest to zbyt popularna praktyka, ponieważ ilość miejsca na drzwiach lodówki jest bardzo ograniczona, ale na to też trzeba zwracać uwagę. Nawet jeśli mięso czy owoce morza zamierzamy spożytkować w najbliższym czasie, należy umieścić je na najniższej półce lodówki.
Jakie produkty można przechowywać na drzwiach lodówki?
Nie trzeba całkowicie rezygnować z wykorzystania tego miejsca. Półki na drzwiach lodówki nadal są cenną przestrzenią, dzięki której łatwiej jest zarządzać zapasami produktów spożywczych. Należy jedynie wziąć pod uwagę, że najlepiej będą czuć się tam artykuły, które nie są tak wrażliwe na zmiany temperatury i nie psują się szybko.
Co można przechowywać na drzwiczkach lodówki? Bez obaw możemy umieścić tam ketchup, napoczęty przecier pomidorowy czy dżem, musztardę i sosy w butelkach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by chłodzić tam wodę mineralną oraz soki w kartonach.
Polecamy: