Tego unikaj podczas kiszenia ogórków
Odpowiednio przyrządzone ogórki kiszone są nie tylko pyszne, ale przede wszystkim mają zbawienny wpływ na naszą mikroflorę jelitową. Żeby cieszyć się doskonałym smakiem i idealną konsystencją ogórków kiszonych, podczas ich przygotowywania musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Ogórki kiszone smakują najlepiej, kiedy podczas procesu fermentacji zachowają swoją chrupkość i nie będą puste w środku. Podpowiadamy, jakich błędów należy unikać, by ogórki kiszone nie popsuły się, zachowując swój niepowtarzalny smak.
Jak prawidłowo kisić ogórki?
Przede wszystkim musimy pamiętać, by ogórki w słoiku układać bardzo szczelnie i ciasno. Dlaczego jest tak ważne, aby podczas kiszenia nie wypływały ponad zalewę? To właśnie woda i sól stanowią tarczę ochronną dla ogórków przed tlenem, który może spowodować psucie się naszych kiszonek.
Wysoka temperatura, w której przechowujemy słoik z fermentującymi ogórkami, sprawia, że ukiszą się one stosunkowo szybko, ale wówczas wzrasta ryzyko, że po prostu się popsują i nie będą zdatne do spożycia. Ogórki podczas ich kiszenia najlepiej przechowywać w temperaturze nie wyższej niż kilkanaście stopni Celsjusza. Jeśli uzbroimy się w cierpliwość i w odpowiednich warunkach będziemy kisić nasze ogórki, odwdzięczą się wspaniałym smakiem i konsystencją.
Nie ma nic gorszego, niż ugryzienie ogórka kiszonego, który w środku jest zupełnie pusty i miękki. Dzieje się tak za sprawą użycia starszych ogórków, które zbytnio nasiąkają zalewą. Dlatego starajmy się kisić młode ogórki o średniej wielkości z jasną skórką. Ponadto do słoika warto dodać kilka liści wiśni, dzięki czemu ogórki będą doskonale chrupiące.
Warto wiedzieć: Pięć sposobów na idealne ogórki kiszone
Dobór odpowiedniej soli ma niebagatelny wpływ na finalny efekt kiszonych ogórków. Wystrzegajmy się soli jodowanej, która zdecydowanie spowalnia proces fermentacji, przez co ogórki mogą się popsuć. Najlepszym rozwiązaniem jest dodanie do zalewy soli kamiennej.