Tej czynności nie pomijaj podczas smażenia naleśników. Wyjdą idealnie cienkie i przepyszne
Naleśniki to tani i pyszny sposób na szybką przekąskę w ciągu dnia lub obiad zaspokajający mniejszy apetyt. Świetnie smakują zarówno na słodko, jak i w wersji wytrawnej. Z powodzeniem przygotujemy je na patelni oraz zapieczemy z sosem w piekarniku. Niezależnie od nadzienia, ważne jest, by były delikatne i idealnie cieniutkie. Sprawdź, jak w prosty sposób osiągnąć ten efekt.
Spis treści:
Receptura pysznych naleśników
Głównymi czynnikami wpływającymi na grubość naleśników są przede wszystkim: konsystencja ciasta oraz sposób ich wylewania na patelnię. Podczas ich smażenia warto popracować nad techniką, a wtedy udadzą się nawet początkującym kucharzom. Zanim jednak przejdziemy do smażenia - zacznijmy od przygotowania najlepszej mieszanki na ciasto.
Standardowe ciasto na naleśniki składa się z mąki, jajek, soli i odrobiny cukru. Sekret jego powodzenia tkwi jednak w często pomijanym składniku, którym jest woda gazowana. Ten dodatek wpływa na spulchnienie ciasta, dzięki czemu naleśniki wychodzą jeszcze bardziej delikatne. Następnym razem zastosuj podane proporcje - na jedną szklankę mąki pszennej wlej szklankę mleka oraz pól szklanki wody gazowanej. Różnicę w strukturze zauważysz tuż po usmażeniu.
Idealnie cienkie naleśniki? Zastosuj ten trik
Cały sekret perfekcyjnych i cieniutkich naleśników tkwi w sposobie wlewania ciasta na patelnię. Kiedy będziesz to robić, postaraj się w tym samym czasie wykonywać koliste ruchy patelnią. Ten prosty trik sprawi, że ciasto równomiernie rozleje się po patelni. Jeśli nasza patelnia nie jest idealnie płaska - zastosujmy tę metodę. Wgłębienia na jej powierzchni powodują, że zazwyczaj sam środek naleśników jest grubszy od brzegów.
By ułatwić sobie zadanie, ciasto na patelnię wlewaj za pomocą chochelki do zupy, miarki lub naczynia z dziubkiem. Zacznij od mniejszej ilości, a następnie - w miarę potrzeby, stopniowo dolewaj więcej. Naleśniki smaż przez kilka minut z każdej strony, do momentu zarumienienia.
Uważaj z olejem
Jeśli masz w swojej kuchni specjalną patelnię z nieprzywierającą powłoką, możesz spokojnie zrezygnować z używania oleju do smażenia naleśników. W innym przypadku zacznij od dokładnego posmarowania patelni cieniutką warstwą tłuszczu. Nanieś go silikonowym pędzelkiem lub rozprowadź namoczonym ręcznikiem papierowym.
Do naleśników najlepszy jest olej rzepakowy, ze względu na dość wysoką temperaturę dymienia. Przeważa nad innymi rodzajami ze względu na to, że nie pali się podczas obróbki termicznej, a tym samym nie wpływa na zmianę smaku przygotowywanych potraw.
Sprawdź również: