Reklama

Reklama

10 produktów, które oczyszczają tętnice

„Miażdżyca” jest poważną chorobą przewlekłą, na którą możemy sobie skrzętnie zapracować. Wszak jedną z głównych przyczyn powstawania blaszek miażdżycowych, czyli złogów cholesterolu jest dieta. Jakie produkty wprowadzić do jadłospisu, by usprawnić oczyszczanie tętnic i zapobiegać odkładaniu się kolejnych złogów tłuszczowych? Oto lista 10 produktów, które sprzyjają drożności naczyń krwionośnych.

Czym jest miażdżyca?

Miażdżyca jest przewlekłą chorobą naczyń krwionośnych, która powoduje zwężenie ich światła. W skutek powstających tłuszczowych blaszek pojawiają się trudności w przepływie krwi, co niesie ryzyko niedotlenienia narządów i dalszych powikłań. 

Zobacz również: Najlepsza maść na spuchnięte nogi. Jak działa czarci pazur?

Czym są tętnice?

Tętnica, inaczej naczynie tętnicze, to duże naczynie krwionośne o nieprzepuszczalnej ścianie. Podstawową funkcją tętnic jest prowadzenie krwi z serca do poszczególnych narządów i odprowadzenie jej z powrotem. Można sobie je wyobrazić jako elastyczne wężyki, którymi natleniona krew płynie prosto z serca do mózgu i wszystkich innych części organizmu.

Reklama

Zobacz również: Nazywają je "najzdrowszymi orzechami świata". Dlaczego warto jeść orzechy włoskie?

Produkty odzwierzęce i roślinne

Raczej nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że na podwyższenie poziomu cholesterolu i większe ryzyko odkładania blaszek miażdżycowych wpływa dieta bogata w tłuste mięsa i inne produkty odzwierzęce, które obfitują w tłuszcze nasycone. Najlepszym antidotum są, co oczywiste, produkty roślinne. Jednak w zestawie najkorzystniejszych dla zdrowia tętnic artykułów spożywczych jest też akcent zwierzęcy. Jaki? Przyjrzyjmy się bliżej całej dziesiątce. Znajdziemy w niej:

1. Produkty oczyszczające tętnice: Płatki owsiane

Płatki owsiane są niezwykle cennym źródłem surowego włókna roślinnego, czyli błonnika, który bierze czynny udział w procesach metabolicznych, nie pomijając metabolizmu tłuszczów. Hamując wchłanianie cholesterolu z produktów spożywczych, błonnik obniża jego stężenie we krwi. Płatki owsiane są też skarbnicą beta-glukanów, czyli związków, które - podobnie jak błonnik - obniżają poziom cholesterolu we krwi. 

Zobacz również: Lecznicze nasiadówki wracają do łask. Sposób na hemoroidy i zapalenie pęcherza

2. Produkty oczyszczające tętnice: Siemię lniane

Siemię lniane obfituje w błonnik roślinny, jest skuteczne nawet przy przewlekłych zaparciach. Obok surowego włókna roślinnego, siemię jest źródłem naturalnych statyn, czyli substancji, które obniżają poziom "złego" cholesterolu (frakcji LDL). Siemię powinno być stałym elementem diety osób z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi - świetnie go absorbuje i usprawnia usuwanie z organizmu.

3. Produkty oczyszczające tętnice: Kakao

Kakao jest skarbnicą antyoksydantów, które hamując procesy utleniania cholesterolu, zmniejszają ryzyko odkładania się blaszek miażdżycowych.

4. Produkty oczyszczające tętnice: Czosnek

"Supermoc" czosnku jest zasługą jego trzech składników o tajemniczo brzmiących nazwach. Mowa o odpowiedzialnym za wyrazisty zapach aminokwasie, zwanym allicyną oraz jego dwóch "pomocnikach", czyli substancjach intensyfikujących lecznicze działanie allicyny - garlicynie i ajoenie. Obok szeregu innych korzyści zdrowotnych, czosnek skutecznie obniża stężenie trójglicerydów i, zapobiegając stanom zapalnym, chroni naczynia krwionośne. Ważne, by był obecny w diecie stale, ale w małych ilościach.   

5. Produkty oczyszczające tętnice: Cebula

Spożywana regularnie, cebula ma korzystny wpływ na elastyczność i szczelność naczyń krwionośnych. Dzięki zawartości kwercetyny sprzyja oczyszczaniu i udrażnianiu tętnic.  

6. Produkty oczyszczające tętnice: Karczochy

Zawarta w karczochach cynaryna ma działanie żółciopędne, co usprawnia trawienie tłuszczów, w tym cholesterolu. Im więcej żółci wyprodukuje wątroba, tym więcej zużyje cholesterolu, więc jego stężenie we krwi spadnie.

7. Produkty oczyszczające tętnice: Dzika róża, rokitnik, czarna porzeczka

Owoce o najwyższej zawartości witaminy C powinny znaleźć stałe miejsce w diecie osób z miażdżycą i genetycznie nią obciążonych. Jak powszechnie wiadomo, witamina C jest silnym przeciwutleniaczem, który uszczelnia ściany tętnic i zapobiega odkładaniu się blaszek cholesterolowych.

8. Produkty oczyszczające tętnice: Tłoczony na zimno olej rzepakowy i olej z czarnuszki

Oba tłuszcze roślinne są źródłem kwasów omega-3 i omega-6, które mają właściwość ograniczania stanów zapalnych.

9. Produkty oczyszczające tętnice: Szpinak

Zielone liście szpinaku są cennym źródłem trzech antyoksydantów: chlorofilu, witaminy C i A, które zapobiegają utlenianiu cholesterolu, chronią przed rozwojem miażdżycy.

10. Produkty oczyszczające tętnice: Śledzie

Rodzynkiem w roślinnym zestawie produktów oczyszczających tętnice i chroniących przed rozwojem miażdżycy są śledzie. Te tłuste ryby morskie mają wyjątkowo wysoką zawartość najbardziej pożądanego dla zdrowia rodzaju tłuszczu, czyli kwasów omega-3. Obecne w diecie śledzie to niższe ryzyko stanów zapalnych i agregacji płytek krwi. 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy