To już czas! Nastaw piernik staropolski - sprawdzony przepis babci Marysi

Nieodłączny symbol świąt Bożego Narodzenia - piernik. Jego smak i zapach to kwintesencja wszystkiego, co w korzennych, świątecznych ciastach kochamy najbardziej. Ten w wersji staropolskiej zawdzięcza swoją unikalną teksturę długiemu leżakowaniu. Co roku w listopadzie w polskich domach zagniata się ciasto, które po leżakowaniu, pieczone tuż przed świętami niechybnie zwiastuje nadchodzący świąteczny czas. Mamy dla was sprawdzony przepis babci Marysi!

Za przygotowanie piernika staropolskiego warto zabrać się już w listopadzie
Za przygotowanie piernika staropolskiego warto zabrać się już w listopadzieWojciech Strozyk/East News
Za przygotowanie piernika staropolskiego warto zabrać się już w listopadzie
Za przygotowanie piernika staropolskiego warto zabrać się już w listopadzie123RF/PICSEL

Piernik staropolski przygotowuje się dwuetapowo - najpierw, najpóźniej w okolicy połowy listopada zagniatamy ciasto, następnie około 5-7 dni przed świętami pieczemy ciasto.

Piernik staropolski - składniki na ciasto dojrzewające

  • 300 g masła
  • 500 g miodu
  • 250 g cukru
  • 1 kg mąki pszennej
  • 125 ml mleka
  • 3 duże jajka
  • 20 g (3 płaskie łyżeczki) sody oczyszczonej
  • pół łyżeczki soli
  • 2 opakowania przyprawy korzennej do piernika

Piernik staropolski - wykonanie

  1. Masło, miód i cukier podgrzewamy na małym ogniu - wszystkie składniki powinny się rozpuścić i połączyć tak, aby nie były wyczuwalne grudki cukru. Odstawiamy do przestygnięcia. 
  2. Do przestudzonego rozpuszczonego masła, miodu i cukru dodajemy jajka, mleko, sodę i sól, dokładnie mieszamy rózgą. W misie miksera umieszczamy mąkę, wlewamy zawartość garnka, dodajemy przyprawę korzenną i miksujemy - ciasto będzie dość lepiące i gęste. 
  3. Ciasto na piernik staropolski przekładamy do naczynia (najlepiej kamionkowego lub szklanego) i odkładamy do leżakowania i dojrzewania w chłodne miejsce (lodówka lub spiżarnia). W niskiej temperaturze ciasto stężeje i nabierze korzennego aromatu. 
  4. Piernik staropolski pieczemy około 5-7 dni przed świętami, aby miał czas zmięknąć i rozwinąć smak. 
  5. Ciasto wyciągamy na blat, dzielimy na trzy równe części. Każdą z części będziemy piec osobno w prostokątnej blaszce o wymiarach około 38x25 cm wyłożonej papierem do pieczenia. 
  6. Wałkujemy pierwszą część ciasta na prostokąt o wymiarach blaszki, w razie potrzeby podsypując mąką. Rozwałkowane ciasto przekładamy do przygotowanej formy i pieczemy w nagrzanym do 180 stopni piekarniku około 15-20 minut, aż nabierze złotego koloru, studzimy. 
  7. Analogicznie postępujemy z pozostałymi dwoma częściami. Następnie wystudzone blaty ciasta smarujemy wybranym przełożeniem.
Do piernika staropolskiego na etapie przygotowywania ciasta można także dodać orzechy włoskie
Do piernika staropolskiego na etapie przygotowywania ciasta można także dodać orzechy włoskie Wojciech Strozyk/East News

Piernik staropolski - składniki na przełożenie

Tradycyjnie piernik staropolski przekłada się powidłami śliwkowymi - do przełożenia ciasta z powyższych proporcji potrzeba około 1 kg powideł. Można także użyć ulubionej konfitury np. malinowej, dżemu z czarnej lub czerwonej porzeczki albo marmolady różanej.

Piernik staropolski można także przełożyć kremem czekoladowym a w zdrowszej wersji kremem z daktyli lub domową nutellą z orzechów laskowych.

Po przełożeniu układamy ciasto w formie, przykrywamy ściereczką i obciążamy (np. deską do krojenia) i ponownie odkładamy w chłodne miejsce na około 5 dni, aby ciasto skruszało.

Piernik staropolski - polewa

Ostatnim etapem przygotowania piernika staropolskiego jest oblanie go polewą czekoladową - można przygotować ją z każdego rodzaju czekolady.

Składniki na polewę:

  • 400 g dowolnej czekolady - ciemnej, mlecznej lub gorzkiej
  • 400 g śmietanki 30%

Polewa na piernik staropolski wykonanie

W garnuszku podgrzewamy śmietanę kremówkę, do gorącej śmietany dodajemy czekoladę, odstawiamy na kilka minut, a następnie mieszamy całość rózgą, do uzyskania gładkie polewy. Przełożony piernik dzielimy na trzy części. Każdą oblewamy ciepłą polewą i dekorujemy według uznania bakaliami, skórką pomarańczy, czerwonym pieprzem itd. Odstawiamy w chłodne miejsce, by polewa stężała.

Piernik długo zachowuje świeżość i z dnia na dzień jest coraz lepszy, warto poświęcić mu trochę czasu, aby móc delektować się nim w czasie świąt.

Boże Narodzenie na świecie. Czy znacie takie zwyczaje?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas