To prawdopodobnie najlepszy przepis na ogórki małosolne. Wyjdą kruche, chrupiące i aromatyczne

Świeże, aromatyczne i chrupiące – właśnie takie powinny być ogórki małosolne, które latem każdego roku królują na polskich stołach jako dodatek do wielu dań. Jeśli chcemy cieszyć się wyjątkowym smakiem ogórków małosolnych, musimy pamiętać o kilku zasadach podczas ich przygotowania.

Ogórki małosolne idealnie pasują do kanapek i jako dodatek do głównych dań
Ogórki małosolne idealnie pasują do kanapek i jako dodatek do głównych dań123RF/PICSEL

Sezon na ogórki małosolne rozpoczyna się w czerwcu i trwa przez całe lato. Takie ogórki mogą stanowić surówkę do głównego dania, ale doskonale smakują również na kanapce. Ogórków małosolnych nie powinniśmy mylić z ogórkami kiszonymi, ponieważ różnią się one smakiem, ale i samym procesem fermentacji. W przypadku ogórków małosolnych trwa on 2-3 dni.

Największą przyjemność z jedzenia ogórków małosolnym mamy wtedy, gdy warzywo jest chrupiące, kruche, delikatne w smaku i aromatyczne. Jak uzyskać taki efekt?

Ogórki małosolne powinny fermentować w dużym kamiennym garnku, ale rzecz jasna, nie każdy posiada takie naczynie. W związku z tym można je zastąpić dużym słoikiem. Pamiętajmy również, że smak ogórków małosolnych może się od siebie różnić w zależności od użytych dodatków i ich proporcji.

Jak zrobić ogórki małosolne - składniki

Do przygotowania ogórków małosolnych potrzebujemy następujących składników:

  • 1 kilogram świeżych, niedużych ogórków
  • 5 gałązek kopru
  • 4 ząbki czosnku
  • korzeń chrzanu o długości ok. 15-20 cm
  • sól - dwie łyżki
  • 1,5 litra wody

Ogórki małosolne - przepis

Ogórki przekładamy do dużego naczynia - może być to miska, zalewamy zimną wodą i moczymy je przez 4 godziny. Po takiej kąpieli ogórki należy dokładnie opłukać pod bieżącą wodą. Koperek kroimy na mniejsze kawałki lub łamiemy go w dłoniach, a ząbki czosnku kroimy na pół. Korzeń chrzanu kroimy wzdłuż na pół i następnie na mniejsze kawałki.

Do garnka wlewamy 1,5 litra wody i podgrzewamy na niewielkiej mocy palnika. Gdy woda zrobi się ciepła, dodajemy dwie łyżki soli. Sól powinniśmy dodawać wedle własnych preferencji smakowych, ale zasadniczo przyjmuje się, że na 1 litr wody należy wsypać ok. półtorej, dwóch łyżki soli.

Jeśli korzystamy z garnka kamiennego, to ogórki, chrzan, koper i czosnek układamy naprzemiennie, natomiast wykorzystując słoik - pionowo aplikujemy do niego ogórki i między warzywa wkładamy oper, czosnek i chrzan, by były szczelnie upchane. Wypełniony słoik zalewamy ostudzona i posoloną  wcześniej wodą.

Słoika z ogórkami nie zakręcamy, ale nakładamy na niego gazę lub mały talerzyk i dociskamy cięższym przedmiotem. Słoik odkładamy w ciemne i ciepłe miejsce na 2-3 dni. Po tym czasie słoik chowamy do lodówki, by przerwać proces fermentacji. Ogórki są gotowe do jedzenia. Smacznego!

Terapeutka Alina Adamowicz o trudnych decyzjach i rozstaniachINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas