Tort komunijny z malinami i białą czekoladą - prosty przepis
Tort komunijny to nie lada gratka dla małych i dużych. Jeśli nie chcesz zamawiać tortu w cukierni i mieć pewność co znajduje się w środku, możesz go łatwo, choć zdecydowanie nie szybko przygotować samodzielnie. Smak wynagrodzi czas poświęcony na pieczenie i przekładanie, a gości oczaruje smak. Sprawdź jak zrobić tort komunijny z malinami i białą czekoladą, który jest lekki, nie za słodki i orzeźwiający, w sam raz na przyjęcie komunijne. Do dzieła!
Tort komunijny z białą czekoladą i malinami: jak zrobić
Tort komunijny z białą czekoladą i malinami: sposób wykonania
- Przygotowanie tortu warto zacząć 3 dni przed planowanym podaniem aby nabrał smaku i odpowiedniej konsystencji. Najpierw pieczemy biszkopt. Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy na sztywną pianę, dodając partiami cukier. Miksujemy do otrzymania sztywnej, błyszczącej piany, w której niewyczuwalne będą grudki cukru - może to trwać nawet 8-10 minut. Do ubitych białek dodajemy żółtka i miksujemy dalej 3-4 minuty do otrzymania gęstej, puszystej masy. Do ubitych jajek dodajemy mąkę i delikatnie mieszamy całość szpatułką, uważając by nie odpowietrzyć zbytnio ciasta.
- Tak przygotowany biszkopt przekładamy do wysokiej tortownicy o średnicy 22 cm i pieczemy w 180 stopniach około 40 minut do tzw. suchego patyczka.
- Biszkopt studzimy na kratce, przekładamy do lodówki owinięty w folię spożywczą i zostawiamy na kilka godzin aby dobrze się schłodził - będzie się lepiej kroił.
- Przygotowujemy frużelinę malinową. Mrożone maliny podgrzewamy w garnku tak długo aż puszczą sok i część płynu odparuje, wyłączamy palnik, dodajemy rozpuszczone w 100 mln gorącej wody galaretki i dokładnie mieszamy całość aby żelatyna i cukier się rozpuściły. Studzimy. Frużelina nie może być za ciepła, żeby nie rozpuściła ubitej śmietany.
- Czekoladę siekamy na małe kawałki za pomocą ostrego noża lub blendera.
- Przygotowujemy krem malinowy do przełożenia tortu. Mascarpone krótko miksujemy, dodajemy śmietanę i ubijamy do uzyskania gładkiego sztywnego kremu. Dodajemy wystudzoną frużelinę malinową i posiekane czekoladę, całość delikatnie mieszamy.
Zobacz także: Jak ubić śmietanę na sztywno - Schłodzony biszkopt dzielimy na trzy blaty, krojąc go ostrym nożem na placki o grubości 2 cm.
- Tortownicę wykładamy papierem do pieczenia i układamy pierwszy blat, który nasączamy 1/3 wystudzonej herbaty, następnie na biszkopt wykładamy pół słoiczka konfitury malinowej i połowę przygotowanego kremu, przykrywamy drugim blatem ciasta i powtarzamy wszystkie czynności. Na samą górę kładziemy ostatni blat ciasta, który nasączamy pozostałą herbatą. Całość wstawiamy do lodówki aby tort stężał, a wszystkie smaki zdążyły się "przegryźć". Chłodzimy co najmniej 6 godzin, a najlepiej całą noc.
- Trzeciego dnia przygotowujemy krem i dekorujemy tort komunijny. Masło ubijamy na puch, dodajemy mleko skondensowane, cały czas ubijając. Całość miksujemy do momentu uzyskania gładkiego kremu. Na koniec zmniejszamy obroty do minimalnych i miksujemy 5 minut aby odpowietrzyć krem. Wyciągamy schłodzony tort z tortownicy, odwracamy do góry nogami i układamy na paterze. Rozprowadzamy pierwszą warstwę kremu do dekoracji dookoła, aby zebrać wszystkie okruszki, chłodzimy 15-20 minut a następnie szpatułką nakładamy drugą warstwę kremu maślano- mlecznego, wyrównując powierzchnię tortu aby była gładka.
- Całość dekorujemy ozdobami i żywymi kwiatami, do momentu podania przechowujemy w lodówce.
***
Zobacz także:
Najgorsze prezenty komunijne
Uwaga na prezenty komunijne - kary są bardzo wysokie
Jak ubrać dziecko do pierwszej komuni