Trzy mniej znane gatunki fasoli
Są zdrowsze i łatwiej je strawić niż zwykłą fasolę. Przyrządzimy z nich zarówno sycące dania wytrawne, jak i słodkie desery.
Fasola mung, adzuki i czarna są mniej wzdymające niż goszcząca najczęściej na naszych stołach fasola biała. Różnią się też smakiem. Są (jak zwykła fasola) bogate w białko, więc świetnie zastępują mięso. Nie zawierają sodu, a mają skrobię, substancje ograniczające rozrastanie tkanki nowotworowej i błonnik obniżający poziom cholesterolu.
Każda ma też dodatkowe właściwości zdrowotne. Dlatego po 50 r.ż. warto jeść fasolę 2-3 razy w tygodniu (po 1/3 szklanki suchych nasion). Kupisz je w sklepach ze zdrową żywnością (ok. 8 zł/400 g).
Mung
Pochodzi z Indii, gdzie nazywana jest "złotą fasolą". Ma małe, zielone, okrągłe nasiona. Jest delikatna w smaku i trochę przypomina bób. Dobrze komponuje się z warzywami, curry, kuminem, imbirem, passatą i masłem.
Z nasion hoduje się kiełki dobre do sałatek i na kanapki. Ma niski indeks glikemiczny, więc jest dobra dla osób, które mają problemy z cukrem.
Wietnamska słodka zupa deserowa
- szklanka fasoli mung
- 3 łyżki cukru
- szklanka mleka kokosowego
- szczypta wanilii
- 2 łyżki soku z limonki
- litr mleka ryżowego
- 1/2 szklanki jogurtu np. truskawkowego
Fasolę mung zalewamy 3 szkl. wrzątku i zostawiamy na noc. Odlewamy i dokładnie płuczemy. Gotujemy z mlekiem ryżowym i cukrem na małym ogniu 40 min. Dodajemy mleczko kokosowe, wanilię i sok z limonki. Gotujemy jeszcze kwadrans. Podajemy udekorowaną jogurtem lub owocami.
Adzuki
Króluje w kuchni Japonii i Chin. Nazywana jest też "czerwoną soją". Ma małe, bordowe, owalne nasiona. Wyróżnia ją orzechowy, lekko słodkawy smak. Dobrze komponuje się z ryżem, warzywami, soczewicą czerwoną i zieloną, kaszą kuskus, sezamem, sosem sojowym. Może zastępować czerwoną fasolę. Ma więcej cukru niż inne fasole, ale nadal jest niskokaloryczna. I jest też źródłem wielu substancji przeciwutleniających.
Japońska bułeczka drożdżowa
Pasta
- szklanka adzuki
- szklanka cukru
- sól
Ciasto
- 3 szkl. mąki
- 7 g suchych drożdży
- 3/4 szklanki mleka
- jajko
- po 2 łyżki cukru i oleju
Adzuki moczymy 8 godz. Gotujemy w 2 l świeżej wody z solą 2 godz. Odcedzamy. Gotujemy ponownie z cukrem do zgęstnienia, mieszając. Miksujemy. Gdy fasola się gotuje, wyrabiamy ciasto. Po godz. dzielimy je na 12 kul. Znowu po godz. nadziewamy każdą kulę pastą. I po godzinie bułki pieczemy 15 min w 180 st.
Czarna
Jest popularna w Meksyku, gdzie nazywana jest "czarnym złotem". Jest pikantniejsza niż biała fasola. Dobrze komponuje się z białym ryżem, papryką, cebulą, pomidorami, kolendrą i awokado. Ma dużo antocyjanów, które działają przeciwstarzeniowo (zwykła fasola biała ich nie ma) oraz więcej antyoksydantów od białej.
Meksykańskie smarowidło- szklanka czarnej fasoli
- 2 łyżki oleju
- cebula
- 2 ząbki czosnku
- po szczypcie pieprzu cayenne i kuminu
- sól, pieprz
- 2 łyżki liści kolendry
Fasolę moczymy 8 godz. Gotujemy w świeżej wodzie, aż zacznie się rozpadać. Dusimy na oleju pokrojoną cebulę i czosnek z przyprawami. Dodajemy odcedzoną fasolę i pół szkl. wody z niej. Dusimy 20 min. Ugniatamy tłuczkiem z posiekaną kolendrą. Pastę podajemy do pieczywa.