W jaki sposób boczek powoduje raka?

Raport opublikowany przez Światową Organizację Zdrowia na temat ryzyka, jakie wywołuje spożywanie przetworzonego mięsa, postawił wszystkich w osłupienie na tydzień. Jednak minie jakiś czas, zanim dowiemy się, czy konsumenci z powodu wspomnianego raportu jedzą mniej takiego mięsa. Współczesny sposób przedstawiania faktów przez media często jest dość przerażający. Nie oznacza to jednak, że ryzyko jest mniejsze w przypadku osób, które jedzą mięso, nie dbając o nagłówki gazet; ryzyko związane z przetworzonym mięsem powinno zainteresować wszystkich kupujących. <b>Jak dokładnie przetworzone mięso powoduje nowotwory? </b> Dlaczego boczek? „Kultura boczku” jest najbardziej kłopotliwym trendem naszych czasów. Jego spożywanie prowadzi nie tylko do znanych nam problemów zdrowotnych. Jest również przyczyną niewyobrażalnego cierpienia. Za każdym razem, kiedy słyszę „Wszystko smakuje lepiej z boczkiem!, ściska mi się serce. Jako weganka ze względów etycznych, wzdrygam się, kiedy słyszę, jak coś, co wywołuje ból, cierpienie i przerażającą śmierć może tak łatwo stać się uroczystym posiłkiem. Jeśli pobudki moralne nie są wystarczającą przyczyną do wystrzegania się jedzenia boczku, przyjrzyjmy się przyczynom zdrowotnym – szczególnie ryzyku powstania raka.

Boczek a nowotwór
Boczek a nowotwór© Photogenica

Azotany i azotyny

Boczek konserwanty
© Photogenica

Wiele produktów mięsnych konserwuje się za pomocą azotynów i azotanów. Mogą one tworzyć rakotwórcze składniki zwane nitrozaminami, które uszkadzają DNA. Gotowanie w wysokich temperaturach również zwiększa ilość pojawiających się nitrozamin. Składnik ten powoduje raka u wielu zwierząt i znaleziono związek pomiędzy obecnością nitrozamin a rakiem żołądka i przełyku u ludzi. Produkty „bez azotanów” są również konserwowane azotanem sodu pochodzącym z soku z selera, a nasz organizm nie rozróżnia ich.

Wysokie temperatury

Smażenie mięsa a zdrowie
© Photogenica

Smażenie, pieczenie i grillowanie mięsa w wysokich temperaturach prowadzi do powstawania nowotworów. Składniki o nazwie heterocykliczne aminy aromatyczne mają związek z powstawaniem raka okrężnicy, odbytu, piersi, prostaty, trzustki, płuc, żołądka i przełyku. Również wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne związane są z wieloma problemami zdrowotnymi.

Na nieszczęście dla wielbicieli bekonu, smażenie na patelni wymaga bardzo wysokiej temperatury, co zwiększa jeszcze ryzyko powstawania raka.

Żelazo hemowe

Przepisy porady boczek
© Photogenica

Ta transportująca żelazo cząsteczka, jaką możemy znaleźć w mięsie, może grać dużą rolę w tworzeniu się związków nitrozowych, które mają znaczny związek z ryzykiem powstawania raka, szczególnie raka jelita grubego. Toksyczność żelaza hemowego może być katalizatorem dla tworzenia się nowotworu.

Nie obawiaj się, jeśli - co zrozumiałe – martwisz się ryzykiem, jakie niesie tradycyjny boczek (przy okazji, również ten z indyka) – istnieje mnóstwo boczków pochodzenia roślinnego na rynku. Możesz też stworzyć własny zastępnik tego wędzonego i solonego przysmaku ze składników, które nawet prawdopodobnie masz w spiżarni. Boczek z soi, boczek z seitana, boczek z shiitake, boczek z tofu, boczek z cukini i boczek z bakłażana. W tych czasach nie ma powodów, by jeść produkty z wieprzowiny czy inne przetworzone mięsa.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas