W sezonie korzystaj tylko z takiej. Idealna do letnich obiadów!

Passata pomidorowa to produkt uniwersalny, który po prostu musi znaleźć się w każdej spiżarni. Dlaczego? Bo nie tylko sprawdzi się w typowych daniach kuchni włoskiej, ale w naszym rodzimym poletku kulinarnym sprawdzi się idealnie. Passatę pomidorową łatwo przygotujemy i zawekujemy, a przyda się zwłaszcza zimą.

Passata pomidorowa sprawdzi się idealnie do dań kuchni polskiej
Passata pomidorowa sprawdzi się idealnie do dań kuchni polskiej123RF/PICSEL

Passata pomidorowa: Czym jest?

Passata pomidorowa to nic innego jak znany nam skądinąd przecier pomidorowy. Włosi korzystają ją jako baza do sosów - zarówno do makaronów, jak i do klasycznej pizzy. Nie trzeba nikogo uświadamiać, że w kuchni polskiej sprawdza się doskonale - np. jako dodatek do fasolki po bretońsku czy jako baza sosu do wyśmienitych gołąbków.

Choć zastosowanie passaty pomidorowej jest praktycznie nieograniczone, to warto mieć świadomość, że jest ona po prostu zdrowa. Pomidory to cenne źródło potasu, a także likopenu, czyli naturalnego antyoksydanta: pomaga chronić przed chorobami cywilizacyjnymi, a także pomaga usuwać zalegające w organizmie toksyny. Co więcej, obróbka termiczna pomidorów sprawia, że poziom likopenu wzrasta, dlatego jedzenie passaty pomidorowej z pewnością wyjdzie nam na zdrowie.

Passata pomidorowa: Jak zrobić?

Przygotowanie passaty pomidorowej jest genialnie łatwe. W wersji podstawowej wystarczą jedynie dwa składniki:

  • pomidory (sześć kg),
  • sól (dwie łyżki).

Przygotowanie:

  • Pomidory trzeba najpierw umyć, końce naciąć delikatnie nożem (wystarczy zrobić krzyżyk) i sparzyć wrzątkiem. Następnie obrać.
  • Warzywa przekroić na cztery części tak, aby łatwiej usunąć zdrewniałą szypułkę. Później wszystkie pokroić w dużą kostkę.
  • Pomidory przełożyć do dużego garnka, zagotować na małym ogniu, przyprawić. 
  • Passatę gotujemy tak długo, aż woda odparuje.

Co zrobić z tak przygotowaną passatą? Można teraz ją albo przetrzeć przez sito, albo zmiksować blenderem na gładką masę. Oczywiście, część z rozgotowanych warzyw można wcześniej przełożyć i zostawić, a po zmiksowaniu wrzucić je z powrotem, aby otrzymać większe kawałki pomidorów w passacie.
Passatę można przełożyć do czystych i wygotowanych słoików, a następnie zapasteryzować.

Passata nie tylko pomidorowa

Passata pomidorowa, jak już doskonale wiemy, nie jest trudna w przygotowaniu, ale można ją również wzbogacić w różne przyprawy, które nadadzą jej charakteru. Które z nich warto mieć na uwadze?

  • Oregano
  • Bazylię
  • Szałwię
  • Czosnek

Rada: Przyprawy najlepiej dodać pod sam koniec gotowania, aby wydobyć z nich jak najlepszy aromat.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas