Reklama

Reklama

Wegetarianizm a ryzyko nowotworów

Duże badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii potwierdziły, że wegetarianie są w mniejszym stopniu narażeni na rozwój nowotworów niż osoby jedzące mięso. Okazuje się jednak, że nie dotyczy to wszystkich rodzajów nowotworów.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii ustalili, że dieta wegetariańska, która, jak wykazały wcześniejsze badania, może chronić przed rakiem, nie ma wpływu na rozwój raka jelita grubego, który znajduje się w czołówce nowotworów będących najczęstszymi przyczynami zgonów.

W badaniach uczestniczyło ponad 61 tys. Brytyjczyków praktykujących trzy różne diety. Były to osoby jedzące mięso, jedzące zamiast mięsa ryby oraz nie jedzące ani mięsa ani ryb.

Reklama

Wegetarianie też chorują

Wśród osób, które wyłączyły ze swego jadłospisu mięso, naukowcy zauważyli znacznie mniejszą zachorowalność na raka żołądka, raka pęcherza moczowego i białaczkę, jednak nie na raka jelita grubego, jak sugerowały niektóre wcześniejsze badania. U 33 proc. osób jedzących mięso rozwinęła się jakaś forma nowotworu. W przypadku wegetarian - u 29 proc.

Ryzyko zachorowania na raka żołądka było u wegetarian trzy razy mniejsze niż u osób jedzących mięso. Podobnie, ryzyko szpiczaka mnogiego, nowotworu układu krwiotwórczego, było mniejsze o 75 proc. Przyczyny tych zależności nie są jasne - mówią naukowcy.

Najważniejsza jest równowaga

Już wcześniejsze badania dowiodły, że spożywanie czerwonego i przetworzonego mięsa jest związane z większym ryzykiem raka żołądka. Ustalono, że przetworzone termicznie mięso może zawierać karcynogeny oraz związki N-nitrozowe, które mogą powodować uszkodzenia DNA.

Jak jednak zaznaczają eksperci, badania te nie są jeszcze dowodem na to, że osoby spożywające mięso powinny z niego zrezygnować. Najważniejsza jest zdrowa i zrównoważona dieta bogata w owoce i warzywa.

Dieta wegetariańska zawiera zazwyczaj mniej tłuszczu oraz więcej błonnika, ale osoby, które ją stosują powinny upewnić się, że dostarczają swojemu organizmowi wystarczające ilości białka i witamin, zwłaszcza witaminy B12, którą zawierają głównie produkty pochodzenia zwierzęcego.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: naukowcy | dieta | wegetarianizm | ryzyko | mięso

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy