Wielka moc ukryta w maleńkiej skorupce. Dlaczego warto jeść jajka przepiórcze?
W Japonii używa się ich do przygotowania m.in. sushi i beto, w Ameryce Południowej dodawane są do hot-dogów i hamburgerów, z kolei na Filipinach polewa się je masłem pomarańczowym i smaży w głębokim tłuszczu. Jajka przepiórcze, bo o nich właśnie mowa, to prawdziwa bomba smakowo-witaminowa. Dlaczego warto je jeść?
Jajka przepiórcze - właściwości odżywcze
Jajka przepiórcze są ok. cztery razy mniejsze niż jajka kurze. Posiadają charakterystyczną beżową skorupkę z brązowymi plamkami. W przeciwieństwie do jajka kurzego - jajko przepiórcze posiada zdecydowanie więcej żółtka niż białka. Ponadto pod względem odżywczym jaja przepiórcze są nieco lepsze od kurzych.
Jajka przepiórcze są doskonałym źródłem:
- antyoksydantów
- białka
- ryboflawiny
- żelaza
- witaminy A
- witaminy z grupy B
- witamin C, D i K
- cynku
- fosforu
- magnezu
- potasu i selenu
Posiadają również zdrowe tłuszcze nienasycone, które poprawiają kondycję serca.
Jajka znoszone przez przepiórki podnoszą poziom tzw. "dobrego cholesterolu" HDL i równocześnie obniżają poziom tzw. "złego cholesterolu" LDL. Jajka przepiórcze warto także spożywać z uwagi na fakt, iż na długo zapewniają uczucie sytości, co zmniejsza pokusę podjadania i tym samym sprzyja utrzymaniu odpowiedniej wagi.
Czytaj także: Przepiórcze jaja: Naturalny afrodyzjak i antydepresant
Kto nie powinien jeść jajek przepiórczych?
Choć korzyści z jedzenia jaj przepiórczych jest mnóstwo, to jednak osoby z pewnymi dolegliwościami powinny od nich stronić. Spożywanie jaj przepiórczych może przyczynić się do obniżenia poziomu cukru we krwi i ciśnienia krwi, dlatego osoby z hipoglikemią lub niedociśnieniem powinny najpierw skonsultować się lekarzem, który podejmie decyzję, czy takie jajka powinny trafić do menu.
Natomiast osoby, u których nie ma przeciwwskazań do jedzenia jaj przepiórczych, mogą dziennie zjeść 6-12 sztuk.
Warto wiedzieć: Jajka przepiórcze w awokado
Co można zrobić z jaj przepiórczych?
Jaja przepiórcze z powodzeniem można wykorzystać do przygotowania różnych dań, ale same w sobie mogą również posłużyć za pełnowartościowy posiłek w postaci jajecznicy. Zatem jajka przepiórcze mogą stanowić zamiennik jaj kurzych podczas przyrządzania np. ciast i naleśników.
Ugotowane na twardo jajka przepiórcze z uwagi na niewielkie rozmiary są bardzo często wykorzystywane jako dodatek do różnego rodzaju sałatek. W wielu restauracjach jaja przepiórcze dodawane są m.in. do tatara.