Właściwości popularnych rodzajów herbaty

Herbata to nie tylko czarna i zielona herbata jaką najczęściej pijemy w domu. Gatunków herbat jest mnóstwo. Jeżeli gubisz się w tym, którą herbatę powinieneś stosować, to przedstawiamy proste zestawienie najczęściej kupowanych herbat. Poznaj je wszystkie i wybierz najlepszą dla ciebie.

właściwości herbat
właściwości herbat© Photogenica

Zielona herbata

zielona herbata
© Photogenica

Zielona herbata jest jednym z mniej przetwarzanych gatunków herbaty, w związku z czym zawiera najwięcej przeciwutleniaczy, w szczególności katechiny. Katechina pomaga zwalczać uszkodzenia komórek. Zaleca się parzenie herbaty w wodzie o temperaturze około 70 stopni. Jedną z największych zalet zielonej herbaty jest jej wpływ na wzrost zdrowych komórek. Użyj napary z zielonej herbaty miejscowo mieszając go z olejem kokosowym, a złagodzi podrażnienia i oparzenia słoneczne. Zielona herbata obniża poziom złego cholesterolu i choć nie ma w jej składzie kofeiny, która przyspiesza metabolizm i pomaga w utracie wagi, zielona herbata może mieć relaksujące i uspokajające działanie.

Czarna herbata

Czarna herbata w rzeczywistości pochodzi z tej samej rośliny co zielona herbata, ale liście czarnej herbaty są poddane procesom przetwórczym. Czarna herbata jest znany z wysokiej zawartości kofeiny i przeciwutleniaczy. Korzyści wynikające z picia z czarnej herbaty obejmują obniżenie ryzyka chorób serca i cukrzycy, pobudzanie układu odpornościowego i regulację poziomu cukru we krwi. Jeśli potrzebujesz wspomóc trawienie to czarna herbata sprawdzi się niezawodnie, w małych dawkach jest znana również z właściwości przeciwzapalnych.

Herbata Rooibos

herbata miętowa
© Photogenica

Rooibos, zwana także czerwoną herbatą, pochodzi z Afryki Południowej. Jest oczywiście pozbawiona kofeiny i zawiera dwa bioflawonoidy zwane: rutyna i kwercetyna. Oba te związki blokują uwalnianie histaminy. Rooibos może również przynieść ulgę w podrażnieniach skóry i zawierają właściwości wykorzystywane w walce z rakiem.

Herbata miętowa

Związki znajdujące się w mięcie pieprzowej mogą mieć działanie terapeutyczne, zmniejszają przekrwienie błon śluzowych i działają przeciwzapalnie, a także przyczyniają się do zmniejszenia apetytu. Herbaty miętowej popularnie używa się aby leczyć rozstrój żołądka.

Herbata imbirowa

Imbir ma wiele niesamowitych właściwości leczniczych! Jeśli chodzi o alergie i przeziębienia, działa jako naturalny lek przeciwhistaminowy. Imbir ma również właściwości przeciwzapalne które mogą uspokoić bolący żołądek, łagodzą ból mięśni i zmniejszą występowanie bóli menstruacyjnych. Masz mdłości w czasie podróży? Pij herbatę imbirową, a złagodzi chorobę lokomocyjną.

Yerba Mate

Yerba Mate jest bardzo popularnym napojem w Ameryce Południowej. Zawiera kofeinę, naturalnie działa w celu wytwarzania kortykosteroidów, które działają jako środki przeciwzapalne. Może pomóc w oczyszczaniu dróg oddechowych i zwiększaniu pochłaniania tlenu. Yerba Mate można także obniżyć stężenie lipidów, co prowadzi do obniżenia poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi.

Melisa

Melisa powszechnie znana jest ze swoich uspokajających właściwości, może również pomóc w walce z przeziębieniem i innymi problemami układu oddechowego. Melisa łagodzi dolegliwości trawienne, a także działa łagodząco na bolesne dolegliwości takie jak ból głowy lub ból zęba.

Herbata rumiankowa

Rumianek od lat stosowany jest w leczeniu problemów ze snem i żołądkiem. Natomiast jego właściwości mogą również łagodzić spuchnięte oczy, stosuje się go jako płyn do płukania przeciwbakteryjnego. Nie jest jednak zalecany dla alergików.

Herbata z mniszka lekarskiego

Herbata z mniszka lekarskiego jest populara na problemy z nerkami, ponieważ działa jako naturalny środek moczopędny, może również pobudzić trawienie. Mniej znany jest fakt, że korzeń mniszka jest stosowany w medycynie naturalnej do leczenia zapalenia wątroby, żółtaczki i niestrawności. Należy wspomnieć, że herbata z mniszka lekarskiego zmniejsza uderzenia gorąca występujące podczas menopauzy i zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas
{CMS: 0}