Wyglądają jak obłoczki, słodko smakują. Naleśniki biszkoptowe rozpływają się w ustach

Unoszący się z kuchni zapach smażonych na rozgrzanym tłuszczu naleśników to kwintesencja leniwego poranka. Już za chwilę ich wnętrze wypełni się ulubionymi dodatkami, a same przysmaki ekspresowo znikną z podstawionych talerzy. Jeśli chcemy zaskoczyć bliskich nieco innym podejściem do klasycznego przepisu, spróbujmy naleśników biszkoptowych. Wyglądem przypominają spód doskonałego ciasta z cukierni.

Jak przygotować smakowite naleśniki biszkoptowe?
Jak przygotować smakowite naleśniki biszkoptowe?123RF/PICSEL

Czy ciasto na naleśniki może być bez jajek?

W podstawowej recepturze na miękkie, aromatyczne i smakowite naleśniki znajdziemy kilka kluczowych składników. Należą do nich przede wszystkim mąka pszenna, jajka, mleko, woda, olej roślinny i szczypta soli. W wielu domach wzbogaca się jeszcze masę o dodatek cukru, a także odpowiednich aromatów. Okazuje się, że obecność jajek jest tu nieprzypadkowa. To właśnie one nadadzą ciastu odpowiedniej struktury, koloru oraz smaku. Co zrobić, jeśli akurat zabrakło ich w lodówce?

Okazuje się, że jajka możemy z powodzeniem zastąpić resztą podanych w przepisie produktów. Wystarczy dobrać odpowiednie proporcje mąki, wody oraz mleka. Doświadczeni kucharze przekonują, że w ten sposób jesteśmy w stanie nadać masie właściwości uzyskiwanych dzięki białku i żółtku. Ułatwieniem jest możliwość stałego kontrolowania konsystencji. Finalnie powinna być gładka i lejąca, przypominająca nieco śmietanę. Dlaczego warto zadbać o zapas jajek do smażenia naleśników? Dzięki nim przygotujemy prawdziwe pyszności, jakimi są doskonale napowietrzone naleśniki biszkoptowe.

Naleśniki biszkoptowe - idealne na przekąskę

Lista zakupów na puchate naleśniki biszkoptowe niczym nie odstaje od składników gromadzonych do przygotowania tradycyjnego przepisu. Widoczne różnice zauważymy już podczas testowania receptury. Pierwsza polega na dokładnym przesianiu mąki do miski, druga wymaga rozdzielenia białek od żółtek, a następnie osobnego ich ubicia. Kluczem do konsystencji przypominającej chmurkę jest piana z białek. To właśnie ona napowietrza ciasto, sprawiając, że naleśniki wychodzą idealnie wyrośnięte.

Smażenie naleśników biszkoptowych nie jest trudnym zadaniem
Smażenie naleśników biszkoptowych nie jest trudnym zadaniem123RF/PICSEL

Składniki na naleśniki biszkoptowe

  • 250 ml mleka
  • ¾ szklanki wody gazowanej
  • 160 g mąki pszennej
  • 3 duże jajka
  • 1-2 łyżki cukru
  • ½ łyżeczki proszku od pieczenia
  • szczypta soli
  • 2 łyżki oleju roślinnego
  • masło klarowane

Jak zrobić mięciutkie i puszyste naleśniki?

  1. Zaczynamy od oddzielenia białek od żółtek, a następnie białka odkładamy na bok i pozostawiamy na kilka minut.
  2. Do żółtek dodajemy cukier i zaczynamy ubijać mikserem na puszystą pianę. Kiedy zaczną podwajać objętość, stopniowo dolewamy mleko i wodę gazowaną.
  3. Masę wzbogacamy o przesianą mąkę, proszek do pieczenia oraz porcję oleju roślinnego. Za pomocą silikonowej szpatułki mieszamy do uzyskania gładkiej konsystencji.
  4. W następnym kroku przechodzimy do białek. Doprawiamy je szczyptą soli i zaczynamy ubijać na sztywną pianę. Gotową przekładamy do ciasta i delikatnie łączymy.
  5. Na patelni do naleśników rozgrzewamy odrobinę masła klarowanego i wlewamy pełną chochlę ciasta. Rozprowadzamy je na całej powierzchni i smażymy z obu stron na złoty kolor.
  6. Po każdym naleśniku smarujemy patelnię cienką warstwą tłuszczu i smażymy aż do ostatniej porcji ciasta.
  7. Gotowe naleśniki biszkoptowe doskonale smakują z dżemem, kremem budyniowym, serkiem mascarpone, musem owocowym, słodkimi polewami i świeżymi owocami. Smacznego!
„Ewa gotuje”: Naleśniki z sosem bolońskimPolsat

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas