Cienkie i elastyczne. Naleśniki jak z francuskiego bistro

Mimo że danie uznawane za pierwowzór popularnych współcześnie naleśników było przyrządzane już w starożytnej Grecji, to Francja uznawana jest oficjalnie za ojczyznę mącznych placków. Pierwszy zachowany przepis na crêpes pochodzi z XVI wieku, a długa kariera specjału sprawiła, że receptura ewoluowała. Każdy szef kuchni ma swój własny sposób na przygotowanie potrawy. Prezentujemy przepis na cienkie i elastyczne naleśniki, które serwować można na słodko i na słono.

Crêpes to cienkie naleśniki wywodzące się z kuchni francuskiej
Crêpes to cienkie naleśniki wywodzące się z kuchni francuskiej123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Francuskie naleśniki przynoszą szczęście

Proste w przygotowaniu i uniwersalne danie początkowo zawierało nieoczywiste składniki. Pierwszy przepis na crêpes zakładał użycie mąki, białej oraz białego wina. Ostatni produkt został zastąpiony mlekiem dopiero XIX wieku. Od tego czasu potrawa zaczęła robić się coraz bardziej popularna i przypominała naleśniki w takim kształcie, jaki znamy dziś.

O szczególnej roli specjału w kuchni francuskiej świadczy też ustanowienie 2 lutego Dniem Naleśnika. Według tradycyjnego przesądu podczas smażenia należy w lewej dłoni trzymać monetę, a drugą podrzucić pierwszy przygotowywany placek. Jeśli ten manewr się uda, kucharz zapewni sobie pomyślność i dostatek na cały rok.

„Ewa gotuje”: Naleśniki z sosem bolońskimPolsat

Cienkie i elastyczne naleśniki — przepis

Dla niejednego szefa kuchni prawdziwym szczęściem jest przyrządzenie udanej potrawy. Z jednej strony naleśniki to proste danie, ale z drugiej nie zawsze wychodzą idealnie. Łamią się, kruszą, a przez to niemożliwe jest zwinięcie apetycznych rulonów. Przedstawiamy przepis na elastyczne naleśniki, które mogłyby stać się sztandarowym daniem niejednej naleśnikarni.

Składniki na 8-10 naleśników francuskich:

  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 3 jajka
  • 2/3 szklanki zimnego mleka
  • 2/3 szklanki zimnej wody
  • 1 szczypta soli
  • 3 łyżki rozpuszczonego masła
  • masło do smarowania patelni
Naleśniki to danie wyjątkowo uniwersalne
Naleśniki to danie wyjątkowo uniwersalne123RF/PICSEL

Przygotowanie:

  1. W głębokiej misce połącz mąkę, mleko, wodę jajka oraz sól. Wymieszaj, najlepiej przy użyciu miksera.
  2. Dodaj roztopione masło i ponownie zmiksuj. Ciasto na francuskie naleśniki powinno mieć jednolitą i płynną konsystencję.
  3. Wstaw do lodówki na pół godziny. Dzięki temu naleśniki będą delikatniejsze.
  4. Ostrożnie wymieszaj ciasto (możesz to zrobić drewnianą łyżką). Na patelni rozgrzej masło do smażenia i nakładaj porcje ciasta. Smaż z obu stron do momentu, aż naleśniki będą zarumienione.

Z czym podawać francuskie naleśniki?

Delikatne i cienkie placki cieszą się popularnością niemal na całym świecie dzięki swojej wszechstronności i wielu możliwościom kreatywnego podawania. Choć w najprostszych wariantach serwuje się je z cukrem pudrem, w łatwy sposób można podkręcić ich smak.

Jeśli chcesz podać je na deser lub podwieczorek, dodaj do nich świeże owoce, np. truskawki, maliny, borówki czy plasterki banana. Do francuskich naleśników świetnie pasuje czekolada — możesz użyć gorzkiej, mlecznej albo białej. Rozpuść ją, aby zyskać pyszną polewę. Popularnością cieszą się naleśniki z karmelowym sosem, kremem waniliowym i orzechowym musem.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by zamienić je w wytrawny posiłek. Crêpes możesz podawać z farszem warzywnym albo mięsnym. Nie zapomnij o dodatku startego sera, który połączy wszystkie składniki.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas