Wylewasz ją wprost do zlewu. Wymocz w niej śledzie, a zachwycą miękkością i wyrazistością

Śledzie są jednym z najpopularniejszych gatunków ryb spożywanych w Polsce. Zajadamy się nimi przez cały rok, wręcz przebierając w przepisach na ich przygotowanie. Samodzielne przyrządzenie tej przekąski wiąże się jednak z uprzednim, dokładnym wymoczeniem filetów. Popularne metody warto odstawić w kąt. Sięgnij po produkt, który zazwyczaj trafia do zlewu. Tak pysznych śledzi jeszcze nie jadłeś!

Podstawą przygotowania śledzi jest ich moczenie. Jak to zrobić?
Podstawą przygotowania śledzi jest ich moczenie. Jak to zrobić?123RF/PICSEL

Czy śledzie są zdrowe?

Śledzie przygotowywane na różne sposoby i w przeróżnych wariantach smakowych są typowo polską potrawą, która gości na naszych stołach od pokoleń, nie tylko w okresie postu. Mają wielu kulinarnych fanów, którzy doceniają je za niepowtarzalny smak.

Co ważne, śledzie są niezwykle zdrową przekąską. Chronią nas bowiem przed miażdżycą, chorobami układu nerwowego, poprawiają koncentrację, pracę serca oraz mózgu. Śledzie są tłustymi rybami, bogatymi w kwasy tłuszczowe Omega3. Są dobrym źródłem białka, a także posiadają w swoim składzie witaminę D3, A, E, PP oraz minerały - żelazo, potas, cynk, jod, miedź i fosfor. Są jednak kaloryczne. W 100 g surowych śledzi znajdziemy 160 kcal, zaś w 100 g tej ryby w oleju aż 300 kcal.

W czym moczyć śledzie?

Śledzie są jedną z ulubionych przekąsek Polaków. Dlatego też często przygotowujemy je samodzielnie, dostosowując do własnych upodobań smakowych. Podstawą przygotowania śledzi jest ich moczenie.

Podstawą przygotowania śledzi jest ich moczenie
Podstawą przygotowania śledzi jest ich moczenie123RF/PICSEL

Ten proces poprawia walory smakowe ryby oraz jej konsystencję. Wymoczone śledzie tracą bowiem przykry, intensywny zapach i nie są zbyt słone. Stają się za to bardziej kruche i łatwiejsze w obróbce. Tradycyjnie moczy się je w mleku lub w wodzie. Warto jednak przełamać utarte standardy i nieco zaszaleć.

Do moczenia śledzi świetnie sprawdzi się woda po ogórkach - płyn, który często wylewany jest wprost do zlewu. Sprawi on, że ryba zachwyci niecodziennym smakiem, a co więcej, za zalewę niemal nic nie zapłacimy.

Sok z ogórków wpłynie na smak i aromat śledzi. Będą wyraziste i znacznie delikatniejsze, jeśli chodzi o konsystencję. Smak można wzmocnić dodatkowo musztardą z olejem. Jak je przyrządzić? Potrzebować będziemy:

  • 4 filety matjas
  • pół szklanki oleju
  • pół szklanki soku z ogórków kiszonych
  • 1 niewielka cebula
  • 1 łyżeczka ulubionej musztardy
  • pieprz do smaku

Śledzie dokładnie moczymy przez cały dzień. Kolejnego dnia kroimy rybę w grubsze paski, a cebulę obieramy i siekamy w piórka. Sok z ogórków mieszamy z olejem, musztardą oraz pieprzem. Przygotowaną mieszanką zalewamy śledzie i cebulę. Odstawiamy do lodówki na około 2 godziny. Gotowe!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas