Zajadałam się u babci, tego lata przyrządziłam ją sama. Sałatka z zielonych pomidorów

Słodko-kwaśny smak i obłędny kolor, obok którego ciężko przejść obojętnie. Prosty przepis z wykorzystaniem zielonych pomidorów do tej pory królował na babcinym stole. W tym roku postanowiłam wypróbować go samodzielnie. Pierwsze słoiki z sałatką z zielonych pomidorów już dumnie stoją na półce, a świeżą porcją częstuję przybyłych gości. Jak przygotować smakołyk w domowym zaciszu? Zdradzam prosty przepis.

Jak przygotować sałatkę z zielonych pomidorów do słoików?
Jak przygotować sałatkę z zielonych pomidorów do słoików?123RF/PICSEL

Czy sałatka z zielonych pomidorów jest zdrowa?

Często niedocenianym, a jednak bardzo interesującym składnikiem kulinarnym są zielone pomidory. Choć nie zachwycają wzroku dojrzewającą w promieniach słonecznych czerwienią, zaskakują smakiem i konsystencją. To doskonały wybór dla osób lubiących połączenie kwaśnych nut z orzeźwiającym posmakiem. Smakosze twierdzą, że wyraźnie wyczuwają w nich nawiązanie do jabłek oraz cytryn. Wybarwione na zielono pomidory stanowią prawdziwy przysmak nie tylko na surowo, ale także w sałatkach i licznych przetworach.

Ich niebanalny smak to niejedyna zaleta. Już w jednym zielonym pomidorze znajdziemy prawdziwe bogactwo składników odżywczych. Dietetycy wskazują, że są doskonałym źródłem witamin A, C i K, a także potasu czy żelaza. Jak przekłada się to na funkcjonowanie organizmu? Pozytywny wpływ zauważymy w kondycji wzroku, układu odpornościowego, a nawet prawidłowym krzepnięciu krwi. Zielone pomidory mają o wiele niższy indeks glikemiczny od bardziej popularnych czerwonych. Co za tym idzie? Nie powodują nagłego wzrostu poziomu cukru we krwi, a tym samym idealnie nadają się dla osób z cukrzycą.

Jak zrobić pyszną sałatkę z zielonych pomidorów?

Zielone pomidory, bez charakterystycznej czerwonej skórki, potrafią być prawdziwym rarytasem w domowych przetworach. Często mamy jednak wątpliwości, czy na pewno nadają się do wykorzystania w kuchni. Okazuje się, że to zależy. Doświadczeni ogrodnicy podkreślają, że pomidory z czerwonych odmian, które jeszcze się nie wybarwiły, nie nadają się do jedzenia na surowo. Inaczej jest w przypadku tych, które nawet w pełnej dojrzałości prezentują soczyście zieloną barwę. Takie bez stresu możemy zajadać prosto z krzaczka lub wykorzystać do przetworów. Jednym ze smaczniejszych jest sałatka do słoików na zimę.

Zielone pomidory doskonale nadają się do licznych przetworów
Zielone pomidory doskonale nadają się do licznych przetworów123RF/PICSEL

Składniki na sałatkę z zielonych pomidorów

  • 2 kg zielonych pomidorów
  • 400 g cebuli
  • 2 czerwone papryki
  • 1 łyżeczka soli
  • pieprz do smaku

Składniki na zalewę

  • 3-4 szklanki wody
  • ¾ szklanki cukru
  • ¾ szklanki octu spirytusowego
  • 1 łyżka soli
  • 10 ziaren ziela angielskiego
  • 4 liście laurowe
  • 2 płaskie łyżki ziaren gorczycy

Przygotowanie sałatki z zielonych pomidorów

  1. Zielone pomidory myjemy pod zimną i bieżącą wodą, odrywamy szypułki i kroimy w średniej grubości plastry. Cebule obieramy z łupiny, kroimy na pół i w półplasterki.
  2. Tak przygotowane warzywa wrzucamy do miski, dokładnie solimy i mieszamy. Odstawiamy na ok. dwie godziny, a po tym czasie wylewamy zebraną wodę.
  3. Umyte i osuszone papryki kroimy wzdłuż na pół, usuwamy gniazda nasiennie i tniemy w paski. Dodajemy do odsączonych pomidorów i cebuli.
  4. Czas na przygotowanie zalewy. Do garnka wlewamy wodę i ocet, dodajemy jedną pełną łyżkę soli, wrzucamy liście laurowe, ziele angielskie oraz gorczycę.
  5. Po zagotowaniu dosładzamy całość cukrem, mieszamy i ponownie podgrzewamy. Tak przygotowaną zalewę pozostawiamy do ostudzenia.
  6. Przestudzoną zalewą polewamy owoce, delikatnie mieszamy i odstawiamy na kolejną godzinę. Po upływie wyznaczonego czasu możemy przekładać warzywa do czystych i wyparzonych słoików.

Sałatka z zielonych pomidorów - jak ją zapasteryzować?

Zanim ustawimy słoiki z sałatką z zielonych pomidorów w spiżarni, warto poddać je pasteryzacji. W tym celu wykładamy spód garnka bawełnianą ściereczką, wkładamy zakręcone słoiki i wlewamy wodę do ¾ ich wysokości. Ustawiamy średnią moc palnika, a po zagotowaniu przykrywamy garnek pokrywką i podgrzewamy całość przez ok. 15 minut.

W kolejnym kroku delikatnie wyjmujemy słoiki na blat i ustawiamy je dnem do góry. W takiej pozycji powinny całkowicie ostygnąć. Dopiero kiedy wytracą temperaturę, możemy je odwrócić ponownie i umieścić w chłodnym oraz ciemnym miejscu. Choć przetwory z zielonych pomidorów kuszą, by spróbować ich od razu, postarajmy się uzbroić w cierpliwość i zostawić kilka słoików na zimę.

„Ewa gotuje”: Pomidorowa zupa rybnaPolsat

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas