Zdrowe desery, które pomogą pokonać głód na słodycze
Spożywanie dużej ilości cukrów może powodować: hiperglikemię, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, otyłość i próchnicę. Wiele diet, nie tylko tych zakładających zrzucenie zbędnych kilogramów, wymaga ograniczenia lub wręcz wyeliminowania sacharozy z jadłospisu. Miłośnikom łakoci bardzo trudno przychodzi pozbycie się cukru z menu. Dlatego warto poznać przepisy na zdrowe desery, które pomogą pokonać głód na słodycze.
Domowe raffaello z kaszy jaglanej: Przepis
Kulki z kaszy jaglanej to smakołyki, które przypominają znane praliny. Jeśli lubisz smak tropikalnego orzecha, z pewnością pokochasz także ten dietetyczny deser. Do wykonania około 22 - 24 kulek (w zależności od rozmiaru), potrzeba: 3/4 szklanki kaszy jaglanej, tyle samo wiórków kokosowych, dwie pełne i połowę szklanki wody, pięć łyżek cukru pudru (można go zastąpić taką samą ilością ksylitolu), dwie łyżki mleka kokosowego oraz 30 gramów migdałów. Trzy kostki czekolady sprawią, że kulki bardziej będą w smaku przypominały popularne praliny, ale nie jest to składnik wymagany. Ponadto do dekoracji należy przygotować około połowę szklanki wiórków kokosowych.
Przygotowanie kulek z kaszy jaglanej należy rozpocząć od jej ugotowania. W tym celu trzeba do garnka wlać dwie pełne i połowę szklanki wody, mleko kokosowe i wsypać kaszę. Ziarna należy gotować do momentu aż wchłoną cały płyn. Następnie trzeba odstawić kaszę do przestygnięcia. W tym czasie można obrać i pokroić migdały. Aby usuwanie łupki orzechów było łatwiejsze, warto zalać je wrzącą wodą i sparzyć.
Gdy kasza lekko przestygnie, należy dodać do niej ¾ szklanki wiórków kokosowych i cukier puder bądź ksylitol. Masę można wzbogacić także trzema kostkami startej, białej czekolady, jednak jeśli ma to być całkowicie dietetyczny deser, ten krok można pominąć. Składniki należy dobrze wymieszać i zmiksować za pomocą blendera. Uzyskaną masę trzeba włożyć do zamrażalnika na dwadzieścia minut.
Po wyjęciu "ciasta" z zamrażarki należy wziąć niewielką część w dłoń i rozgnieść ją drugą ręką na płaski placek. Na środku ułożyć migdał, zawinąć masę i uformować kulkę, którą na koniec trzeba obtoczyć w wiórkach kokosowych. Przed podaniem warto włożyć domowe raffaello do lodówki.
Doskonały pomysł na dietetyczny deser to sernik.
Zdrowe domowe lody i sorbet: Przepis
Omawiając zdrowe desery, trudno pominąć słodycze z rozkoszą pałaszowane latem: lody i sorbety. Zdrowe domowe lody można przygotować na bazie jogurtu greckiego. Wystarczy zamrozić maliny, borówki, pokrojone truskawki oraz kawałki innych sezonowych bądź tropikalnych owoców lub skorzystać z gotowych mrożonek. Następnie do blendera kielichowego wlać jogurt i wsypać zamrożone owoce. Zmiksować na gładką masę i przełożyć do pojemnika, po czym włożyć do zamrażarki na całą noc. Fit lody są gotowe!
W podobny sposób można przygotować sorbet. W tym celu wystarczy zblendować maliny, borówki, truskawki, banany lub pokrojone na kawałki owoce: mango, kiwi, melony, ananasy czy arbuzy. Sorbet można przygotować z owoców jednego rodzaju lub zmieszać kilka smaków. Warto pokusić się także o dodatki w postaci soków, przypraw, mięty czy ogórka. Uzyskaną po zmiksowaniu blenderem masę należy przelać do foremek na lody lub pojemnika i włożyć do zamrażarki na sześć - siedem godzin, a najlepiej na całą noc. W tym czasie warto przemieszać kilkakrotnie sorbet lub po upływie co najmniej sześciu godzin rozdrobnić go mikserem, a następnie włożyć raz jeszcze do zamrażalnika na godzinę. Domowy sorbet jest gotowy!
Ciekawym dodatkiem do sorbetu są soki: cytrynowy, limonkowy i jabłkowy, które doskonale smakują w połączeniu z każdym wymienionym wcześniej owocem. Liście świeżej mięty nadają orzeźwiający smak, dlatego będą wspaniałym dodatkiem do sorbetów. Cynamonem warto doprawić mroźny deser bananowy, truskawkowy, z mango czy z malin. Do arbuzowego i truskawkowego sorbetu warto dodać ogórka. Orzeźwienie i wspaniały smak — gwarantowane.
Zdrowe czekoladowe naleśniki z malinami i orzechami: Przepis
Nie wielu jest miłośników słodyczy, którzy przejdą obojętnie obok czekolady. Dlatego w propozycjach na zdrowe desery nie mogło zabraknąć czekoladowych naleśników. Do ich przygotowania potrzebne będą: jajko, 100 ml wody gazowanej, 150 gramów mąki orkiszowej, 100 ml mleka, 7 - 10 łyżek kakao i szczypta soli.
Ciasto można przygotować w blenderze kielichowym lub garnku i wymieszać mikserem. Do naczynia należy wlać wodę, mleko, wbić jajko i wsypać mąkę, kakao oraz szczyptę soli. Wszystko trzeba dobrze wymieszać na jednolitą masę, a następnie dodać łyżeczkę oleju i ewentualnie erytrytol, aby nadać naleśnikom słodki smak. Raz jeszcze należy wymieszać składniki. Uzyskane ciasto powinno mieć postać zawiesistej, ale lejącej się substancji. Jeśli mieszanka jest zbyt gęsta, należy dodać odrobinę wody, natomiast jeśli będzie zbyt płynna — trochę mąki.
Patelnię trzeba rozgrzać i natłuścić dosłownie kilkoma kroplami oleju. Usmażone naleśniki powinny być grube — ich wielkość zależy od upodobań. Naleśniki wspaniale smakują podawane z malinami, orzechami i twarożkiem. Jeśli ochota na słodycze będzie zbyt duża, można polać je syropem klonowym.
Mus miętowo-limonkowy: Przepis
Mus miętowo-limonkowy to szczególnie dobry pomysł na małe co nieco, jeśli głód słodyczy będzie się nasilał. Mięta hamuje łaknienie, dzięki czemu ochota na słodycze będzie mniej dotkliwa. Z tego powodu warto, stosując dietę, pić miętową herbatę. Jeśli jednak napar z mięty nie zdoła powstrzymać pragnienia słodkości, oto kolejny przepis na fit deser.
Do jego przygotowania potrzebne będą: jogurt naturalny, dwie limonki, cztery łodygi z liśćmi mięty, trzy łyżeczki żelatyny, 40 gramów orzechów nerkowca oraz opcjonalnie 2 łyżki miodu. Przygotowanie deseru należy rozpocząć od rozpuszczenia trzech łyżeczek żelatyny w ⅓ szklanki zimnej wody. Żelatynę należy odstawić na 10 minut do napęcznienia.
W tym czasie można przejść do kolejnego kroku, czyli otarcia skórki z jednej limonki i wyciśnięcia soku z obu owoców. Następnie należy umyć i osuszyć miętę. Jedną gałązkę odłożyć do ozdobienia deseru. Pozostałe liście trzeba drobno posiekać.
Gdy żelatyna napęcznieje, należy rozpuścić ją w kąpieli wodnej. Szklankę z substancją trzeba włożyć do większego naczynia z gorącą wodą. Żelatynę warto mieszać podczas kąpieli, wówczas szybciej się rozpuści. Po paru minutach w szklance powinien znajdować się lekko mętny, biały płyn.
Do blendera kielichowego lub garnka należy wlać jogurt, dodać ¾ startej skórki z limonki, posiekane liście mięty, żelatynę oraz ewentualnie dwie łyżki miodu. Przed dodaniem żelatyny należy skontrolować jej temperaturę — powinna być zimna lub lekko ciepła i mieć płynną postać. Po dokładnym zblendowaniu wszystkich składników na jednolitą masę, należy mus przełożyć do pucharków i wstawić do lodówki na około dwie godziny.
Przed podaniem warto uprażyć orzechy nerkowca. Należy to zrobić na rozgrzanej patelni bez dodatku tłuszczu. Orzechy powinny się prażyć około trzech minut. Pucharki z musem pięknie będą się prezentować ozdobione orzechami, pozostałą częścią startej skórki z limonki oraz miętą.