Zdrowotne właściwości pomidorów

Pomidor uchodzi za "superfood" z powodu dużej zawartości dobroczynnych składników oraz wspaniałego smaku. Zawiera ogromną ilość witamin i mikroelementów, między innymi żelazo, magnez, fosfor, oraz witaminy A, C, K, B1, B2, B3. B5 oraz B6. Wszystkie te składniki sprawiają, że czujemy się zdrowo i ładnie wyglądamy. Już jeden pomidor dziennie dostarcza organizmowi dziennego zapotrzebowania na wiele witamin i mikroelementów.

article cover
©123RF/PICSEL

Pomidory są źródłem witamin

©123RF/PICSEL

1. Pomidor zawiera duże ilości witaminy A oraz C, które mają dobroczynny wpływ na nasze widzenie, system odpornościowy, zęby i kości. Dzięki nim zyskujemy także ochronę przed wieloma niebezpiecznymi chorobami.

Sok pomidorowy

2. Codzienne picie soku pomidorowego chroni cię przed wysokim cholesterolem. Pomidory są bogate w błonnik, który znacząco reguluje poziom złego cholesterolu w organizmie. Proces ten wspomaga także witamina B3.

Regulują wagę

3. Pomidory pomagają także regulować wagę. Pomidory pomagają utrzymać organizm optymalnie nawodnionym, co w połączeniu z błonnikiem i niską zawartością sodu sprawia, że trzymasz apetyt pod kontrolą. Warzywo to dostarcza również składników mineralnych, które dodatkowo sprzyjają utracie wagi.

Pomagają na zaparcia

©123RF/PICSEL

4. Starsi ludzie często cierpią z powodu nieregularnych wypróżnień. Rozwiązaniem tego problemu będzie regularne spożywanie pomidorów, gdyż dzięki błonnikowi sprawiają one, że twoja wątroba pozostaje zdrowa, ruchy jelitowe są wzmożone i zostają zwalczone zaparcia.

Usuwają szkodliwe homocysteiny

5. Bogactwo witaminy B6 sprawia, że usuwane są z organizmu szkodliwe homocysteiny, które są przyczyną wielu chorób, między innymi choroby serca i układu krążenia.

Działają oczyszczająco

6. Pomidory, dzięki zawartości siarki i chloru, działają na twój organizm oczyszczająco. Nasze nerki i wątroba są odpowiedzialne za oczyszczanie organizmu z toksyn. Do ich sprawnego funkcjonowania potrzebne są pomidory. Chlor w nich zawarty utrzymuje funkcje nerek i wątroby na optymalnym poziomie, natomiast siarka chroni organizm przed infekcjami. Pozbądź się zanieczyszczeń z organizmu, włączając do diety pomidory.

Chronią przed nowotworami

©123RF/PICSEL

7. Swój czerwony kolor pomidory zawdzięczają przeciwutleniaczowi znanemu jako likopen. Naukowcy dowiedli, że chroni on przed wieloma nowotworami, jak również przed miażdżycą.

Sprawiają, że wyglądamy młodo

8. Dzięki przeciwutleniaczom pomidory sprawiają, że w twoim organizmie znajduje się mniej szkodliwych wolnych rodników. Dodaje to więcej energii i sprawia, że wyglądamy młodo. Możesz więc śmiało zamienić kubek kawy na szklankę soku pomidorowego.

Dobrze wpływają na kondycję skóry

9. Pomidory korzystnie wpływają na wygląd skóry. Nakładaj je na nią, aby pozbyć się wszelkich niedoskonałości i wyprysków.

Dzięki nim pozbędziesz się łupieżu

10. Pomidory pomagają także zwalczyć choroby skóry głowy. Nakładając na skórę warzywo, możesz pozbyć się łupieżu czy uczucia swędzenia.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas