Zioła z kuchennego parapetu
Poprawiają smak potraw, dodają aromatu, ułatwiają trawienie. Warto mieć je pod ręką zwłaszcza wczesną wiosną, gdy organizm potrzebuje witamin.
Minerały i witaminy zawarte w świeżych ziołach są w łatwy sposób przyswajane przez organizm. Wzmacniają układ immunologiczny, dostarczają przeciwutleniaczy i polepszają samopoczucie.
Zdrowy zamiennik soli: Światowa Organizacja Zdrowia od lat alarmuje, że jemy za dużo soli. Tymczasem w wielu potrawach z powodzeniem można ją zastąpić estragonem, tymiankiem albo lubczykiem. Ten ostatni doskonale nadaje się do doprawiania zup oraz sosów (wchodzi w skład popularnej mieszanki maggi). Kompozycja bazylii oraz rozmarynu zastąpi sól w daniach mięsnych. Można nią także posypywać ryby. Do serków i past warto natomiast wypróbować mieszankę ziół prowansalskich.
Na lepsze trawienie: Zioła nie tylko poprawiają smak, ale także osłabiają niekorzystne działanie niektórych potraw: tłustych mięs i sosów oraz ciężkostrawnych warzyw strączkowych. Majeranek, tymianek, bazylia czy cząber regulują proces przemiany materii, dzięki czemu jedzenie jest w odpowiednim tempie trawione i nie zalega w przewodzie pokarmowym.
Ochrona przed bakteriami: Zawarte w wielu ziołach fitoncydy mają działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Oregano pozytywnie wpływa na florę bakteryjną jelit, a do tego obniża poziom cukru we krwi. Szczypiorek oczyszcza przewód pokarmowy z bakterii, drożdży i pasożytów. Natka wzmacnia odporność i zapobiega anemii. Ma też właściwości przeciwzapalne.
Z czym łączyć popularne zioła
● Bazylia wchodzi w skład mieszanki ziół prowansalskich i jest wszechobecna w kuchni śródziemnomorskiej. Łącz ją z pomidorami, mozzarellą, jajkami i białym serem, dodawaj do spaghetti, pizzy oraz sałatek.
● Rozmaryn ma korzenny zapach i lekko gorzkawy smak. Doprawiaj nim smażone, pieczone i grillowane ryby, ziemniaki, drób oraz jagnięcinę. Świeże gałązki możesz też wykorzystywać jako patyczki do szaszłyków.
● Oregano to wszechstronna przyprawa. Otartych świeżych listków używaj do dań z roślin strączkowych (szczególnie wegetariańskich), zup, gulaszy i sosów. Doprawiaj nimi także mięso, zapiekanki pizzę oraz lazanię.
● Szczypiorek kojarzy się z wiosną i wielkanocnymi daniami. Dodawaj go do jajek, omletów, sałatek i surówek. Nie żałuj szczypiorku podczas przyrządzania past z wędzonych ryb oraz białego sera. Zioło to doskonale nadaje się też do mięsnych farszy.
Ziemniaki z rozmarynem i oregano
Ziemniaki wyszoruj starannie, pozostaw ze skórką. Osusz i pokrój na ćwiartki. Opłucz i osusz zioła. Igiełki z 2 gałązek rozmarynu i listki otarte z 3-4 łodyg oregano umieść w misce. Wlej oliwę. Dodaj przeciśnięty czosnek, sól oraz słodką, ostrą i wędzoną paprykę do smaku. Wrzuć ziemniaki. Całość wymieszaj. Rozłóż na wyłożonej pergaminem blasze. Piecz 30-40 min w 180˚C. Dekoruj gałązkami ziół.
Zielone knedelki
Zioła opłucz pod bieżącą wodą, osusz na papierowym ręczniku kuchennym. Listki bazylii oraz natki i piórka koperku oderwij z gałązek. Posiekaj je, razem ze szczypiorkiem, nożem lub tzw. kołyską do ziół. Pieczywo pokrój w kostkę. Drobno poszatkuj obraną cebulę oraz czosnek. Ser żółty zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Na patelni rozgrzej masło. Przesmaż cebulę z czosnkiem. Dodaj zioła, duś razem kilka minut, przestudź. Pieczywo połącz z mąką, startym serem i jajkami. Dodaj zioła z cebulą i czosnkiem, starannie wymieszaj. Masę dopraw solą, pieprzem i gałką. W dużym garnku zagotuj wodę z solą. Zwilżonymi dłońmi formuj z masy nieduże knedelki. Wrzucaj je na wrzątek. Gotuj na małym ogniu ok. 15 minut.
Ziołowy przysmak
Ziemniaki obierz, opłucz. Większe sztuki przekrój na połówki, mniejsze pozostaw w całości. Wrzuć na osolony wrzątek, ugotuj do miękkości. Na dużej patelni z 1-2 łyżkami oleju przesmaż posiekaną cebulę i czosnek. Wrzuć mięso, smaż, mieszając, kilka minut. Odłóż, trzymaj w cieple. Na patelnię wrzuć ziemniaki, usmaż na rumiano. Ponownie wrzuć mięso. Dodaj połówki pomidorków i posiekaną natkę. Smaż 3 min. Dopraw solą, pieprzem i chili. Ozdób miętą i orzeszkami.
Zielone pesto z natki i bazylii
Przygotuj po dużym pęczku bazylii i natki. Odetnij zgrubiałe końcówki gałązek. Resztę opłucz, posiekaj grubo, wrzuć do wysokiego naczynia lub kielicha blendera. Dodaj 3-4 łyżki orzechów włoskich lub orzeszków ziemnych (mogą być solone), 1-2 obrane ząbki czosnku oraz ok. 1/3 szklanki oliwy lub oleju. Całość zmiksuj. Jeśli masa będzie za gęsta, dolej oliwę. Gotowe pesto dopraw solą. Podawaj jako pastę do kanapek lub na ciepło, np. do makaronu.