Zrezygnowałam z ryżu w gołąbkach. Dopiero z sycącym składnikiem nabierają pełni smaku

Gołąbki bez trudu przygotujemy przez cały rok, jednak to właśnie na bazie młodej kapusty smakują najlepiej. Delikatne liście warzywa nie wymagają długiego sparzania, a później gotowania lub pieczenia. Środek gołąbków z młodej kapusty możemy wypełnić tradycyjnym farszem, jednak polecamy zrobić odstępstwo od kulinarnej rutyny. Wystarczy raz spróbować dania z nadzieniem na bazie kaszy, by na stałe weszło do repertuaru.

Zamiast klasycznych gołąbków z ryżem, lepiej przygotować te na bazie kaszy gryczanej
Zamiast klasycznych gołąbków z ryżem, lepiej przygotować te na bazie kaszy gryczanej123RF/PICSEL

Czy do gołąbków można dać kaszę?

Myśląc o gołąbkach, najczęściej do głowy przychodzą nam te z ryżem i mięsem mielonym. Obowiązkowo podane z sosem pieczarkowym lub pomidorowym, a w niektórych regionach Polski serwowane dodatkowo z ziemniakami. W takim wydaniu gołąbki mogą być nieco zbyt ciężkie dla żołądka, a także mało odżywcze. Wystarczy, że zastąpimy ryż kaszą, a od razu zyskają na wartości. Jaki rodzaj kaszy wybrać do gołąbków? Dietetycy wskazują przede wszystkim na:

  • kaszę gryczaną - idealna dla zwolenników wyrazistych smaków. Z powodzeniem możemy wybierać w jej odmianach i zdecydować się kaszę gryczaną paloną lub niepaloną, nazywaną także białą. Jej walory doskonale podkreśla dodatek cebuli i aromatycznych grzybów.
  • kaszę jęczmienną - to rodzaj wyrabiany z ziarna jęczmienia zwyczajnego. Ze względu na sposób obróbki możemy wyróżnić m.in. pęczak, perłową czy jaglaną. Świetnie komponuje się z dodatkiem mięsa, warzyw lub pieczarek.

Gołąbki z młodej kapusty z kaszą gryczaną

Idealnie zielone główki kapusty, które coraz częściej pojawiają się na targach, aż proszą się o wykorzystanie w kuchni. To idealny moment, by przygotować nieco lżejszą wersję gołąbków. W tradycyjnej znajdziemy farsz na bazie ryżu oraz sporej ilości mięsa mielonego. Wiosenne wydanie zachwyca środkiem stworzonym na bazie aromatycznej kaszy gryczanej, pieczarek i boczniaków. Ich smak jest wprost nie do podrobienia.

Młode liście kapusty doskonale nadają się do gołąbków
Młode liście kapusty doskonale nadają się do gołąbków123RF/PICSEL

Składniki na gołąbki z młodej kapusty z kaszą gryczaną

  • 1 główka młodej kapusty
  • 250 g pieczarek
  • 250 g boczniaków
  • 150 g kaszy gryczanej palonej (namoczonej przez noc w wodzie)
  • 1 puszka pomidorów
  • 2 czerwone cebule
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 łodygi selera naciowego
  • 1 duży pęczek koperku
  • ½ łyżeczki cukru
  • 4 łyżki oleju
  • sól i pieprz

Jak zrobić gołąbki z kaszą?

  1. Boczniaki i pieczarki myjemy oraz oczyszczamy pod zimną i bieżącą wodą. Pieczarki trzemy na tarce o grubych oczkach, a boczniaki kroimy w średniej wielkości kostkę.
  2. Cebulę obieramy z łupiny i kroimy w niewielką kostkę. Kaszę gryczaną paloną odsączamy z wody po całej nocy namaczania.
  3. Na patelnię wlewamy dwie łyżki oleju i podsmażamy cebulę. Kiedy się zeszkli, dodajemy do niej grzyby i smażymy przez 5 minut.
  4. Po tym czasie na patelni ląduje kasza gryczana, którą po krótkim podsmażeniu doprawiamy do smaku solą oraz pieprzem. Tak przygotowany farsz odstawiamy do wystudzenia.
  5. Zabieramy się za przygotowanie sosu. Cebulę, czosnek oraz seler naciowy kroimy w bardzo drobną kostkę i podsmażamy na dwóch łyżkach oleju.
  6. Kiedy warzywa delikatnie się zeszklą, dodajemy pomidory z puszki, sól, pieprz oraz cukier. Sos gotujemy na niewielkim ogniu przez 10-15 minut, a na koniec dodajemy koperek.
  7. Młodą kapustę obieramy z pierwszej warstwy liści i wyrzucamy. Najczęściej to właśnie na nich znajduje się najwięcej szkodliwych substancji.
  8. Z warzywa zdejmujemy kilka kolejnych liści i wykładamy nimi brytfankę lub inne naczynie, w którym będziemy przygotowywać gołąbki.
  9. W dużym garnku zagotowujemy wodę, z kapusty wycinamy głąb, a następnie wkładamy do naczynia kapustę na ok. 10 minut. Po tym czasie delikatnie ściągamy wszystkie liście.
  10. Na środku każdego liścia umieszczamy porcję farszu i zaczynamy składanie. Najlepiej najpierw złożyć do środka dół, a później boki i zawinąć do góry.
  11. Do naczynia z liśćmi kapusty wlewamy kilka łyżek sosu pomidorowego, układamy ciasno zwinięte gołąbki i zalewamy resztą sosu.
  12. Naczynie z gołąbkami wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 st. C i pieczemy przez godzinę lub gotujemy na niewielkim ogniu aż do miękkości. Smacznego!
Zmysłowe smaki: Gołąbki z młodej kapustyInteria.tv

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas