Zrezygnuj z jednego składnika. Ciasto na pizzę wyjdzie idealnie chrupkie
Osoby rozwijające talent kulinarny w kierunku słodkich oraz słonych wypieków starają się zawsze mieć w kuchennej szafce choć jedno opakowanie drożdży piekarskich. To właśnie ten składnik uważa się za element determinujący sukces domowej pizzy. Okazuje się, że drożdże to niejedyny środek spulchniający. Jak przygotować udane ciasto na pizzę bez zaczynu drożdżowego? Podpowiadamy.
Spis treści:
Pizza bez drożdży - potrzebne składniki
Zwolennicy aromatycznej i chrupiącej domowej pizzy, a zwłaszcza tej przygotowywanej z użyciem świeżych lub sproszkowanych drożdży, często muszą uzbroić się w sporą dozę cierpliwości. Taki rodzaj ciasta wymaga kilku, a nawet kilkunastu godzin powolnego wyrastania w odpowiednich warunkach, co uniemożliwia szybkie delektowanie się przysmakiem. Pizza bez grama drożdży nie odbiega smakiem od wersji tradycyjnej, a dodatkowo przygotowuje się ją ekspresowo, przy użyciu kilku podstawowych składników.
Składniki na ciasto:
- 180 g mąki pszennej tortowej
- 150 g jogurtu naturalnego
- ½ łyżeczki sody oczyszczonej
- ½ łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/3 łyżeczki soli
- 1 łyżka oliwy
Sos pomidorowy:
- 3 łyżki przecieru pomidorowego
- 1 łyżeczka koncentratu pomidorowego
- 1-2 ząbki czosnku
- szczypta soli, pieprzu i oregano
- 1 łyżeczka oliwy
Dodatki:
- tarty parmezan
- ser mozzarella
- salami
- kilka sztuk pomidorków koktajlowych
- listki świeżej bazylii
Domowa pizza bez dodatku drożdży - przepis
- Do miski wsypujemy mąkę, dodajemy jogurt naturalny w temperaturze pokojowej oraz sól, proszek do pieczenia i sodę oczyszczoną.
- Łączymy składniki za pomocą łyżki, a następnie przez chwilę wyrabiamy je czystymi dłońmi. Już po kilku minutach ciasto stanie się jednolite.
- Na stolnicę lub drewnianą deskę wysypujemy odrobinę mąki, przekładamy ciasto i jeszcze przez chwilę zagniatamy. Powinniśmy otrzymać elastyczną i zwartą kulę.
- Na blaszce umieszczamy arkusz papieru do pieczenia, na którym rozsmarowujemy odrobinę oliwy.
- Kulę ciasta umieszczamy na środku, a następnie zaczynamy delikatnie rozciągać ją, aż osiągnie kształt okrągłej pizzy o średnicy ok. 26 cm.
- Tak przygotowany spód odstawiamy na bok na kolejne kilkanaście minut, dając ciastu czas na odpoczynek.
- W międzyczasie zabieramy się za przygotowanie sosu pomidorowego na bazie koncentratu, przecieru, przeciśniętych przez praskę ząbków czosnku, soli, pieprzu, oregano oraz łyżeczki oliwy.
- Wymieszany sos rozkładamy na powierzchni pizzy, pamiętając o ominięciu jej brzegów. Na ciasto z sosem pomidorowym wykładamy dodatki, a następnie wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 250 st. C i pieczemy przez 10-15 minut.
- Po upływie wyznaczonego czasu wyciągamy pizzę z piekarnika, dzielimy ją na kawałki i dekorujemy świeżymi listkami bazylii. Smacznego!
Czym jeszcze zastąpić drożdże w pizzy?
Drożdże to nic innego jak jednokomórkowe organizmy żywe, które odnalazły swoje zastosowanie przede wszystkim w browarnictwie oraz piekarnictwie. Ich zadanie polega na wzmocnieniu wyrastania ciasta oraz sprawienie, że efekt będzie wyjątkowo puszysty. Aby stały się aktywne, potrzebują dodatku wody oraz cukru. Ich brak w domowych zapasach bez problemu zastąpimy innymi składnikami. Na liście znalazły się m.in.:
- proszek do pieczenia - chemiczny środek spulchniający, składający się z wodorowęglanu sodu i regulatora kwasowości. W reakcji z ciepłem wytworzone pęcherzyki gazu rozszerzają się, dzięki czemu ciasto lepiej rośnie. Suche drożdże zastępujemy dokładnie taką samą ilością proszku do pieczenia;
- zakwas chlebowy - produkt ten zawiera naturalnie występujące drożdże. Wyróżnia się specyficznym oraz intensywnym smakiem, na który składa się połączenie mąki i wody. Chcąc zastąpić ok. 7 g suchych drożdży potrzebujemy dodać do ciasta 1 szklanki zakwasu chlebowego. Pamiętajmy jednak, by wydłużyć czas wyrastania spodów do pizzy.
Sprawdź również: