Zupa krem – najlepszy wybór na jesień
W ostatnich miesiącach roku mamy ochotę na ciepłe posiłki nie tylko w porze obiadowej. Dobrą alternatywą dla nudnych kanapek może być zupa krem serwowana na kolację czy podwieczorek. Dziś propozycja pomidorowej i dyniowej – którą wybierzesz?
Aksamitna konsystencja, aromat warzyw i dodatek rozgrzewających przypraw są gwarancją dobrego smaku i lepszego samopoczucia po posiłku. Lubimy świadomość, że karmimy siebie i bliskich zdrowymi, wartościowymi produktami.
Każdą z zup można serwować solo, albo zaszaleć i, idąc pod prąd wskazówek szefów kuchni, wzbogacić na przykład łyżką jaglanki, albo komosy ryżowej i kostkami sera. Sprawdzi się mozzarella, feta i halloumi.
Dodatki na pewno podnoszą wartość odżywczą i sprawiają, że dłużej czujemy się syci.
Krem z pomidorów
Składniki:
- 1 kg pomidorów;
- 3 ząbki czosnku;
- 2 marchewki;
- cała pietruszka: korzeń i nać;
- połówka selera korzeniowego;
- mała cebula;
- 2 litry wody;
- kilka listków bazylii;
- łyżka posiekanego świeżego (opcjonalnie suszonego) lubczyku;
- 3 łyżki przecieru pomidorowego;
- pół łyżeczki sproszkowanego imbiru;
- szczypta soli i pieprzu.
Jak przygotować zupę?
Dokładnie umyte warzywa kroimy w dużą kostkę. Trzy korzeniowe: marchew, pietruszkę i selera zalewamy wodą i gotujemy około 20-25 minut. Posiekaną bazylie, natkę i świeży lubczyk dodajemy do garnka wraz z przecierem pomidorowym. Na odrobinie oleju rzepakowego podsmażamy drobno posiekany czosnek, cebulę i pomidory, z których wcześniej trzeba zdjąć skórkę.
Zawartość patelni dusimy kilka minut pod przykryciem, a następnie łączymy z warzywami w garnku. Do gotującej się zupy dodajemy imbir, sól i pieprz.
Gdy warzywa będą już zupełnie miękkie blenujemy zupę do kremowej konsystencji. Serwujemy solo, z grzankami, albo jaglanką (ewentualnie komosą ryżową) i wybranym serem. W tym celu na spodzie miseczki umieszczamy świeżo ugotowaną kaszę i pokrojony w kostkę ser. Całość zalewamy gorącą zupa i serwujemy z listkami świeżej bazylii lub pietruszki.
Krem z dyni
Składniki:
- kilogram miąższu dyni;
- duża czerwona papryka;
- mała cebula;
- 3 ząbki czosnku;
- dwie łyżki posiekanej natki pietruszki;
- 2 litry wody;
- pół łyżeczki sproszkowanego imbiru;
- szczypta słodkiej i ostrej papryki;
- szczypta kurkumy;
- szczypta soli i pieprzu.
Jak przygotować krem?
Wydrążony miąższ dyni zalewamy wodą i gotujemy. Paprykę kroimy w niedbałą kostkę, drobno siekamy cebule i czosnek. Te trzy warzywa podsmażamy na oleju rzepakowym, dodając słodka i ostrą paprykę. Zawartość patelni przelewamy do garnka z dynią i gotujemy jeszcze kwadrans.
Przed zblendowaniem dodajemy imbir, kurkumę, sól i pieprz. Serwujemy analogicznie jak krem z pomidorów, ozdabiając każdą porcję świeżą natką.
Ewa Koza, mam smak.com