Reklama

Reklama

10 sukienek, które trafiły do Wikipedii

Zobacz sukienki, które "zmieniły losy mody"!

 

Zielona sukienka od Versace Jennifer Lopez

Kiedy Jennifer Lopez pojawiła się w tej sukience na rozdaniu nagród Grammy w 2000 roku, wszystkie oczy, wszystkie obiektywy, wszystkie kamery zwróciły się w jej kierunku. Jennifer zwróciła na siebie uwagę, ale dla Donatelli Versace, która jest autorką sukni, był to punkt zwrotny w karierze.

Biała sukienka Marilyn Monroe

Jedna z najsłynniejszych sukienek wszech czasów doczekała się niezliczenie wielu kopii, a nawet została uwieczniona na pomniku. Marilyn wystąpiła w niej w filmie "Słomiany wdowiec" z 1955 roku.  Scena, w której gorące powietrze z wywietrznika podwiewa białą sukienkę, trafiła do historii kina i stała się jedna z ikon XX w.  Sukienkę zaprojektował  William Travilla.

Reklama

Suknia z mięsa Lady Gagi

Suknia z surowej wołowiny, którą Lady Gaga miała na sobie podczas rozdania nagród MTV w 2010 roku, została zaprojektowana przez Franca Fernandeza, a wystylizowana przez Nicolę Formichettiego. Suknia wzbudziła sporo kontrowersji, a także wywołała protesty obrońców zwierząt, nie wydaje się jednak, że projekt jest aż tak oryginalny jak się początkowo wydawało. 4 lata wcześniej sukienkę z mięsa zaprojektowali architekci ze studia Diller Scofidio + Renfro.

Czarna sukienka od Givenchy Audrey Hepburn

Najsłynniejszą małą czarną miała na sobie Audrey Hepburn w filmie "Śniadanie u Tiffaniego" z 1961. Sukienkę zaprojektował Givenchy, ale jej dolna część została przerobiona przez Edith Head, ponieważ odsłaniała za dużo. Oryginalna ręcznie szyta suknia znajduje się w archiwach Givenchy. Jedna z 2 kopii stworzonych na potrzeby filmu znajduje się w Muzeum Filmu w Madrycie, druga została sprzedana na aukcji za 467 200 funtów.

Mała niebieska Kate Middleton

"Zaręczynowa sukienka" Kate Middelton marki Issa, zrobiła prawdziwą furorę. W ciągu 24 godzin ten model (w cenie 385  funtów) znikł ze sklepów. Kopia wyprodukowana przez F&F i dystrybuowana w sieci Tesco po 16  funtów również nie zagrzała miejsca na sklepowych półkach. Sukienka została wysprzedana w ciągu godziny.

Suknia łabędź Björk

Zaprojektowana przez Marjan Pejoski suknia w kształcie łabędzia jest często wymieniana wśród największych modowych wpadek wszech czasów. Islandzka piosenkarka Björk miała ją na sobie podczas rozdania Oscarów w 2001 roku.

Czarna suknia Rity Hayworth

Do historii przeszła również czarna sukienka, którą Rita Hayworth miała na sobie w filmie "Gilda" z 1946 roku. Zaprojektował ją Jean Louis, a suknia stała się trwałym elementem wizerunku femme fatale.

Złota suknia Kate Moss

Złota satynowa suknia od Diora, z mierzącym niemal metr trenem, zapewniła Kate Moss wspaniałe wejście na galę Age Of Couture VIP w 2007 roku. Sama suknia weszła do Wikipedii.

Suknia z kart kredytowych Lizzy Gardiner

 Suknia została wykonana z 254 prawdziwych złotych kart American Express , których data ważności wygasła.  Projektantka kostiumów Lizzy Gardiner założyła ja na rozdanie Oscarów w 1995 roku. Suknia została stworzona na potrzeby filmu, ale nie została wykorzystana ze względu na protest American Express.  Lizzy stwierdziła: "Jestem spłukana i nie miałam co na siebie włożyć, przejrzałam więc listę moich dobrych pomysłów". Suknia została później sprzedana na aukcji charytatywnej za  12 650 dolarów. 

Żółta sukienka Reese Witherspoon

Żółta sukienka, którą Reese Witherspoon miała na rozdaniu Złotych Globów w 2007 roku, jest uznawana za jedną z najbardziej udanych kreacji, jakie pojawiły się na czerwonym dywanie. Sukienka została zaprojektowana przez Oliviera Theyskensa  dla domu mody Nina Ricci. Reese założyła do niej czerwone satynowe buty.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sukienka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy