4 mity na temat okularów przeciwsłonecznych

Do tej pory zapewne nie raz słyszałaś, że zawsze, ale to zawsze należy smarować się kremem do opalania, kiedy jesteśmy na zewnątrz. Jednak nie tylko twoja skóra potrzebuje ochrony przed światłem słonecznym – twoje oczy też jej potrzebują. I po to są oczywiście okulary przeciwsłoneczne. To nie tylko kwestia mody; pomagają nam zachować dobry wzrok. Wydaje się to niezwykle proste, chronić oczy przed słońcem. Istnieje jednak wiele nieporozumień co do tego, dlaczego ich potrzebujemy, kiedy należy je zakładać i jakiego rodzaju okulary powinniśmy wybierać. Oto kilka największych mitów, jakie powstały wokół letniej ochrony oczu.

okulary przeciwsłoneczne
okulary przeciwsłoneczne© Photogenica

Mit 1: Nienoszenie okularów to nic takiego

okulary przeciwsłoneczne mity
© Photogenica

Słońce może poważnie uszkodzić oczy, a okulary przeciwsłoneczne są najlepszą przeciwko temu ochroną. Okulary przeciwsłoneczne – a raczej odpowiedni ich rodzaj – może ochronić oczy przed szkodliwymi promieniami UVA i UVB w 99 – 100% . Zewnętrzna wyściółka oka może opalić się podobnie jak skóra. Kilka godzin na słońcu bez okularów może spowodować trudności do adaptacji w ciemności i zmniejszyć możliwość prowadzenia pojazdu wieczorem, kiedy wracasz z plaży. Przedłużona ekspozycja na słońce może prowadzić do katarakty, łagodnych zmian lub nawet raka na powiekach. Osoby z jasną skórą i jasnymi oczami są bardziej narażone na rozwój nowotworu lub innych chorób oczu. Inny powód, dla którego warto nosić okulary przeciwsłoneczne? Pomagają przeciwdziałać zmarszczkom wokół oczu!

Mit 2: Wszystkie okulary przeciwsłoneczne są produkowane tak samo

okulary mity przecwisłoneczne
© Photogenica

Nic z tych rzeczy. Z jednego powodu. Nie ma obecnie standardów, które by określały, jak ma wyglądać produkcja okularów przeciwsłonecznych. Ani cena, ani kolor soczewek nic nie mówią o ich skuteczności. Co więc można zrobić? Cóż, odrobić zadanie domowe i czytać to, co napisane drobnym druczkiem. Szukaj okularów, które oferują 99 -100% ochrony przed UVA i UVB. Soczewki polaryzacyjne będą doskonałe dla większości ludzi, a dla entuzjastów sportu – soczewki poliwęglanowe. Najlepiej jest skonsultować się w tej sprawie z optykiem, aby pomógł nam dobrać okulary sprawdzające się przy naszym trybie życia.

Mit 3: Okulary przeciwsłoneczne nosi się tylko wtedy, gdy świeci słońce

okulary przeciwsłoneczne dlaczego warto
© Photogenica

Tak samo, jak powinno się smarować kremem z filtrem przeciwsłonecznym w pochmurne dni, tak samo trzeba nosić okulary przeciwsłoneczne nawet wtedy, gdy nie świeci słońce. Bez względu na porę roku i pogodę, noś okulary przeciwsłoneczne zawsze wtedy, gdy jesteś na zewnątrz.

Mit 4: Okulary przeciwsłoneczne stanowią jedyny sposób na ochronę oczu przed słońcem

Choć oczu nie można posmarować kremem z filtrem, można posmarować okolicę pod oczami i powieki. Ponadto, kapelusz z szerokim rondem również pomoże w ochronie oczu przed promieniami słońca. I oczywiście, wyjście na słońce od czasu do czasu nie zaszkodzi. Jeśli możesz jednak, unikaj przebywania na słońcu w godzinach jego górowania – pomiędzy 10.00 a 14.00.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas