Reklama

Reklama

90 - 60 - 90 to za dużo

Idealne wymiary modelki, o których mówiło się do tej pory, czyli 90 - 60 - 90 już nie są aktualne. Teraz są to: mniej niż 90 - mniej niż 60 i mniej niż 90 - mówi Dominika Jakimowicz, kierownik polskiej edycji konkursu Elite Model Look. Podkreśla jednak, że ważniejsza od wymiarów jest proporcjonalność sylwetki i "to coś".

Dominika Jakimowicz była gościem czata serwisu Kobieta INTERIA.PL, podczas którego radziła jak dostać się do świata modelingu.

Podkreślała, że największe szanse mają dziewczyny, które spełniają określone kryteria. - Uroda, regularność rysów, odpowiedni wzrost, odpowiedni wiek - to jest pierwsza grupa kryteriów, jakie należy spełnić - mówi Dominika Jakimowicz. - Poza tym są pewne predyspozycje związane z charakterem, ponieważ praca modelki to bardzo ciężka praca. Trzeba mieć pewną determinację, konsekwencję w działaniu... A poza tym wszystkim są jeszcze cechy, których zdefiniować nie można, a które osoby, które profesjonalnie zajmują się modelingiem w danej kandydatce widzą. To jest właśnie "to coś", o którym tak często słyszymy - nienazwane. W tym kryje się np. fotogeniczność kandydatki, jej wewnętrzna elegancja, gracja ruchów, pewna niezdefiniowana możliwość skupiania na sobie uwagi otoczenia.

Reklama

- Największe szanse mają dziewczęta w wieku 13 - 18 lat. Jest to najlepszy wiek, aby rozpocząć pracę w tym zawodzie. Natomiast często ten przedział wiekowy jest rozszerzany, zaczynamy interesować się dziewczyną, która ma 12 lat, ale widać, że ma predyspozycje. Czasem zdarza się także, że współpracujemy z dziewczyną starszą niż 18 lat, ponieważ ma ona wyjątkową urodę i świeży, pomimo "poważnego" wieku, wygląd - mówi pani Dominika, która na co dzień również zajmuje się wyszukiwaniem nowych twarzy dla prestiżowej agencji modelek Elite.

- Nie ma jednoznacznej odpowiedzi jaki typ urody ma największe szanse. Można mówić o typie jaki jest popularny w danym sezonie, odpowiednim w różnej pracy - w reklamie, modzie, do pracy z projektantami mody... Generalnie można powiedzieć, że po prostu piękne twarze są zawsze w modzie. Proporcjonalna budowa ciała, oryginalne rysy twarzy. Ale zawsze jest to bardzo indywidualna ocena - podkreśla.

Największe szanse na pracę w tym zawodzie mają dziewczyny, które mają od 174 do 180 cm wzrostu. Najlepszy z nich to 178. Niższe raczej powinny myśleć o karierze fotomodelki. - Dziewczyna o wzroście poniżej 170 cm na pewno nie będzie występować na wybiegach, może pracować tylko jako fotomodelka. W agencji Elite będzie miała niewielkie szanse na międzynarodową karierę, gdyż wzrost jest tu bardzo ważny. Może natomiast pracować w Polsce przed obiektywem. Będzie też miała szanse na rynkach wschodnich - Japonia, Chiny, Korea - tłumaczy.

- Optymalne wymiary modelki, o których mówiło się do tej pory: 90 - 60 - 90 już nie są aktualne. Teraz są to mniej niż 90, mniej niż 60 i mniej niż 90 - podkreśla ekspert. I zaznacza, że taki model idealnej kobiety raczej szybko się nie zmieni.

- Pamiętajmy o tym, że zadaniem modelki jest przede wszystkim prezentacja odzieży. I taka odzież najlepiej wygląda na bardzo smukłym ciele. Stąd też pomysł na to, aby dziewczęta prezentujące modę były szczupłe. Na pewno jest inna tendencja, jeśli chodzi o urodę czy typ modelek prezentujących bieliznę - tu ciała są pełniejsze, bardziej kobiece. Trudno ocenić, czy zmieni się ta tendencja i kobiety o bardziej "kobiecych" kształtach będą reklamować różne produkty. To zależy od twórców reklam, ale i przez nas, od tego z jakim typem modelek chcemy się utożsamiać, jakie oglądać.

- Jeśli ktoś marzy o zawodzie modelki czy modela, najprościej po prostu spróbować swoich sił - zgłosić się do dobrej agencji i sprawdzić, czy do tego zawodu się nadaje. Warto jest dbać o swoją urodę, pielęgnować swoją cerę, odpowiednio się odżywiać - przypominam, że odpowiednie odżywanie nie oznacza niejedzenia, ale właściwe jedzenie. Należy dbać o swoją sylwetkę uprawiając sport - radzi Dominika Jakimowicz, ale też przestrzega. - Należy także pamiętać, aby nie chodzić na castingi do agencji, których nie znamy. Uważać, komu wysyłamy swoje zdjęcia, komu się pokazujemy, komu dajemy swój numer telefonu. Uważać na nieuczciwe agencje, nieuczciwych fotografów. I proszę pamiętać o tym, że zawód modelki to jest prawdziwy zawód. Poza tym, że są plusy w postaci fajnych zdjęć i fajnej pracy, która daje dużo satysfakcji, jest to ciężka praca i także trzeba mieć do tego odpowiednie predyspozycje.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: modelki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje