Bomberka - inspirujący hit sezonu

Panujący obecnie trend na lata 90. wymaga, aby w naszej garderobie znalazła się bomberka. Można ją nosić na wiele sposobów - ta ponadczasowa kurtka może być doskonałym źródłem modowych inspiracji.

Hailey Bieber w najmodniejszej kurtce sezonu
Hailey Bieber w najmodniejszej kurtce sezonu East News

Vintage'owa bomberka, coraz częściej goszcząca w naszych garderobach, jest jednym z ulubionych elementów mody unisex, choć pierwotnie była przeznaczona wyłącznie dla mężczyzn. Bomberka odnosi się bezpośrednio do munduru amerykańskich sił powietrznych. Podczas I wojny światowej stanowiła okrycie wierzchnie pilotów. W tamtych czasach kokpit samolotu nie chronił przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Potrzebna była więc kurtka, która chroniłaby załogi przed zimnem i wiatrem. Pierwszy "bomber jacket", uszyty dla Royal Flying Corps wykonany był ze skóry, obszytej na kołnierzu futrem, z dwoma kieszeniami z przodu. Niestety, szybko okazało się, że taka kurtka jest zbyt sztywna, szybko nasiąka wodą i krępuje ruchy pilotów.

W czasach II wojny światowej skórę zastąpiono lżejszym, wodoodpornym materiałem, czyli nylonem. Futrzany kołnierz zastąpił ściągacz, podobne ściągacze dodano na rękawach. Przybyły także kieszenie z zamkami oraz odblaskowe elementy.

Nylonowa wersja kurtki przeniknęła także do świata subkultur. Te najbardziej popularne produkowała firma Alpha Industries. Pod koniec lat 70. stała się ona ulubionym okryciem wierzchnim punków i skinheadów, którzy nosili ją do wąskich jeansów oraz glanów.

W latach 80. bomberkę odkrył także świat kina. Mogliśmy ją zobaczyć m.in. w filmach: "Top Gun" (1986 r. - Tom Cruise), a później także w "Pulp Fiction" (1994 r. - Bruce Willis).

Bomberki zafascynowały także wielkie domy mody. Miały je w swoich kolekcjach takie marki jak: Gucci, Rick Owens, Balenciaga, Saint Laurent. Nie odżegnują się od nich i sieciówki.

Także i w obecnym sezonie bomberka cieszy się popularnością, gdyż można ją zestawiać z różnorodną odzieżą, na wiele sposobów, co przecież musi się podobać. Jest wszechobecna, noszona w dzień i w nocy, zarówno w biurze, jak i podczas wieczornych wyjść. Pasuje i do spodni, i do długiej spódnicy.

W kolekcjach można znaleźć bomberki w ostrych kolorach lub klasyczne, w barwie khaki. Znajdą się tu także bomberki bardzo kolorowe, z kwiatowymi nadrukami. Są i bardzo krótkie, do tali, za to z dużymi, naszywanymi kieszeniami. Jest także coś dla miłośników ekstrawagancji: bomberka Dolce & Gabbana, w lamparcie cętki. Jednym słowem, każdy ma szansę znaleźć kultową kurtkę w swoim stylu.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas