Cannes - modowa retrospektywa
Wielkie europejskie święto kina, jakim jest Festiwal Filmowy w Cannes, to zarazem jedno z najmodniejszych wydarzeń w roku. Francuska Riwiera staje się wówczas istną rewią mody, a czerwony dywan - wybiegiem, na którym gwiazdy prezentują spektakularne kreacje.
Od 1946 roku na malowniczym Lazurowym Wybrzeżu we francuskiej Prowansji odbywa się jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych filmowych wydarzeń w Europie. Mowa o Festiwalu Filmowym w Cannes, czyli wielkim święcie kina, celebrującym wybitne dokonania związanych z przemysłem filmowym twórców rywalizujących o Złotą Palmę. Tegoroczna edycja festiwalu potrwa od 14 do 25 maja.
Cannes to jednak nie tylko wielki hołd dla dziesiątej muzy - choć niewątpliwie najważniejsze jest wówczas kino, moda stanowi dlań piękne i nierzadko fascynujące tło. W zjawiskowym otoczeniu Riwiery Francuskiej na festiwalowym czerwonym dywanie co roku goszczą największe gwiazdy kina i związani z filmem artyści, ale i celebryci. Wizyty składają też nierzadko przedstawiciele arystokracji.
Dla zaproszonych gości jest to okazja do zaprezentowania efektownych kreacji od najlepszych projektantów, które mają szanse zapisać się w historii mody. Na przestrzeni lat mieliśmy okazje podziwiać mnogość imponujących strojów - zarówno tych z kategorii haute couture, jak i wpisujących się w modową awangardę.
Choć na canneńskim czerwonym dywanie od początku festiwalu dominowała klasyka w postaci powłóczystych, ultra eleganckich sukni, nie zabrakło też kilku zapadających w pamięć, ekstrawaganckich interpretacji mody wieczorowej, na które pokusiły się co odważniejsze gwiazdy. Dość wspomnieć kontrowersyjny strój Madonny, do złudzenia przypominający bieliznę, w którym królowa muzyki pop prezentowałasię w Cannes w 1991 roku, dość spektakularnie igrając z galowym dress code'm.
Podobnie piorunujące wrażenie zrobił w 1995 roku strój Sharon Stone. Na premierze filmu "Unzipped" aktorka pojawiła się w odważnej dwuczęściowej kreacji w kolorze srebra od Valentino. Pod prostą na pozór sukienką z długim rozkloszowanym dołem znajdowało się błyszczące body, eksponujące zgrabne nogi gwiazdy, które ta chętnie pokazywała fotoreporterom.
Cofnijmy się jednak do początków festiwalu, kiedy na czerwonym dywanie królowały elegancja i glamour w najbardziej klasycznym wydaniu. Jedną z ikonicznych kreacji pozostaje brawurowa balowa suknia Brigitte Bardot. Wschodząca wtedy gwiazda kina, o której urodzie zdążyły już powstać legendy, w 1953 roku zaprezentowała się w godnym przyszłej ikony stylu stroju, którego dopełnieniem były długie rękawiczki i futrzana etola.
Kreacją, o której namiętnie rozpisywały się wszystkie magazyny o modzie, była sięgająca ziemi suknia księżnej Diany z 1987 roku. Lady Di na okoliczność francuskiego święta kina wybrała wówczas bladoniebieską suknię bez ramiączek z drapowanym gorsetem i dopasowanym, zwiewnym szalem projektu Carherine Walker. Całość dopełniła wytworna, acz delikatna biżuteria.
Przywołując w pamięci najpiękniejsze canneńskie kreacje z ostatnich lat, nie sposób nie odnotować czerwonej sukni Kate Moss, w której legenda modelingu zachwyciła w 2016 roku. Asymetryczna, luźna sukienka marki Halston komplementowała urodę modelki, natychmiast przykuwając wzrok. Look dopełniły mocny, wieczorowy makijaż i stylowe, gładkie uczesanie.
W tym samym roku sensacją festiwalu była kreacja Amal Clooney, dla której był to zarazem debiut na czerwonym dywanie u boku sławnego męża. Libańsko-brytyjska adwokatka pojawiła się na premierze filmu George'a Clooneya "Zakładnik z Wall Street" ubrana w posągową, jasnożółtą suknię projektu Versace, do której dobrała kontrastowe czerwone kolczyki. Zwieńczeniem stylizacji była szminka w tym samym kolorze. Modowi komentatorzy nie bez racji twierdzili, że pani Clooney prezentowała się niczym gwiazda filmowa.
Polskim akcentem w Cannes - jakże wyrazistym i napawający dumą - jest od lat Grażyna Torbicka, która słynie z elegancji i zamiłowania do klasycznie kobiecych strojów. Rokrocznie prezentuje na czerwonym dywanie wysoki modowy poziom, wybierając wyrafinowane i pięknie podkreślające walory sylwetki kreacje. W 2017 roku dziennikarka pozowała fotoreporterom w zjawiskowej, misternie haftowanej sukni projektu Violi Piekut w kolorze czystej bieli. Rok później zdecydowała się na równie efektowną, siateczkową kreację z głębokim dekoltem i ponętnym rozcięciem odsłaniającym nogę.
Festiwal Filmowy w Cannes nie bez przyczyny uznawany jest za jedno z najważniejszych - tak kulturalnych, jak i modowych - wydarzeń roku. Święto dziesiątej muzy, które za każdym razem gromadzi creme de la creme światowego kina, jest zarazem wielkim wybiegiem, na którym gwiazdy prezentują spektakularne stroje. Wiosną prowansalskie Cannes staje się w istocie europejską stolicą nie tylko kina, ale i mody.