Co dzieje się z twoim ciałem, gdy nie masz dostatecznej dawki ruchu?

Gatunek homo sapiens nie został stworzony do pracy przy biurku. Nasi przodkowie przemierzali bezkresne przestrzenie w poszukiwaniu zwierzyny łownej i jadalnych roślin. Dlatego nasze ciało domaga się ruchu, a jeśli go nie dostarczamy — choruje.

Na spacer długi i krótki potrzebujemy zawsze odpowiedniego obuwia
Na spacer długi i krótki potrzebujemy zawsze odpowiedniego obuwia materiały prasowe

Prezentacja partnera

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób prowadzi siedzący tryb życia, spędzając wiele godzin dziennie przed komputerem. Niestety, brak ruchu może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Co dzieje się z naszym ciałem, gdy nie mamy dostatecznej dawki ruchu oraz jakie są długoterminowe konsekwencje siedzącego trybu życia?

Brak aktywności fizycznej prowadzi do osłabienia mięśnia sercowego, co z kolei może prowadzić do zmniejszenia jego wydolności. Ponadto niewystarczająca ilość ruchu wpływa negatywnie na elastyczność naczyń krwionośnych, zwiększając ryzyko wystąpienia chorób serca, takich jak nadciśnienie czy miażdżyca.

Niewystarczająca ilość ruchu może doprowadzić także do osłabienia mięśni oraz zaniku tkanki mięśniowej. To z kolei wpływa na naszą siłę, wytrzymałość oraz sprawność fizyczną, utrudniając wykonywanie nawet codziennych czynności.

Również gromadzenie się tkanki tłuszczowej może być wynikiem siedzącego trybu życia, stąd prosta droga do otyłości i związanych z nią problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca typu 2, choroby serca czy zaburzenia hormonalne.

Także nasze kości cierpią z powodu długotrwałego brak ruchu — zmniejsza się bowiem ich gęstość, co powoduje ryzyko osteoporozy i złamań.

Brak ruchu wpływa negatywnie również na naszą psychikę. Cierpi jakość i długość naszego snu, prowadząc do zaburzeń takich jak bezsenność czy wybudzanie. Obniża się także nasz nastrój oraz zwiększa ryzyko wystąpienia depresji i lęku.

Rusz się dla zdrowia i frajdy

Wiele osób chciałoby wprowadzić aktywność fizyczną do codziennego harmonogramu zajęć, jednak treningi w zamkniętym pomieszczeniu siłowni to zdecydowanie nie ich żywioł. Ruch jednak można połączyć z kontaktem z przyrodą, co odpowiada wielu miłośnikom wypraw na łono natury.

Jednak pragnąc, wzorem naszych przodków, przemierzać lasy, góry i łąki, powinniśmy zatroszczyć się o zdrowie naszych stóp. Kluczowym jest wybór odpowiedniego obuwia. Takie proponuje między innymi marka Keen — producent cieszących się uznaniem wśród backpackerów, bushcraftowców, podróżników i turystów butów outdoorowych Newport. O potrzebach naszych stóp i wygodnym obuwiu wiedzą wszystko.

Buty dla ludzi w drodze

Pierwszym modelem stworzonym przez Keen były słynne już sandały Newport, absolutnie niezastąpione w trudnych warunkach letnich wypraw. Sprawdzone nawet na pustyni Gobi, chroniły stopy wędrowców w dżungli, przemierzały szlaki od Polski po Boliwię.

Po sukcesie Newportów marka wprowadziła kolejne modele, a obecnie skupia się na rozwoju oferty butów pełnych. Dwudziestoletnie doświadczenie producentów obuwia dedykowanego fanom sportów outdoorowych zaowocowało stworzeniem nowego modelu butów —  NXIS.

Wśród wielu zalet buta NXIS wymienić należy niską wagę, wygodę, ochronę palców, stabilizację pięty i komfort lekkiego obuwia biegowego. Wodoodporna membrana, pleciona cholewka i specjalny bieżnik tworzą idealny but do szybkiego i komfortowego trekkingu. Damska i męska rozmiarówka z połówkami numerów pozwoli też na idealne dobranie obuwia do każdej stopy.

Filozofia marki skupiającej się na kontakcie człowieka z przyrodą zwraca dużą uwagę na redukcję szkodliwego wpływu produkcji obuwia na środowisko. Buty Keen wytwarzane są bez użycia toksycznych materiałów jak PFC, a popularne we wkładkach antybakteryjnych pestycydy zastąpiono tu probiotykiem.

Skóry użyte do szycia również pozyskiwane są z poszanowaniem natury — pochodzą z certyfikowanych garbarni, gdzie innowacyjne rozwiązania pozwalają na zmniejszenie zużycia chemikaliów i energii. Keen wykorzystuje materiały trwałe, które pozwolą na używanie obuwia przez wiele lat, przez co oszczędzają nie tylko nasz portfel, ale i zasoby planety.

Prezentacja partnera

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas