Domowe sposoby na piękne i zdrowe paznokcie przez cały rok

Wykonywanie codziennych czynności i obowiązków nie pozostaje bez wpływu na dłonie. Zwłaszcza sprzątanie i używanie chemicznych detergentów bez odpowiednich rękawiczek może przesuszyć skórę oraz osłabić paznokcie. Zanim wybierzemy się do kosmetyczki, warto spróbować domowych sposobów, które pozwolą cieszyć się zdrowymi, odżywionymi i pięknymi paznokciami. Są ogólnodostępne i kosztują mniej niż kilka złotych.

Domowe i tanie sposoby pozwolą cieszyć się pięknymi i zdrowymi paznokciami
Domowe i tanie sposoby pozwolą cieszyć się pięknymi i zdrowymi paznokciami123RF/PICSEL

Odżywczy olejek rycynowy do paznokci

Olejek rycynowy jest substancją pozyskiwaną z nasion rącznika pospolitego. Do celów leczniczych i kosmetycznych tłoczy się go na zimno. Charakteryzuje się dość gęstą konsystencją i bezbarwnym kolorem. Jego cena w aptece nie przekracza kilku złotych.

  • Moczenie paznokci w olejku rycynowym

Olejek rycynowy podgrzewamy w garnku, pamiętając o tym, by nie dopuścić do wrzenia. Oleje organiczne, tak jak wiele innych substancji, mogą zmienić swój skład chemiczny jeśli poddamy je obróbce termicznej. Przelewamy olejek do miseczki i moczymy w nim paznokcie przez 20 minut. Rozgrzany olejek zmieni swoją konsystencję na rzadszą, co pozwoli mu lepiej się wchłonąć. Po upływie wyznaczonego czasu resztki olejku delikatnie wetrzyj w płytkę paznokcia oraz skórki. Taki zabieg warto wykonywać kilka razy w tygodniu dla wzmocnienia efektu.

  • Wcierka z olejku rycynowego przed snem

Olejek sprawdzi się jako serum do suchych skórek i paznokci. Dokładnie rozetrzyj kroplę olejku na każdym paznokciu. Z powodzeniem można stosować go także na paznokciach u stóp. Jeśli samodzielnie wykonujesz manicure, ten krok ułatwi odsunięcie skórek. Przy codziennym smarowaniu pierwsze efekty będzie można zaobserwować już po dwóch tygodniach.

  • Olejek rycynowy jako dodatek do maski

Tłoczony na zimno olejek rycynowy jest dość gęsty, dzięki czemu idealnie sprawdzi się w domowej maseczce do dłoni. Wystarczy wymieszać kilka kropel olejku z dwiema łyżkami oliwy z oliwek oraz żółtkiem. Taką maskę nakładamy na dłonie, wsuwamy w bawełniane rękawiczki i pozostawiamy na kilka godzin lub całą noc. W efekcie uzyskamy jedwabiście gładkie dłonie oraz odżywione paznokcie. Specyfik warto stosować przynajmniej raz w tygodniu.

Oliwa z oliwek na ratunek paznokciom

Oliwa z oliwek sprawdzi się do olejowania paznokci na zimno lub ciepło
Oliwa z oliwek sprawdzi się do olejowania paznokci na zimno lub ciepło123RF/PICSEL

To produkt często stosowany w kosmetyce, ze względu na właściwości nawilżające i odżywiające. Dzieje się tak dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, które chronią przed promieniowaniem UV. Oliwa zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, m.in. oleinowy, palmitynowy i linolowy. Zawartość witaminy A wpływa na łuszczenie martwych komórek, a witamina E pobudza je do regeneracji.

Oliwa jest silnym emolientem, tworzącym na powierzchni skóry warstwę ochronną, która zapobiega utracie wody. Stanowi szybki i domowy ratunek dla skóry suchej, wrażliwej i naczynkowej. Jednym z popularniejszych sposobów na wzmocnienie paznokci jest regularne olejowanie. To remedium na rozdwajanie oraz suche i wystające skórki. Ważne, by olejować paznokcie, na których nie ma lakieru. Możemy stosować je na dwa różne sposoby:

  • olejowanie na zimno - polega na wcieraniu oliwy w płytkę paznokcia oraz skórki wokół niego. Warto stosować tę metodę codziennie, a najlepiej dwa razy w ciągu dnia - rano i wieczorem.
  • olejowanie na ciepło - polega na moczeniu paznokci w podgrzanej oliwie przez maksymalnie 15 minut. Dzięki poddaniu jej obróbce termicznej szybciej wniknie w głąb paznokcia. Zabieg wystarczy wykonywać dwa razy w tygodniu.

Rozjaśniająca odżywka do paznokci

Przy regularnym malowaniu paznokci łatwo doprowadzić do żółknięcia lub ciemnienia płytki. Najczęściej dzieje się tak pod wpływem stosowania kolorowego lakieru. Istnieje szybki sposób, który przywróci im dawny wygląd oraz zdrowy blask. Potrzeba tylko trzech składników do jego wykonania.

Składniki:

  • 1 ogórek,
  • wyciśnięty sok z połówki cytryny,
  • pół jabłka.

Przygotowanie:

Jabłko oraz ogórka dokładne myjemy, a następnie ścieramy na tarce o najdrobniejszych oczkach. Do powstałej papki dodajemy wyciśnięty sok z cytryny. W tak przygotowanej mieszance zanurzamy dłonie i trzymamy maksymalnie 20 minut. Po wszystkim ręce dokładnie płuczemy i delikatnie osuszamy ręcznikiem.

Jak dbać o paznokcie po zdjęciu hybryd, żelowych czy akrylowych paznokci?Interia DIY

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas