Reklama

Jak odświeżyć buty od wewnątrz?

Pewnie nie raz zdarzyło się, że po wyciągnięciu stóp z butów, pachniały bardzo nieprzyjemnie. Pocenie się sprzyja powstawaniu wilgoci we wnętrzu obuwia, a także do namnażania się bakterii i grzybów, które mogą powodować, np. grzybicę. Niestety, nie każde obuwie nadaje się do prania w pralce, a czyszczenie ich z zewnątrz nie daje żadnego rezultatu. Dlatego sięgnij po sprawdzone metody, które skutecznie pomogą odświeżyć buty od wewnątrz. Jak wykorzystać do tego celu olejki eteryczne, kawę, koci żwirek oraz zamrażalnik?

Usuń wilgoć

Aby odświeżyć buty, w pierwszej kolejności pozbądź się z nich wilgoci. Jak to zrobić? Przede wszystkim wyciągnij z nich sznurowadła, a obuwie wystaw na zewnątrz, np. na balkon albo parapet (kiedy jest słoneczna pogoda). Po kilku godzinach, wsyp do wnętrza talk albo mąkę ziemniaczaną i pozostaw najlepiej na całą noc. Następnego dnia dokładnie wytrzeb buty lub dokładnie je odkurz. Teraz można przystąpić do pozbycia się brzydkiego zapachu.

Odświeżacze zapachu

Co zrobić z obuwiem, które brzydko pachnie? Wsyp do środka świeżo zmieloną kawę albo żwirek dla kotów. Trzymaj je przez kilka godzin, a następnie dokładnie wytrzep. Sięgnij również po skórkę z cytrusów albo herbatę w torebkach. Możesz również skropić skarpetki olejkiem eterycznym (np. lawendowym, cytrusowym lub z drzewa herbacianego) oraz włożyć je na noc do wnętrza butów. Szybko je odświeżą.

Reklama

Buty a niska temperatura

Mało znanym sposobem jest umieszczenie butów w lodówce. Suche obuwie przełóż do szczelnego woreczka, np. strunowego (każdy but osobno), a następnie włóż na całą noc do zamrażarki. Ujemna temperatura może zabić znajdujące się w ich wnętrzu bakterie, gdyż one najczęściej odpowiadają za brzydki zapach.

Przemoczone buty

Jeśli wracasz do domu z przemoczonymi butami, musisz działać szybko. Wsuń do wnętrza każdego obuwia zwiniętą i suchą gazetę (możesz wcześniej ją skropić olejkiem eterycznym) i zostaw na kilka godzin. W miarę możliwości wymieniaj papier tak długo, aż wnętrze będzie suche. Pamiętaj, że producenci butów często dodają małe saszetki z żelem krzemionkowym: idealnie wchłania wilgoć i brzydki zapach.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy