Jak pielęgnować buty?

Wiele osób przypomina sobie o pielęgnacji obuwia dopiero wtedy, gdy już jest bardzo brudne. To poważny błąd. Odpowiednio pielęgnowanie buty nie tylko nie będą przemakały, ale również będą nam służyły przez dłuższy czas. Obecnie wiele butów można prać w pralce, ale niektóre trzeba czyścić z większą uwagą tak, aby ich nie zniszczyć. W takim razie jak pielęgnować buty? Jakie czynności trzeba wykonywać z obuwiem wykonanym ze skóry, a jakie z tworzyw sztucznych?

Brudne buty
Brudne buty ©123RF/PICSEL
Domowy sposób na przepocone butyInteria Kulinaria

Codzienna pielęgnacja obuwia

Szczoteczka do butów
©123RF/PICSEL

Pielęgnacja obuwia nie jest skomplikowaną czynnością, ale wiele osób o niej całkowicie zapomina albo ogranicza się tylko do oczyszczenia obuwia z błota zaraz po spacerze. W zależności od materiału, z którego są wykonane obuwie, należy dobrać odpowiednie techniki i akcesoria, które pozwolą zachować je w jak najlepszym stanie. Choć niektóre obuwie, a szczególne to wykonane z materiałów sztucznych, można prać w pralce, to te wykonane ze skóry, zamszu lub nubuku, zawsze trzeba czyścić ręcznie.

Jak przygotować się do pielęgnacji obuwia?

Nieważne z jakiego materiału są wykonane - istnieją uniwersalne zasady, które należy przestrzegać przed przystąpieniem do pielęgnacji butów. Nim wykonamy jakiekolwiek czynności, należy mieć pewność, że są suche (zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz). Najlepiej odstawić je na kilka godzin w ciepłym miejscu tak, aby pozbyć się wilgoci. Należy jednak uważać, aby nie stawiać ich blisko źródeł ciepła. Dlaczego? Ponieważ może to uszkodzić zewnętrzną lub wewnętrzną strukturę obuwia, a także spowodować odkształcenia.

Jak wyczyścić buty z zewnątrz?

Buty skórzane
©123RF/PICSEL

Czyszczenie butów z zewnątrz nie jest skomplikowaną czynnością. Gdy są jedynie zakurzone, pomocna okazuje się wilgotna szmatka. W przypadku poważniejszych zabrudzeń, można je na początku przetrzeć szczoteczką z delikatnym włosiem, a następnie potraktować wilgotną ściereczką. Buty wykonane z tworzyw sztucznych można potraktować delikatnie nawilżoną gąbką z odrobiną płynu do mycia naczyń (wystarczy jedna kropla). Inaczej rzecz ma się ze skórą, którą trzeba otoczyć szczególną pielęgnacją.

Jak pielęgnować buty skórzane?

Pielęgnacja butów skórzanych powinna być delikatna, ponieważ dzięki prostym czynnościom nie tylko zachowują swój atrakcyjny wygląd, ale także zmniejsza się ryzyko odkształceń, uszkodzeń, a także przemakanie. Jak w takim razie powinno wyglądać czyszczenie butów skórzanych? Przede wszystkim należy, oprócz czyszczenia, regularnie je pastować. Dzięki temu struktura obuwia pozostaje sprężysta i istnieje mniejsze prawdopodobieństwo jej odkształcania. Warto zaopatrzyć się w inne artykuły pielęgnacyjne, takie jak impregnaty, środki do czyszczenia powierzchni, a także kremy, które maskują ubytki.

Nubuk i zamsz

Zamsz
©123RF/PICSEL

Nubuk i zamsz są materiałami, które nie można czyścić na mokro. Dlatego warto zaopatrzyć się w specjalistyczne gąbeczki i szczotki, które ułatwiają czyszczenie powierzchni buta. W zastępstwie można użyć szczoteczki do zębów (koniecznie musi mieć delikatne włosie). Tłuste plamy znikną z butów wtedy, gdy posypie się je talkiem, mąką ziemniaczaną lub kredą i pozostawi do wyschnięcia. Później wystarczy je tylko dokładnie odkurzyć. Sprawdzonym sposobem na czyszczenie zamszu i nubuku jest użycie wewnętrznej części skórki czerstwego chleba i przetarcie delikatnie powierzchni buta. Czyste i suche obuwie trzeba regularnie pokrywać impregnatami, które można kupić w sklepach.

Jak suszyć przemoczone buty?

Przemoczone bądź wilgotne z powodu długotrwałego noszenia buty trzeba na bieżąco suszyć. Nie należy ustawiać ich w pobliżu kaloryfera albo w pełnym słońcu. Najlepiej ustawić je w miejscu, gdzie jest temperatura pokojowa. Aby przyspieszyć cały proces, do wnętrza każdego buta można włożyć zwiniętą gazetę (trzeba ją wymieniać co kilka godzin) albo skarpetkę wypełnioną ryżem lub żwirkiem dla kotów (wtedy należy pozostawić je na całą noc).

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas