Jak prawidłowo dbać o bieliznę?
Bielizna to ponoć najważniejsza część naszej garderoby. Wymaga zatem odpowiedniej troski ze strony jej właścicieli. Powinna być odpowiednio dobrana, ale także prawidłowo prana, przechowywana i pielęgnowana. Z pewnością bardziej dotyczy to bielizny damskiej, gdyż zazwyczaj wykonana jest z delikatnych materiałów, o które wcale niełatwo dbać! Podpowiadamy kilka porad, które sprawią, że nasza bielizna na długo pozostanie piękna i atrakcyjna.
Stosuj się do zaleceń na metce
Pierwsze, co powinniśmy zrobić po kupieniu bielizny, to zapoznać się z informacjami, które widnieją na metce. Sugerują nam one, w jaki sposób należy dbać o bieliznę, a konkretnie: jak ją prać, suszyć i przechowywać.
Używaj delikatnych środków do prania i płukania
Delikatna bielizna wymaga tak samo delikatnych preparatów do prania i płukania, które jej nie uszkodzą, a pomogą na dłużej zachować jej oryginalny kształt, kolor i jakość. Bieliznę najlepiej prać w proszkach przeznaczonych do prania bielizny lub ubranek dziecięcych. Płyn do płukania powinien być delikatny z funkcją zmiękczania tkanin. Pranie w tego typu detergentach dotyczy szczególnie bielizny koronkowej lub wykonanej z innych delikatnych tkanin.
Pierz bieliznę w rękach
Bieliznę, szczególnie tę delikatną, najlepiej prać ręcznie. Będziesz wówczas pewna, że nie utraci ona swojego kształtu i nie zniszczy się pod wpływem zbyt wysokiej temperatury prania. Do usunięcia trudnych zabrudzeń użyj gąbki nasączonej mydłem w płynie.
Używaj woreczków do prania, jeśli pierzesz bieliznę w pralce
Woreczki do prania to świetny wynalazek, który zdecydowanie ułatwił większości z nas pranie bielizny. Woreczki przede wszystkim zapobiegają deformacji bielizny i jej uszkodzeniu podczas prania. Są bardzo łatwe w obsłudze. Wystarczy włożyć do ich środka bieliznę, a następnie zasunąć woreczek na zamek. Jedyne, o czym należy pamiętać to, by nie włożyć zbyt dużej ilości biustonoszy do jednego woreczka, ponieważ mogą się wtedy nie wyprać dokładnie.
Wybierz odpowiednią temperaturę prania
Jeśli pierzesz bieliznę w pralce, to tylko na programie z najniższą temperaturą, nie wyższą niż 40 stopni. Wysokich temperatur nie lubią szczególnie ramiączka i koronki. Informacje o sposobie prania koronkowej bielizny znajdziesz na metce.
Dokładnie płucz bieliznę
Niedokładnie wypłukany proszek z bielizny sprawia, że staje się ona twarda i szybciej traci kolor. Bieliznę najlepiej płukać w letniej wodzie. Zbyt gorąca woda może łatwo zniszczyć tkaninę i sprawić, że utraci ona swój kształt.
Nie wiruj. Bielizna wymaga specjalnej metody suszenia
Delikatna bielizna wymaga specjalnego sposobu suszenia. Nie można jej wirować, gdyż wtedy łatwo się rozciąga i niszczy. Bielizna wykonana z delikatnych tworzyw powinna być lekko wykręcona w rękach, a następnie rozłożona na suszarce lub ręczniku w pozycji horyzontalnej. Tylko tego typu metody suszenia pozwolą zachować jej kształt i jakość na długi czas.
Białą bieliznę pierz osobno
Biała bielizna, podobnie jak jasne ubrania, zdecydowanie powinna być prana osobno. Taki rodzaj bielizny pierz w detergentach przeznaczonych do białych tkanin. Dzięki temu na dłużej zachowa ona swój kolor. W prosty sposób możesz również wybielić bieliznę. Jeśli jest zszarzała lub ma żółte plamy, wybiel ją przy użyciu sody oczyszczonej. Wystarczy, że przed praniem zanurzysz bieliznę w ciepłej wodzie z dodatkiem łyżeczki sody oczyszczonej. Pozostaw ją do odmoczenia na 15 minut. Następnie wypierz w proszku i dokładnie wypłucz.
Przechowuj bieliznę w odpowiedni sposób
Odpowiednie przechowywanie to kolejna ważna zasada prawidłowego dbania o bieliznę. Co kryje się pod pojęciem „odpowiednie przechowywanie”? Cztery ważne zasady:
1. Znajdź specjalne miejsce, w którym będziesz przechować bieliznę (na przykład dużą komodę).
2. Umieść w szufladzie lub półce saszetkę z ulubionym zapachem. Dzięki temu twoja bielizna będzie zawsze pięknie pachniała.
3. Układaj bieliznę kolorami. Takie rozwiązanie ułatwi ci codzienny wybór bielizny.
4. Biustonosze układaj tak, jakby leżały na biuście. Ten sposób zapobiegnie ich deformacji.