Jak wysuszyć buty?
Problem przemoczonych butów pojawia się nie tylko jesienią i zimą. Zdarza się, że ulewa złapie nas niespodziewanie lub przez chwilę nieuwagi wejdziemy do ogromnej kałuży. Zmiana obuwia to podstawa, ponieważ noszenie przemoczonych butów nie jest ani przyjemne, ani zdrowe. Kolejnym krokiem jest ich właściwe suszenie. W tej dziedzinie łatwo o błędy, przez które obuwie odkształca się, marszczy i pęka. Sprawdź, jak poprawnie wysuszyć buty, by służyły ci przez co najmniej kilka sezonów.
Nigdy nie zakładaj mokrych lub wilgotnych butów
Oczywiste jest, że zakładanie przemoczonych butów jest bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem. Trzeba sobie jednak uświadomić, że może mieć dużo poważniejsze konsekwencje. Sprzyja przeziębieniom, czego zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym chcemy unikać za wszelką cenę. Wilgoć tworzy również doskonałe warunki do rozwoju bakterii wewnątrz buta, co z kolei może doprowadzić do trudnej w leczeniu grzybicy stóp.
Jak szybko wysuszyć buty?
Czas nas goni, niedługo trzeba wyjść z domu, a buty są nadal wilgotne? Przez pośpiech wiele osób podejmuje próby wysuszenia obuwia, stosując dość radykalne metody. Niektórzy korzystają z suszarek bębnowych, lecz trzeba wziąć pod uwagę to, że buty mogą ulec tym sposobem poważnym i trwałym odkształceniom. Jeszcze bardziej pomysłowe osoby uciekają się do włączenia piekarnika, lecz jest to nie tylko bardzo niehigieniczne, ale również szkodliwe dla materiałów obuwniczych.
Powyższe metody zostawiamy więc w kategorii mitów. Jeśli jednak bardzo zależy nam na czasie, możemy użyć suszarki do włosów. Należy jednak pamiętać, że najbezpieczniej jest używać opcji suszenia chłodnym powietrzem i kierować je na buty z odległości co najmniej 20 cm. Starajmy się suszyć równomiernie całą powierzchnię buta.
Jak bezpiecznie suszyć buty?
Ustawiamy je na kartonie, starym ręczniku lub innym materiale, który ochroni podłogę przed powstawaniem zabrudzeń. Jeśli buty są wiązane, wyjmujemy sznurowadła i wyciągamy język na zewnątrz. Warto ostrożnie oczyścić je z zabrudzeń pokroju błota, piasku i pyłu. Wypełniamy ich wnętrze gazetami, papierem toaletowym lub ręcznikami papierowymi, które bardzo dobrze wchłaniają wilgoć i chronią obuwie przed zmianą kształtu. Możemy użyć również łyżki ryżu. Niezależnie od zastosowanego patentu, wypełnienie butów trzeba zmieniać co dwie godziny.
Przydatne triki
Powyższą metodę stosuj także w przypadku, gdy zastanawiasz się, jak wysuszyć buty skórzane. To jeden z najbardziej kosztownych rodzajów obuwia, więc ich właściwa pielęgnacja pomoże zaoszczędzić niemałe kwoty. By zapobiegać pękaniu skóry podczas suszenia, warto pokryć ją cienką warstwą oleju rycynowego.
Tego nie rób! Najpopularniejsze błędy podczas suszenia butów
Ustawienie butów przy kaloryferze lub innym piecyku może wydawać się najrozsądniejszym wyjściem. Nic bardziej mylnego! Bezpośrednie działanie ciepła może powodować pękanie i rozklejanie się tworzyw, z których obuwie zostało wyprodukowane. Trzymajmy je w temperaturze pokojowej, ale z zachowaniem odstępu od grzejników.
Unikać należy również suszenia butów w pełnym słońcu. Wystawienie ich do ogrodu lub na balkon jest dobrym pomysłem tylko w sytuacji, gdy promienie nie będą oddziaływać na delikatne materiały bezpośrednio. Inaczej skórzane buty będą pękać, a na zamszowych mogą pojawić się brzydkie przebarwienia i zacieki.