Reklama

Reklama

Mademoiselle Coco Chanel

Pośród przemijających mód i odchodzących w zapomnienie kreatorów mody istnieje nieśmiertelna ikona prawdziwej sztuki ubierania: Coco Chanel. Wylansowany przez nią elegancki styl do dziś pozostaje wzorem do naśladowania dla milionów kobiet na całym świecie.

Gabrielle Coco Chanel urodziła się we Francji 19.VIII.1883 roku. Informacje dotyczące jej pochodzenia są sprzeczne i niejasne. Sama Coco ponoć chętnie pomagała w tuszowaniu pewnych faktów z przeszłości , lekko ubarwiając swoją biografię. Jedno jest pewne - dzieciństwo twórczyni "małej czarnej" nie było szczęśliwe, w dużej mierze bowiem Gabrielle spędziła je w klasztornym sierocińcu w Aubazine. Tam właśnie nauczono ją podstaw kroju i szycia a w przyszłości ta umiejętność miała się okazać bezcenna.

Zdolności krawieckie pozwoliły jej projektować w sposób nieoderwany od rzeczywistości i ekonomiczny. Zanim jednak została wziętą kreatorką mody, sprzedawała w sklepie z trykotami, zdarzało się jej również występować w kawiarniach w roli piosenkarki. Stąd wziął się właśnie jej słynny przydomek "Coco".

Reklama

Na chłopczycę

Samozaparcie , kontakty towarzyskie oraz pomoc ówczesnego partnera projektantki Arthura Boya Cappela umożliwiły jej zainicjowanie pierwszego biznesu-otworzenie własnego salonu z odzieżą damska i sklepu modniarskiego.

Lata 20. w których tworzyła wielka Coco to nowa era w historii mody. Ostateczne odrzucenie gorsetu i ciężkich sukien z trenem stworzyło podatny grunt dla stylu zwanego "na chłopczycę". I choć to projektant Jean Patou był głównym pomysłodawcą i kreatorem tego sposobu noszenia się kobiet , to interpretacja Coco Chanel stała się tą kultową i rozpoznawalną na całym świecie.

Wysmukłe, opalone chłopczyce w krótkich fryzurkach świetnie prezentowały się w prostych fasonach od Mademoiselle Chanel. Innowacyjną w proponowanych kostiumach tkaniną był wełniany dżersej. Miękka, pięknie układająca się tkanina zapewniła wreszcie użytkowniczkom ówczesnych sztywnych marynarek i bluzek prawdziwy komfort i swobodę ruchów. Lansowane przez Francuzkę ubrania były doskonałym mariażem ponadczasowej surowej elegancji z praktyczną nieco sportową wygodą.

Luźno dopasowane sukienki i proste kostiumy stały się znakiem rozpoznawczym dla Coco Chanel. Zamysłem projektantki było ubieranie kobiet stosownie do każdej sytuacji i okazji w życiu .

Mała czarna

W 1926 roku marzenie o zaprojektowaniu sukienki na każdą okazje zmaterializowało się w postaci małej czarnej. Prosta czarna sukienka ze skromnym żakietem stanowi nadal doskonały strój na co dzień. W zestawieniu z gołymi ramionami i uwodzicielskim sznurem pereł mała czarna pozwoli wieczorem zabłysnąć każdej kobiecie .

Moda od Coco była modą dla kobiet nowoczesnych, silnych i zaradnych lecz niepozbawionych wdzięku i zalotności. Surowe , nieco męskie w wyrazie kostiumy Chanel ożywiała sznurami ukochanych pereł lub olśniewającymi koliami, w których odważnie zestawiano kosztowne kamienie z syntetycznymi perłami i kryształami. Kreatorka była bowiem wielką zwolenniczką sztucznej biżuterii.

Chanel No 5

Mówiąc o ikonie mody jaką była Gabrielle nie sposób zapomnieć o będących ma topie już od 90 lat perfumach Chanel No. 5. Mimo iż projektantka firmowała swoim nazwiskiem kilka innych zapachów to właśnie ekskluzywne kwiatowe Chanel No. 5. stały się niekwestionowanym przebojem wszech czasów.

Kluczem do sukcesu Mademoiselle Chanel, poza kreatywnością i łutem szczęścia, była jej własna kobiecość i rozsądne do niej podejście. Coco miała podobno nawet ubolewać, że tak wielu mężczyzn ubiera kobiety gdyż siłą rzeczy nie mają oni pojęcia o komforcie i potrzebach użytkowniczek ubrań.

Autorka słynnych słów "moda przemija, styl pozostaje" jest dzisiaj idolką kobiet na całym świecie a także nieustającym źródłem inspiracji dla uznanych projektantów.

Blask marce Chanel przywrócił w 1983 roku Karl Lagerfeld. Współczesne kolekcje Chanel są niejako składanym Gabrielle symbolicznym hołdem. Dyskretnie wracają perły, proste fasony i stonowana kolorystyka a także nieuchwytny powiew prestiżu i ponadczasowej klasyki z lat młodości wspaniałej Coco Chanel.

Daria Woszczatyńska

IDmedia
Dowiedz się więcej na temat: Eliot Paulina Sumner | chanel | Coco Chanel

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy