Masz w szafie stare koszulki? Zrób z nich biżuterię
Masz w szafie zużyte bawełniane koszulki? Nie wyrzucaj ich. Wystarczy, bowiem chwila, by własnoręcznie zrobić z nich unikatowe naszyjniki lub bransoletki - przekonuje w rozmowie z PAP Life projektantka upcyklingowej biżuterii Katarzyna Kruszenko.
Z jakich materiałów można zrobić biżuterię dzianinową?
Katarzyna Kruszenko: - Biżuterię dzianinową można zrobić właściwie z każdego rodzaju sznurka lub grubszej włóczki z pasmanterii. Zachęcam jednak do samodzielnego przygotowania sznurka dzianinowego z tego, co mamy w domu. Najlepiej nadają się zwykłe bawełniane koszulki - T-shirty. Idealnie byłoby, gdyby nie miały szwów po bokach i były bez nadruku. Możemy też wykorzystać koszulki czy nawet bluzki z dzianiny z dodatkiem lycry, które kobiety najczęściej mają w swoich szafach. Przed wyrzuceniem koszulki lub przeznaczeniem jej na "szmatę" proponuję uciąć kawałek, naciągnąć i zobaczyć, czy dzianina się zwija. Jeśli tak, będzie się nadawać do splotów. Odradzam jednak sztuczne materiały i splot dzianiny tzw. ściągacz (spotykany w ubrankach niemowlęcych i męskich podkoszulkach bez rękawów).
Jak wygląda tworzenie biżuterii z dzianiny?
- Na kursach, które prowadzę najpierw przygotowujemy sznurek dzianinowy. Polega to na pocięciu kawałka dzianiny (np. koszulki) na równe paski, a następnie na naciągnięciu tych pasków, tak by zwinęły się w rulonik. Pokazuję także, jak pociąć koszulkę bezszwową, aby uzyskać cały motek takiego sznurka. Gdy sznurek jest gotowy wybieramy jeden z modeli biżuterii i po krótkim pokazaniu splotu uczestnicy zaczynają zaplatać swoje egzemplarze. Ruchy są powtarzalne, więc po kilku próbach każdy jest w stanie samodzielnie wykonać daną rzecz. W zależności od pokazywanego modelu po zaplataniu jest jeszcze etap wykończenia, czasem jest to proste szycie, czasem odpowiednie wiązanie.
Czy potrzebne są do tego specjalne przybory lub dodatki?
- Podstawowym przyborem są nożyczki. Natomiast, gdy sznurek jest już wcześniej przygotowany (np. podczas warsztatów dla dzieci), narzędziem są po prostu ręce. Do wykończenia niektórych modeli potrzebne są igła i nić. Do ozdoby używamy elementów metalowych lub pasmanterii. Lubię prostotę i na warsztatach skupiam się raczej na pokazaniu jak największej liczby splotów i podpowiedzi, jak można daną rzecz ozdobić. Sam proces ozdabiania pozostawiam jednak woli i pomysłowości uczestników po warsztatach.
Czy własnoręczne tworzenie takiej biżuterii jest skomplikowane?
- Zrobienie dzianinowej biżuterii, która dobrze wygląda jest bardzo proste. Efektowny naszyjnik mogą już wykonać 3-latki w przedszkolu. Sznurek dzianinowy jest bardzo wdzięcznym materiałem i ciekawie prezentuje się nawet w postaci najprostszego warkoczyka. Zachęcam do eksperymentowania i szukania inspiracji lub instrukcji w internecie. Możliwości są nieograniczone. Sznurek dzianinowy można też wykorzystać do trudniejszych rzeczy, takich jak sploty makramowe lub szydełkowe czy użyć grubszych drutów do dziergania. Jestem jednak zdania, że najlepszym narzędziem są ludzkie ręce.
Co zainspirowało panią do tworzenia biżuterii z dzianiny?
- Własnoręcznym tworzeniem biżuterii zajmuję się już ponad 10 lat. Sznurek dzianinowy używam odkąd urodził się mój synek, czyli już prawie 5 lat. Był to bezpieczny materiał do tworzenia przy małym dziecku, w przeciwieństwie do cekinów, koralików, resztek z makiet architektonicznych czy starych płyt CD, które wykorzystywałam wcześniej.