Moda na Zero Waste: 7 porad, jak uporządkować szafę
Szafy wielu Polek wydają się być nie z drewna, a z gumy. Chomikujemy w nich bardzo dużo ubrań, często kupionych pod wpływem impulsu. Jeśli bałagan i pogniecione ubrania są Ci znajome, dowiedz się, jak zorganizować swoją garderobę na nowo, tworząc tzw. kapsułkową szafę, zgodną z trendem Zero Waste.
W przepełnionej szafie trudno cokolwiek znaleźć. Toniesz w ubraniach, a mimo to ciągle wrażenie, że nie masz się w co ubrać? Co rusz odkrywasz rzeczy (w tym jeszcze z metkami), których nigdy nie założyłaś? Posprzątaj swoją szafę: pozbądź się zbędnych rzeczy i zrób miejsce dla tych, które naprawdę kochasz i w których wyglądasz świetnie. Poznaj 7 zasad rozsądnych zakupów i organizacji garderoby kapsułkowej, czyli takiej, w której każdy pojedynczy element pasuje do wielu kolejnych.
1. Podziel ubrania na trzy grupy
- Wyjmij wszystko z szafy i podziel na 3 grupy: rzeczy do noszenia, do oddania lub do przechowania. W grupie rzeczy do oddania powinny znajdować się ubrania i dodatki, których nie nosisz już od co najmniej roku oraz te, w których w chwili obecnej wyglądasz niekorzystnie (kupione "na lepsze czasy", po odbyciu diety, na specjalne okazje, które nigdy nie nadeszły) lub zniszczone. W grupie "do przechowania" umieść te rzeczy, które są Twoimi ulubionymi, są w Twoim stylu, ale nie nadają się na obecną porę roku - radzi Marta Kaleta, ekspert serwisu domodi.pl.
- Grupa ubrań "do noszenia" powinna być wybrana z tych, które zostaną. Niech będą to tylko te, które dają “efekt WOW", które naprawdę często nosisz i dobrze się w nich czujesz - dodaje ekspertka.
2. Znajdź swojego "stróża porzadku"
Do porządków możesz zaangażować swój autorytet w dziedzinie stylu lub osobę, której zdanie bardzo się dla Ciebie liczy i która będzie z Tobą szczera - dla dobra Twojej szafy oraz lepszego samopoczucia. Może to być mama, siostra lub przyjaciółka. Ta rada sprawdzi się zwłaszcza u osób, które mają naturę chomika i szczególnie ciężko im rozstać się nawet z obiektywnie całkowicie nieprzydatnym już rzeczami.
3. Nie odkładaj (ubrań) na później
To, czego nie będziesz już nosić, oddaj lub sprzedaj w komplecie, od ręki. Oddać lub sprzedać rzeczy powinnaś najpóźniej w ciągu tygodnia po porządkach. Wszystko po to, by nie mieć czasu się rozmyślić i wszystkiego odwołać. Zbyt długi czas na zastanawianie może skutkować tym, że zatrzymasz o wiele więcej rzeczy, niż planowałaś. Dobrze wiesz, że nie ma sensu przechowywać ich w nieskończoność.
4. Zostań swoją własną stylistką
Z próżni (w szafie również) rodzą się najlepsze pomysły. Niedobór zmusza do kreatywnych rozwiązań - wiedzą o tym zwłaszcza nasze mamy i babcie, które żyjąc w PRL-u, musiały “kombinować" i szyć z różnych, często nietypowych materiałów. Spośród wybranych do noszenia 20 rzeczy (w tym “gór", “dołów", samodzielnych sukienek i dodatków) stwórz 10 zestawów. To będzie dobry początek dla Twojej szafy kapsułkowej. Zestawy spisz lub sfotografuj. Zdjęcia możesz przyczepić na szafie. To znacznie przyspieszy poranne ubieranie się!
5. Zakupy? Tylko zgodnie z planem
Jeśli pozbyłaś się wielu rzeczy, w tym ostatniego płaszcza lub spodni - trzeba będzie znaleźć nowe. Zrób listę rzeczy, których potrzebujesz (nie myląc ich z kaprysami na poprawę humoru lub w nagrodę) i wybierz się na zakupy. Możesz je też zrobić "na wyciągnięcie ręki z myszką" - czyli online. Dzięki temu zaoszczędzisz czas, a filtrowanie produktów po kolorze, rozmiarze czy materiale pomoże Ci w realizacji potrzeb z listy. Nie musisz przy tym przeglądać ofert wielu sklepów (to zwiększa prawdopodobieństwo, że skusisz się na niepotrzebne rzeczy!) - skorzystaj z platform zakupowych, gdzie masz wygodne opcje porównywania.
6. Przede wszystkim jakość!
Sprawdzaj składy materiałów i zwracaj uwagę na to, jak dane ubranie wygląda na wieszaku. Jeśli już w sklepie ma zmechacenia, zrezygnuj. To nic dobrego nie wróży. Sięgaj po naturalne tkaniny, w tym grubą, mięsistą bawełnę. Dobrej jakości płaszcz powinien mieć przynajmniej 50% wełny. Nie sięgaj po swetry z akrylu. Szybko się rozciągają i mechacą. Ubrań o dobrych składach możesz szukać zarówno w sklepach, jak i w lumpeksach.
7. Zasada "1 do 5"
Po zrobieniu porządków, na zakupach, kieruj się zdrowym rozsądkiem. Wybierając nową rzecz, zgodną z Twoim stylem i upodobaniami, postaraj się dobrać do niej w wyobraźni 5 ubrań ze swojej odświeżonej szafy, które będą do niej pasować - z którym będą tworzyć udane połączenie.
Te 7 sposobów pomoże Ci stworzyć nowy system zarządzania swoją szafą, korzystny zarówno dla Twojego stylu, portfela, jak i zanieczyszczonej oraz zaśmieconej planety (przemysł modowy niestety nie pozostaje bez wpływu na środowisko). Mądra redukcja ubrań, optymalne wykorzystywanie tych, które się posiada i rozsądne zakupy - to ważne kroki na drodze ku życiu w stylu Zero Waste.