O jakiej porze lepiej nie pić herbaty? W tych godzinach zadziała niekorzystnie

Herbata. Część osób nie wyobraża sobie dnia bez jednej czy nawet dwóch filiżanek. Niektórym trudno zjeść śniadanie bez towarzystwa aromatycznego napoju. Okazuje się jednak, że o pewnych porach dnia powinniśmy unikać picia herbaty. W jakich godzinach może zadziałać na nas niekorzystnie?

Kiedy lepiej unikać kawy? O określonych porach może na nas zadziałać niekorzystnie
Kiedy lepiej unikać kawy? O określonych porach może na nas zadziałać niekorzystnie123RF/PICSEL

Herbata uchodzi nie tylko za aromatyczny napój, ale i taki, który ma korzystne właściwości zdrowotne. Dlatego też picie filiżanki herbaty u niektórych osób to już prawdziwy rytuał i element stylu życia.

Jedną z najczęściej wybieranych herbat jest czarna. W jej składzie znajdują się garbniki, alkaloidy purynowe, olejki eteryczne, związki białkowe, witaminy A, C, B1, B2, K i PP oraz składniki mineralne takie jak magnez, cynk i wapń (występują w niewielkich ilościach). Oprócz tego herbata zawiera również kwasy organiczne, związki żywiczne, pektynowe, jak i węglowodany.

Wybór herbaty powinien zależeć od naszych upodobań. Na rynku dostępnych jest wiele propozycji, dlatego zamiast czarnej herbaty możemy wybrać np. zieloną, pu-erh czy białą.

Brzmi dobrze? Pomimo tego herbaty lepiej nie spożywać o określonych porach dnia. W konkretnych godzinach może zadziałać na nas niekorzystnie.

O jakiej porze lepiej nie pić herbaty?

Poranek bez filiżanki herbaty nie wchodzi w grę? Aromatyczny napój, podobnie jak kawa, zawiera kofeinę. Ta zawarta w herbacie jest określana mianem teiny. Warto wiedzieć, że kofeina pochodząca z różnych źródeł kryje się również pod innymi nazwami. Ta zawarta w yerba mate to mateina, a z guarany - guaranina. Pod względem chemicznym, teina i kofeina są tymi samymi substancjami. Pobudzają, redukują zmęczenie, poprawiają koncentrację. Kofeina działa jednak szybciej, a teina uwalnia się powoli i działa o wiele dłużej. Najwięcej teiny zawierają czarne odmiany herbaty i matcha.

Chociaż kofeina (kojarzona głównie z kawą) ma wiele zalet, zwłaszcza o poranku, picie herbaty na czczo może podrażnić układ pokarmowy. Stąd prosta droga do skurczów żołądka i nudności. To jednak nie koniec, bo zbyt duża dawka kofeiny może też spowodować ból głowy, drżenie rąk i nerwowość. Dlatego też po herbatę najlepiej sięgać po posiłku: wtedy zadziała pobudzająco i wspomoże trawienie.

Herbaty nie powinniśmy też spożywać przed snem. Ze względu na zawartość kofeiny, najlepiej wypić ją na dwie-trzy godziny przed planowanym pójściem spać, np. w godzinach 17-18. Wieczorem zamiast czarnej herbaty można więc sięgać po ziołowe herbatki o działaniu wyciszającym i relaksującym, np. rumianek czy melisę.

Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie
Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie123RF/PICSEL

Ile herbaty można wypić w ciągu dnia?

W ciągu dnia możemy wypić od dwóch do czterech filiżanek herbaty. Należy jednak wziąć pod uwagę, ile kofeiny dostarczamy również z kawą. W filiżance herbaty o pojemności 200 ml znajduje się od 30 do 90 mg kofeiny. Jej zawartość w herbacie zależy od długości parzenia, jak i rodzaju naparu. Dlatego też, jeśli w ciągu dnia lubimy sięgać zarówno po herbatę, jak i kawę, zachowajmy złoty środek. Wyjątkiem są herbaty rooibos, ziołowe i owocowe, które nie zawierają w swoim składzie teiny. Dlatego też możemy po nie sięgać częściej.

Picia czarnej herbaty - zwłaszcza w trakcie posiłków - powinny unikać osoby borykające się z niedokrwistością wynikającą z niedoboru żelaza. W herbacie występują również szczawiany, dlatego też uważać powinny osoby z kamicą nerkową i innymi problemami związanymi z pracą nerek.

Koronę najpiękniejszej kobiety już ma. Teraz walczy o Koronę Wulkanów ZiemiPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas