Bezrefleksyjne wyrzucasz je do kosza. Idealnie nabłyszczą naczynia

Naczynia wyjęte ze zmywarki często posiadają nieestetyczne zacieki i smugi. Możemy się ich pozbyć, a przy okazji uzyskać świetny efekt naturalnego nabłyszczenia, jeśli do urządzenia dodamy pewien, zaskakujący składnik. Mowa o skórach cytrusów, które posiadają wiele ciekawych i przydatnych właściwości.

Skórka z cytrusów ma dobre właściwości odtłuszczające
Skórka z cytrusów ma dobre właściwości odtłuszczające123RF/PICSEL

Jak uzyskać idealnie lśniące naczynia?

Do mycia naczyń w zmywarce najczęściej używamy dedykowanych temu detergentów w postaci specjalnych kostek lub kapsułek. I choć wybór takich środków na rynku jest ogromny, to czasami efekt ich działania nie jest zadowalający.

Często narzekamy na pojawiające się na naczyniach zacieki i smugi, co niewątpliwie nie jest zbyt estetyczne. Taki problem możemy zneutralizować dzięki wykorzystaniu skórek po cytrusach. Zamiast je wyrzucać, wykorzystaj podczas czyszczenia naczyń w zmywarce.

Skórki po cytrusach posiadają m.in. właściwości odtłuszczające i nabłyszczające, dzięki czemu idealnie nadają się do wykorzystania podczas mycia naczyń w zmywarce. Wystarczy, że skórki po cytrusach włożymy do przegrody na sztućce, w którą wyposażonych jest większość zmywarek do naczyń, a następnie dodamy kapsułkę czyszczącą i uruchomimy urządzenie.

Skórki z cytrusów warto umieścić w szafie, dzięki czemu odświeżymy nasze ubrania
Skórki z cytrusów warto umieścić w szafie, dzięki czemu odświeżymy nasze ubrania123RF/PICSEL

Do czego wykorzystać skórki z cytrusów?

O tym, że nie warto wyrzucać skórek po cytrusach i zamiast tego wykorzystać je w przydatny sposób, wiedzą m.in. doświadczone gospodynie domowe. Skórki z pomarańczy, limonek, cytryn i grejpfrutów posiadają w sobie olejki eteryczne, które doskonale niwelują przykre zapachy.

Skórki z powodzeniem możemy rozłożyć w szafie, by po jej otwarciu cieszyć się przyjemną wonią. Dobrym pomysłem jest również umieszczenie skórek po cytrusach na ciepłym kaloryferze. Skórki przekładamy na papier do pieczenia i rozkładamy na grzejniku. Po zaledwie kilku minutach powinniśmy poczuć ładny, cytrusowy zapach.

Skórki po cytrusach mogą nam również pomóc w walce z molami, które nie przepadają za ich zapachem. Wysuszone skórki po cytrusach zamykamy w małych woreczkach z organzy i umieszczamy je w szafach i szufladach. Skórki wymieniamy na nowe po ok. trzech tygodniach.

Skórki cytrusowe jako skuteczny odkamieniacz? Zgadza się. Kwas cytrynowy posiada właściwości rozpuszczające osad nagromadzony na skutek twardej wody, a ten najlepiej widoczny jest w czajniku. Skórkę umieszczamy w czajniku, zalewamy wodą i włączamy urządzenie.

Gdy woda w czajniku zagotuje się, wyłączamy czajnik i całość zostawiamy na godzinę. Po tym czasie wylewamy wodę ze skórką po cytrusach, a czajnik dokładnie płuczemy pod bieżącą wodą.

Milena Rostkowska-Galant na “Biegu z Radością” rozmawia z Mikołajem RoznerskimPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas