Nosisz takie majtki? Konsekwencje mogą być poważne

Koronkowe stringi, majtki menstruacyjne, męskie slipki - coraz częściej można spotkać producentów, którzy chwalą się, że do swojej bielizny dodają jony srebra. Dzięki właściwościom nanosrebra bielizna ma zapewniać czystość, chronić przed drobnoustrojami i przykrym zapachem. Tymczasem okazuje się, że srebro dodane do splotów materiału może wywoływać przykre konsekwencje.

Majtki z innowacyjną technologią? Nie koniecznie są dobre dla zdrowia
Majtki z innowacyjną technologią? Nie koniecznie są dobre dla zdrowia123RF/PICSEL

Bielizna z jonami srebra: Zalety

O jonach srebra często wspominają producenci majtek menstruacyjnych, ale spotkać je można także dodawane do bawełny w męskich slipkach czy w damskich koronkowych stringach. Producenci twierdzą, że dzięki nanocząsteczkom srebra bielizna zapewnia większą higienę i niweluje przykry zapach.

Okazuje się, że zapewnienia te mają pokrycie w rzeczywistości. Srebro od wieków stosowane jest jako środek antybakteryjny. Badania pokazują jego skuteczność w niszczeniu między innymi bakterii E.coli czy gronkowca złocistego. Problem w tym, że nanosrebro działa nie tylko na chorobotwórcze drobnoustroje.

Bielizna z nanosrebrem może powodować infekcje i powikłania podczas ciąży

Srebro w majtkach niszczy drobnoustroje - co pozwala zwalczać przykry zapach i sprawia, że bielizna jest ich pozbawione. Jednak okazuje się, że jeszcze bardziej podatne na działanie srebra niż Escherichia coli czy Staphylococcus aureus są bakterie Lactobacillus, które pomagają zwalczać infekcje. Jeśli zabraknie Lactobacillus ryzyko infekcji bakteryjnych i późniejszych powikłań w ciąży staje się o wiele wyższe.

Nanocząsteczki akumulują się w naszym organizmie

Problem negatywnego wpływu nanosrebra na organizm poruszyła Katarzyna Siuzdak znana jako profesorka Kasia - kierowniczka Pracowni Materiałów Funkcjonalnych, profesorka Instytutu Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku. Na swoim profilu science-mission w serwisie Instagramie, gdzie śledzi ją 116 tysięcy osób, zwróciła uwagę na badania prowadzone na królikach, które dowiodły, że nanocząsteczki srebra mogą gromadzić się w tkankach: “powodując zmiany patologiczne, prowadzą do nasilenia reakcji cytotoksycznych oraz przedostają się do krwiobiegu".

Naukowczyni zwraca uwagę, że w majtkach menstruacyjnych zawartość srebra waha się w przedziale od 0,2 mg/k do 126 mg/kg! Nie istnieją natomiast normy prawne, które określałby dopuszczalną zawartość nanosrebra w tekstyliach.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas