Pin-up - najbardziej kobiecy styl
Rozkloszowane spódnice, paski w talii, wysokie czółenka z kokardami, pończochy i koronki - to charakterystyczne elementy stylizacji pin-up. Styl wywodzący się głównie z lat 40. i 50., który jest połączeniem seksapilu i kokieterii, okazuje się być nadal żywy.
Pin-up w tej odsłonie narodził się jeszcze w latach 30. w USA, kiedy po przystąpieniu Stanów Zjednoczonych do II Wojny Światowej karierę robiły kobiety prezentujące swoje wdzięki dla żołnierzy. Pojawiały się także na plakatach, które mężczyźni przypinali na ścianach. Stąd ich nazwa pin-up, (z ang. przypiąć, powiesić). Najbardziej znaną z nich do dziś jest Betty Grable, a jej zdjęcie w kostiumie kąpielowych stało się symbolem stylu. Przez magazyn "Life" zostało natomiast uznane za jedną ze 100 fotografii, które zmieniły świat.
Współczesne pin-up girls, których w Polsce wciąż przybywa, wzorują się przede wszystkim na modzie lat powojennych. Zafascynowane Sophią Loren, Marilyn Monroe i Elizabeth Taylor hołdują trendom, które tak bardzo różnią się od dzisiejszej mody. Ołówkowe spódnice, kobiece sukienki, podkreślająca kobiece walory dopasowana góra, krótkie spodenki z wysokim stanem czy koszule związane pod biustem należą do obowiązkowych elementów garderoby dziewczyn wiernych stylowi pin-up.
"Żeby znaleźć ubrania w tym stylu, trzeba sporo się nakombinować, dlatego próbuję szyć je także sama. Przez to ubieranie się tak na co dzień jest utrudnione, ale zawsze w swoim stroju przemycam różne elementy pin-up: szpilki, pończochy, paski. To chyba najbardziej kobiecy styl. Dowód na to, że nie trzeba pokazywać biustu, ani być szczupłym, aby wyglądać seksy" - powiedziała w rozmowie w PAP Life Asia, jedna z uczestniczek październikowych wyborów Miss Pin-up w Warszawie.
Można wyróżnić główne odmiany pin-upowych stylizacji. Jedną z nich jest tzw. cukierkowa, w której dominują dopasowane, kwieciste sukienki oraz ponadczasowe groszki i prążki. Nurt glamour nawiązuje z kolei do klasycznej elegancji. Trzecim obowiązującym trendem są stroje z wojskowymi i marynarskimi motywami, które cechują wzory w paski, kolory granatu, czerwieni i złota.
Pin-up girls oprócz strojów wyróżniają się także fryzurą i makijażem. Najbardziej popularne stylizacje włosów to loki, grzywki w formie dużego loka oraz chustki związane na głowie na kształt kokardy. Makijaż jest bardzo mocny, a najważniejszym jego elementem są czerwone usta, zaróżowione policzki i wyrazista czarna kreska wzdłuż górnych rzęs.
"To makijaż, który pasuje każdemu, ale na pewno będą czuły się w nim najlepiej kobiety odważne, lubiące się wyróżniać. To make-up, który rzuca się w oczy przez ciemną graficzna brew, oko i mocno zaznaczone usta. Najtrudniejszym jego elementem jest zrobienie kresek, które muszą być równe na obu powiekach" - powiedziała Agata Winnicka, studentka Wyższej Szkoły Artystycznej, specjalizacji charakteryzacja.
"Do zrobienia takiego makijażu przyda się beżowy, matowy cień do powiek, którym powiększymy optycznie oko, nakładając go aż po brew. Następny krokiem jest kreska zrobiona eyelinerem, dająca efekt "kociego oka" oraz pomalowanie brwi na ciemny kolor. Na końcu zaznaczamy mocno policzki różem i usta - koniecznie czerwoną pomadką" - dodała.
Dziewczyny, które wbrew obecnej modzie czerpią z trendów sprzed kilku dekad odnajdują w stylu pin-up swój sposób na podkreślenie kobiecości. Nie chodzi o to, by zwracać uwagę mężczyzn, a poczuć się dobrze we własnej skórze i nabrać pewności siebie.
"Najfajniej i najczęściej reagują na mój wygląd kobiety. To miłe, kiedy zaczepiają mnie na ulicy mówiąc, że wyglądam pięknie. Przez to nie czuję się jak szara myszka, która znika w tłumie ubranych w dżinsy i adidasy dziewczyn. To mój styl na co dzień, który sprawia, że sama widzę w sobie stu procentową kobietę" - zdradziła PAP life Luiza Muszyńska, studentka historii sztuki.
Emilia Klepacka