Przeziębienie włosów: Przyczyny i objawy
Brak czapki zimą to nie tylko częsta przyczyna kataru i innych infekcji, ale też przeziębienia włosów. Wychłodzenie skóry głowy może mieć bardzo poważne konsekwencje – osłabia cebulki włosów i przyspiesza fazę ich wypadania. Zimą i wiosną często skarżymy się na nadmierne wypadanie włosów, jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że to wina nieodpowiedniego ubioru.
Czym jest przeziębienie włosów?
Przeziębienie włosów to częsty efekt wychłodzenia głowy, zwłaszcza zimą, gdy temperatury spadają poniżej 0 stopni Celsjusza. Osoby, które nie noszą czapek, narażają się na znaczne pogorszenie krążenia w skórze głowy. Niskie temperatury mogą wręcz uszkadzać delikatne i cienkie naczynia włosowate znajdujące się w skórze głowy. Z czasem prowadzi to do niedożywienia i niedotlenienia cebulek włosów. W efekcie mieszki włosowe nie otrzymują wystarczających ilości substancji odżywczych i zbyt wcześnie przechodzą w stan telogenu, czyli wypadania. Szczególnie często obserwujemy to na przełomie zimy i wiosny i błędnie kładziemy na karb przesilenia wiosennego.
Objawy przeziębienia włosów
Pierwszym zauważalnym objawem przeziębienia włosów jest ich nadmierne wypadanie. O tym zjawisku mówimy, jeśli na szczotce (a także na poduszce czy pod prysznicem) znajdujemy każdego dnia więcej niż 100-150 włosów. Efekt ten może pojawić się już kilka tygodni po przeziębieniu włosów (nawet jednorazowym). Inne symptomy to rozdwojenie końcówek, łamliwość i nadmierne wysuszenie włosów. Stają się one wyraźnie cieńsze i matowe, łatwo się elektryzują. Kondycję włosów zimą pogarsza też wysuszone powietrze w pomieszczeniach i zbyt wilgotne na zewnątrz. Włosy stają się też bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, jeśli wychodzimy z domu z niedosuszoną fryzurą - cierpią wtedy zwłaszcza włosy długie. Ich odbudowa i regeneracja może potrwać nawet do końca lata.
Jak dbać o włosy zimą?
Zimą należy szczególnie dbać o włosy. Przede wszystkim przy niskich temperaturach (poniżej 10 stopni Celsjusza) nie powinno się wychodzić bez czapki. Ważne jest też dokładne wysuszenie włosów przed wyjściem z domu (najlepiej letnim strumieniem powietrza). Dla skóry głowy niekorzystne jest zarówno wychłodzenie, jak i zbytnie przegrzanie (gruczoły łojowe wydzielają wtedy nadmierną ilość sebum, co przyspiesza przetłuszczanie się włosów). Dlatego przy wyższych temperaturach na zewnątrz najlepiej nosić cieńsze czapki bawełniane, a podczas mrozów grubsze i wełniane.
Jeśli chcemy cieszyć się lśniącymi i zdrowymi włosami, powinniśmy też zadbać o prawidłową dietę. W codziennym menu powinny się znaleźć produkty bogate w witaminę A i E oraz witaminy z grupy B, a także cynk, miedź i żelazo. Zalicza się do nich przede wszystkim warzywa (zwłaszcza zielone), pestki i nasiona (np. dyni, słonecznika), produkty pełnoziarniste, chude mięso i tłuste ryby morskie. Najlepszą zdrową przekąską będą wszelkie orzechy w niewielkich ilościach. Zmiana nawyków żywieniowych z czasem wzmocni cebulki i sprawi, że włosy staną się odżywione, a także bardziej odporne na uszkodzenia.
Stosuj domowe maski i odżywki do włosów
Kondycję włosów szybko i skutecznie poprawiają też domowe maski i odżywki, które z łatwością przygotujemy samodzielnie. W przypadku suchych i zniszczonych włosów świetnie sprawdzi się mieszanka naturalnego miodu (2 łyżki) i oliwy z oliwek (3 łyżki). Wystarczy nałożyć ją na całej długości włosów, a następnie nałożyć foliowy czepek na pół godziny. Po tym czasie włosy trzeba umyć jak zwykle. Świetne efekty przynosi też wcieranie we włosy świeżo wyciśniętego żelu z aloesu czy lekko podgrzanego oleju kokosowego. W skórę głowy warto również regularnie wcierać rozdrobnione ząbki czosnku - świetnie pobudzają krążenie i stymulują porost włosów.