Sposoby na opadające powieki

Opadające powieki sprawiają, że oczy wydają się mniejsze, a twarz wygląda na smutną i zmęczoną. Dlatego wiele osób szuka sposobu na pozbycie się tego mankamentu. Zwłaszcza że opadająca powieka to nie tylko kwestia estetyczna, ale też zdrowotna – przypadłość może bowiem zaburzać pole widzenia. Warto więc znać sposoby, które pomogą unieść powieki, napiąć mięśnie okrężne oczu, a także sprawić, że twarz będzie wyglądała młodziej. Poniżej przedstawiamy sprawdzone triki.

Opadające powieki można skorygować
Opadające powieki można skorygować123RF/PICSEL
Maseczka pod oczy przeciw zmarszczkomInteria DIY

Przyczyny opadających powiek

Wraz z wiekiem powieki stają się wiotkie i mogą opadać
Wraz z wiekiem powieki stają się wiotkie i mogą opadać123RF/PICSEL

Opadająca powieka może mieć różne przyczyny. Najczęściej jest to związane z procesem starzenia się organizmu i zmniejszoną produkcją elastyny i kolagenu odpowiedzialnych za gęstość skóry. W efekcie powieki stają się wiotkie, pojawiają się zmarszczki, a mięśnie odpowiedzialne za unoszenie brwi słabną. Opadanie powiek może być też spowodowane gwałtownym spadkiem wagi, gdyż pod skórą powiek znajduje się tłuszcz odgrywający rolę wypełniacza. Gdy ten tłuszcz zniknie, skóra, której objętość nie zmniejsza się, zacznie opadać. Do opadania powiek przyczyniać może się też nieodpowiednia pielęgnacja oczu oraz stres. Opadające powieki mogą być też wadą wrodzoną lub być spowodowane zaburzeniami neurologicznymi. W takim przypadku najlepiej zgłosić się do lekarza. Przypadłość może bowiem ograniczać pole widzenia. Opadające powieki można jednak skorygować, czy to za pomocą zabiegów estetycznych, czy też mniej inwazyjnymi i tańszymi domowymi sposobami.

Pielęgnacja skóry powiek

Stosuj odpowiedni krem nawilżający
Stosuj odpowiedni krem nawilżający123RF/PICSEL

Jeśli borykamy się z problemem opadających powiek, warto rozpocząć od prawidłowej pielęgnacji skóry. Aby opóźnić je procesy starzenia i uchronić się przed ich oznakami, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie nawilżenie naskórka. Powinno się więc codziennie stosować odpowiedni krem do twarzy, najlepiej bez silikonów i substancji uczulających. Warto wybierać kosmetyki nawilżające, ujędrniające i regenerujące, które zawierają kwas hialuronowy, witaminy A i E, syntetyczny kolagen czy naturalne oleje, np. jojoba lub z orzechów macadamia. Krem należy nakładać od wewnętrznego kącika, kierując się w stronę górnej powieki i rozprowadzić naokoło oka, wracają do wewnętrznego kącika. Warto też wiedzieć, że starzeniu się skóry i opadaniu powiek sprzyjają również promienie słoneczne i zbyt długie przebywanie na słońcu.

Okłady z rumianku lub zielonego ogórka

Połóż plastry ogórka na powieki
Połóż plastry ogórka na powieki123RF/PICSEL

Na stan skóry wokół oczu korzystnie wpłyną również zimne okłady. Można to tego wykorzystać rumianek, który działa przeciwzapalnie i łagodząco oraz pomaga w problemach związanych z powiekami. Wystarczy zaparzyć rumianek, a ostudzone torebki włożyć do lodówki na ok. 20 minut. Następnie kładziemy je na oczy i trzymamy 20 minut. Przy regularnym stosowaniu po jakimś czasie na pewno zauważymy efekty. W przypadku opadających powiek sprawdzi się także zielony ogórek. Należy go schłodzić, a następnie pokroić na plastry i przyłożyć do oczu. Odczekujemy 20 minut i gotowe.

Ćwiczenia na opadające powieki

Wykonuj ćwiczenia napinające skórę wokół oczu
Wykonuj ćwiczenia napinające skórę wokół oczu123RF/PICSEL

Aby spowolnić oznaki starzenia, ujędrnić i uelastycznić skórę oraz wzmocnić mięśnie wokół oczu, warto wykonywać odpowiednie ćwiczenia. Jedno z nich polega na tym, że należy otworzyć szeroko oczy na kilka sekund, wziąć głęboki oddech i zrobić wydech. Następnie rozluźniamy się i zamykamy oczu. Powtarzamy kilka razy. Przy ćwiczeniu starajmy się nie marszczyć czoła. Drugie ćwiczenie to spoglądanie oczami jak najwyżej, nie marszcząc przy tym czoła i nie ruszając głową. Robimy wdech i wydech, a następnie zamykamy oczy. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

Warto również wykonać inne skuteczne ćwiczenie. Należy naleźć na skroni punkty tuż nad zewnętrznymi kącikami oczu. Dotykamy je opuszkami środkowych palców i przytrzymujemy tak, by oczy wyglądały jak skośne. Odczekujemy 5 sekund i puszczamy. Powtarzamy seriami po 5 razy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas